Akıllı Telefonda Robot Deneyimi: ROMO


Akıllı cihaz teknolojisinin gelişmiş olması sadece birtakım aplikasyonların geliştirilmesine yaramadı. Yetişkinler ve çocuklara aynı anda hitap eden akıllı oyuncaklar da bu gelişimden nasibini aldı.

Romotiv adlı firmanın geliştirdiği Romo isimli bu robotun üretimi bir süre önce dursa da çeşitli mecralarda satışı halen devam ediyor ve oldukça ilgi de görüyor.

 

12×15 cm ebatına sahip olan ve hareket yeteneği olan tank benzeri bir parça olan Romo; Android, iPhone veya iPod gibi akıllı cihazlar sayesinde bir robota dönüşüyor.

Romotiv mühendislerinin geliştirdiği Romo, hem motoru hem de algı mekanizması açısından oldukça gelişmiş bir mekaniğe ve sensörlere sahip. Bu sayede tüm yönlere dönebiliyor, kullanıcısının hareketini algılayarak ona doğru tepki verebiliyor, gittiği yoldaki görüntüleri de verici cihaza yansırabiliyor.

Daha ilgi çekici bir özellik olarak, dünyanın herhangi bir yerinde, internete bağlı olan bir başka iOS veya Android işletim sistemli cihaz ile ya da online durumdaki web tarayıcısıyla yönetilebiliyor, yüz ifadelerini değiştirebiliyor, yönetim panelinde farklı renklere geçebiliyor.

Romo, hareketli platform üzerine yerleştirilen akıllı cihazınız ile bir robot kimliğine sahip olabiliyor.

Yayınlanan son sürümü ile iPhone 5 ailesine kadarki cihazlarda yönetilebilen Romo, ayrıca iPad’ler ve  Safari, Opera, Chrome veya Firefox web tarayıcıları ile de kullanılabiliyor.

Peki Romo Ne İşe Yarar?

 

Akıllı Oyuncak Seçenekleri İçin Tıklayın

Fonksiyonel olarak bilimkurgu filmlerindeki gibi her işinizi yapacak bir robot yerine eğlenceli bir deneyim yaşamak istiyorsanız Romo size göre olabilir. Mesela çok uzak bir şehirde yaşayan bir arkadaşınızla saklambaç oynamanız mümkün. Romo, telefondaki kamera ile gördüğü her şeyi online olarak aktarabiliyor ve manevra yeteneğine sahip olduğu için evin içerisinde kolayca ve hızla hareket edebiliyor.

Romo, bir güvenlik kamerası ya da gizli kamera da olabilir. Siz evde yokken evde açık halde olan Romo ile evinizi gözlemleyebilir, evcil hayvanınızı takip edebilir hatta ona sizin belirlediğiniz tepkileri ve komutları verebilir.

Rota programlama özelliği de olan Romo, ekrana çizeceğiniz bir rotayı takip edebiliyor. Üstelik palet aparatı da olduğu için bilgisayarınızda çalışırken onu programlayarak uzaktaki bir nesneyi paletine atıp size getirebiliyor.

Mavi ve beyaz renklerde tasarlanan Romo’yu özellikle online platformlardan satın alabilirsiniz. Güncel satış fiyatı 79 ile 99 dolar arasında değişiyor.


Tan Bodur
Yazar | Writer

İngiliz Dili ve Edebiyatı ve Reklamcılık eğitimi alan Tan Bodur, diplomatik, akademik, tıbbi ve edebi çevrelerde mütercim tercümanlık yaptı. Teknoloji ve oyuncağa olan hevesi nedeniyle halihazırda BT alanında birçok firma için yazarlık, editörlük, danışmanlık, inceleme ve tercüme yapmaktadır. Tan aynı zamanda kitap kapağı ve poster tasarlamakta, jingle bestelemekte ve bisiklete binmektedir. Kendisi profesyonel bir bilek ağrısı yakınıcısıdır.
**
Tan studied English Language&Literature and Advertising; worked as an instant translator for diplomatic, academic, medical and literary circles. He was obliged by his appetite for technology and toys to currently work as an author, consultant, reviewer, translator,editor for various IT companies and a freelance nerd. He’s also designing book covers and posters, composing jingles and riding his bicycle. Tan is a professional wrist pain sufferer.
Benzer Yazılar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir