Basketbolun Mucidinin Ses Kaydı Bulundu


Basketbol bugün dünyanın en popüler spor dallarından biri olmasına rağmen belki de çok azımız onu kimin icat ettiğini, nasıl bir spor dalı haline geldiğini biliriz. Dr.James Naismith isimli beden eğitimi öğretmeninin 1891’de bulduğu basketbol ile ilgli tarihi detayları aşağıda yazdık. Fakat ondan önce geçtiğimiz hafta bulunan ve basketbolun mucidi Dr.Naismith’e ait olan tek ses kaydına göz atalım.

JohnN6-402x530

 

Oyuncaklar.TV Haftalık Katıl Kazan Yarışmasına Katılmak İçin Tıklayın

Kansas Üniversitesi’ndeki araştırmacıların Kongre Kütüphanesi arşivinde buldukları ve üniversitenin izniyle online olarak paylaşılan ses kaydı, son derece eğlenceli ve anlamlı.

1939 yılında New York’ta, Gabriel Hatter tarafından sunulan “Biz İnsanlar (We the People) isimli programa konuk olduğunu anladığımız Naismith, basketbolun icadının hikayesini birinci ağızdan anlatıyor.

Screen shot 2015-12-18 at 13.27.51“Öğrencilere, spor salonunun ik tarafına asılmış iki şeftali sepetini gösterdim ve onlara karşılıklı takımların birbirlerinin sepetine topu atmaya çalışmaları fikrini anlattım” diyen Naismith, aslında basketbolu bir kış sporu olarak düşünmüş. Radyo programında bunu anlatırken bir ıslık çalıyor ve ekliyor: “Bir ıslık çaldım ve ilk basketbol oyunu başlamış oldu.”

“Fakat çocuklar işi sağlama almak için topu birbirlerinden kapmaya, yumruk ve tekme atmaya başladı. Spor salonunun ortasında adeta bir meydan kavgası çıktı” diyen Naismith esprili bir şekilde anlattığı bu sahneyi “Kesinlikle bir cinayetti” diye bitiriyor.

Daha fazla kavga etmek yerine bazı kuralları değiştirmeye karar veren Doktor, bu sayede ortaya kuralları belirlenmiş temiz bir spor dalı ortaya çıkardı.

“En önemli şey, top ile birlikte koşmamaktı” diyerek 13 kurala işaret eden Doktor, “Oyuncular itip kakışmayı bıraktılar . Oyunu bu kurallarla oynamayı denedik ve başka bir kaza olmadı”

Basketbolun Kısa Tarihçesi

Screen shot 2015-12-18 at 13.27.35

Dünyadan Oyuncak Haberleri İçin Tıklayın

Küresel spor dallarının en popülerlerinden biri olan basketbol, ilk kez 1891 yılında oynandı. Springfield ile Massachusetts arasındaki müsabaka, sahada izlenen ilk maç olsa da basketbolun hikayesinin öncesi de var.

1891 yılında, ABD’nin Massachusetts eyaletindeki Springfield Genç Hristiyan Erkekler Birliği Eğitim Okulu’nda çalışan beden eğitimi öğretmeni Dr. James Naismith, öğrencilere kışın kapalı havada antrenman yaptırmak için bir oyun bulma arayışındayken, bir süre devam eden alışırmaların sonunda basketbolu buluyor.

Başlangıçta, tahtadan yapılan altı kapalı şeftali sepetlerine, henüz ortada basketbol diye bir spor ve dolayısıyla topu da olmadığı için futbol topunu sokmayı amaçlayan bu oyunda, sepet 3 metre kadar bir yükseğe asılıyor ve atılan her sayıdan sonra da elle çıkarılıyordu. Zamanla bugünkü halini alan oyun, yine aynı yıl ilk kez kuralları belirlenerek bir spor dali halina geldi. Oyunun ismini de yine Dr. Naismith, “sepet topu” anlamına gelen “basketball/basketbol” olarak belirledi.


Koray Sarıdoğan
Editör

2010 yılından bu yana yayın yapan KalemKahveKlavye.com web sitesinin kurucu editörü. “Kadran Kadraj” adlı ilk romanı Mart 2015 tarihinde Esen Kitap etiketiyle yayımlandı.

Oyuncaklara olan ilgisini, severek yapılacak bir iş haline getirmek isteyerek 2009 yılında oyuncak haber ve inceleme dergisi “Toys” ekibine katılarak editörlük ve yazarlık yaptı. Nisan 2017'ye dek sektörel oyuncak dergisi haline gelen Toyder’de devam etti. Şimdilerde Oyuncaklar.TV projesinin editörlüğünü sürdürüyor.
**
Saridogan is the founding editor of the website and publication KalemKahveKlavye since 2010. He’s published his first novel Kadran Kadraj in March 2015 by Esen Kitap Publications.
Desiring to turn his enthusiasm for toys into an occupation, Koray joined the toy news and review magazine Toys as an editor and author in 2009. Until April 2017, Sarıdoğan was one of the editor of Toyder. Currently, he is the the editor of the project Oyuncaklar.TV
Benzer Yazılar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir