Artık Oyuncak Almadan Önce Kutu Açma Videoları İzleniyor


Oyuncak alırken nelere dikkat edersiniz?” dediğimizde Türkiye’deki hakim yaklaşım –maalesef- halen ağırlıklı olarak fiyat endeksli olmasına rağmen tüketicinin ve ailelerin bilinçlenmesi, öte yandan da internet teknolojisinin hayatımıza getirdiği bilgiye kolay ve hızlı ulaşma avantajı ile birlikte fiya endeksli bu hakim yaklaşım yavaş da olsa dağılıyor.

Hangi oyuncağın ne vadettiği, bir çocuğa uygun olup olmadığı, reklamlarında bahsedildiği gibi çıkıp çıkmayacağı, oyuncağın sağlıklı ve güvenilir olup olmaması gibi çok sayıda sorunun cevabı için başvuru yapılan neredeyse tek ama kesinlikle en popüler başvuru kaynağı, bugün artık kutu açma videoları haline geldi.

Türkiye’de henüz birkaç küçük örnek haricinde oyuncak kutu açma videoları ve inceleme çabaları profesyonelleşmemiş olsa da dünyada çok ilginç örneklerle karşılaşıyoruz.

Geçtiğimiz aylarda, Sharon Boswell adlı bir kadın tarafından çekilen ve eşi ile torununun Pie Face adlı bir oyunu nasıl oynadığını gösteren sıradan bir video, böyle bir plan olmamasına rağmen, Facebook kullanıcıları arasında bir anda viral haline geldi. Yalnızca video beğenileri ile sınırlı kalmayıp popüler bir ürün haline de gelen videonun izlenme sayısı kısa zamanda 37 milyon kişiyi geçti.

Tüm Oyuncaklar.TV İncelemeleri İçin Tıklayın

Benzer bir örnek olarak FunToyzCollector isimli bir Youtube kanalı da, Mart 2014 dönemi itibariyle gittikçe büyüyen bir fenomen haline gelen “oyuncak kutu açma” videoları ile toplamda 477,5 milyon izlenmeye ulaştı. Son derece basit bir konsepti olan bu kanalda, yalnızca bir çift el, oyuncak ve sadece sesini duyduğumuz bir kadın anlatıcı yer alıyor.

Uzmanlar, çocukların ilgisinin televizyondan dijital ekrana kaymasının da oldukça etkili olduğunu düşündükleri bu popülerleşme hikayesinin, hemen her sektörde olduğu gibi oyuncak sektöründe de tüketicilerin birincil başvuru kaynağı olmaya devam edeceğini ifade ediyorlar.


Koray Sarıdoğan
Editör

2010 yılından bu yana yayın yapan KalemKahveKlavye.com web sitesinin kurucu editörü. “Kadran Kadraj” adlı ilk romanı Mart 2015 tarihinde Esen Kitap etiketiyle yayımlandı.

Oyuncaklara olan ilgisini, severek yapılacak bir iş haline getirmek isteyerek 2009 yılında oyuncak haber ve inceleme dergisi “Toys” ekibine katılarak editörlük ve yazarlık yaptı. Nisan 2017'ye dek sektörel oyuncak dergisi haline gelen Toyder’de devam etti. Şimdilerde Oyuncaklar.TV projesinin editörlüğünü sürdürüyor.
**
Saridogan is the founding editor of the website and publication KalemKahveKlavye since 2010. He’s published his first novel Kadran Kadraj in March 2015 by Esen Kitap Publications.
Desiring to turn his enthusiasm for toys into an occupation, Koray joined the toy news and review magazine Toys as an editor and author in 2009. Until April 2017, Sarıdoğan was one of the editor of Toyder. Currently, he is the the editor of the project Oyuncaklar.TV
Benzer Yazılar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir