Batman ve Superman: Adaletin Şafağı Filmi 13 Yaş Sınırlamasıyla Geliyor


Screen Crush, popüler film ve dizilerin haberlerini paylaşan bir site, Comic Strip ise sitenin süper kahraman filmleri ile alakalı kısmı. Marvel, Dc Comics ya da başka bir yapım olsun, eğer kostümlü çizgi roman kahramanlarına sahipse onu incelemeye alıyorlar. Geçtiğimiz hafta analiz ettikleri film de Batman ve Superman: Adaletin Şafağı idi, biz de zaman kaybetmeden film analizini, en son Marvel haberlerini ve Belalı Altılı’yı (Sinister Six) konu edindikleri yazıyı sizinle paylaşmak istedik.

 

Filme 13 Yaş Sınırlaması Getirildi

batmanvsuperman-xlarge

Amerika Sinema Filmleri Derneği, Zack Snyder’ın Batman ve Superman: Adaletin Şafağı’nın 13 yaşından küçük çocuklar için uygun olmayabileceğini açıkladı. Pek şaşırdığımızı söyleyemeyeceğiz. Bazi çizgi roman fanatikleri bu tarz filmlerin 17 yaş altındakilerin ebeveyn veya yetişkin vasi eşliğinde izlemesi gerektiğini düşünse de bu hiçbir zaman olmayacak, özellikle de 13 yaş sınırlaması daha büyük bir başarı garantiliyorken. Ayrıca, neden Batman ve Superman filmi yetişkinlere özel olsun ki? Bunu, süper kahramanların çocuklar için olmadığı ve çok ciddi bir iş olduğu gibi tuhaf ve bencil düşüncelere sahip olanlar söylüyor tabi. Gerçekliğe dönelim, işin tuhaf sayılabilecek kısmı varsa o da yetişkinlerin süper kahraman filmlerinden hoşlanması, eğer 12 yaşındakileri eğlendiremiyorsa o filmin başarısızlığı olur.

Şimdi de filmin bu sınırlamayı neden aldığına bakalım,

“Birbiri ardına gelen yoğun şiddet ve aksiyon ile biraz şehvet sahneleri

Şimdi de işin en eğlenceli bölümüne gelelim, bu sınırlamanın sebeplerini –bunu yapmamız için herhangi bir sebebimiz olmasa da- didik didik edelim.

İlk kısmı beklenen bir şeydi. Bütün süper kahraman filmleri şiddet içerir ama Snyder bu denklemdeki ‘yoğun’luğun sebebi. İyi ya da kötü siz değerlendirin, ama adam filmlerindeki dövüş sahnelerini daha önce hiçbir yapımcının yapmadığı şekilde bir vahşilik ile çekiyor. Hikayeyi anlatma tarzını sabahlara kadar eleştirebiliriz ancak bir çatışmayı mü-kem-mel bir şekilde yönettiği konusunda anlaşalım.

‘Şehvet’ parçasına gelirsek, bu da “filmde kadınlar var, biraz da dekolte ve insanların seks yaptığını ima edebilir” demenin farklı yolu. Amy Adams’ın (Lois Lane) gazeteciliğini rahat kıyafetler içinde yaptığını biliyoruz, bu yüzden derneğin bu uyarıyı genç izleyiciye yapmasının sebebinin Gal Gadot’un Wonder Woman kostümü yüzünden yaptığını düşünebiliriz.

 

 Drew Goddard’ın Belalı Altılı Filminin İptal Olduğunu Söyledi

Roberto-Orci-Talks-Sinister-Six-and-Venom-Movies

Senarist ve Yönetmen Drew Goddard, Belalı Altılı filminin olup olmayacağı konusunun aydınlanabileceğini söyledi ama pek inandığımızı söyleyemeyeceğiz.

Marslı filminin basın toplantısında iptal edilen süper-haydut filmi ile binbir türlü soru yağmuruna tutuldu. Suicide Squad filminin yolda olması ve İnanılmaz Örümcek Adam filmlerinin yapımının iptal edilmesi (Örümcek Adam da takımın üyelerinden biri) bu projeyi biraz lüzumsuz kılıyor, ancak Goddard’ın olağanüstü yeteneğini ve Örümcek Adam’ın dolandırıcı olduğu bir hikayenin boşa gittiğini düşününce ne kadar yazık olduğunu anlıyoruz.

Goddard bir röportajında bu haydutlar birliğini nasıl dengeleyeceği hakkında şunları söyledi,

“Basit bir süper kahraman filmi yaparken çok fazla kötü karaktere ihtiyacınız yok. Bütün odak tek bir adamın üzerinde oluyor. Bana göre ne kadar haydut olduğundan çok duruma karşı çıkan kişilerle ilgili, arada bir fark var. Hiçkimse ’12 Kahraman Haydut’ta çok fazla karakter olduğunu söylemez. Hepsi haydut, buna karşı da çıkabilirsiniz tabi. Ama hepsi de başkahraman. Belalı Altılı’daki sorun benim herkesi başkahraman yapmam, tek birine odaklanmak istemedim. Kahramanınız kötü olabilir, işin sırrı bu. ‘Rezervuar Köpekleri’ne bakın mesela hepsi filmin karakteri ama Michael Madsen tam bir psikopat! Ve bu normal, ikisi de olabilirsiniz.”

Çekeceği çizgi roman kötü-adam filminden bahsederken 12 Kahraman Haydut ve Rezervuar Köpeklerine değinen biri bizim kitabımıza göre tamamdır. Sony ve Marvel Stüdyoları birleştiğine göre eğer şanslıysak Goddard Belalı Altılı filmini çekebilir. En azından umabiliriz değil mi?

İhtiyacınız olan Marvel Dozu

Captain-America-3-Civil-War-Cap-vs-Iron-Man-artwork

Kaptan Amerika, Chris Evans bir röportajda çıkacak filmi Kaptan Amerika: İç Savaş hakkında ipuçları verdi,

“Tony insanların istediği şeyler ile uyum sağlamamız gerektiğini gerektiğini düşünürken her zaman kurallara uymuş bir asker olan Kaptan, artık güvenmiyor. Kaptan Amerika 2’de olanlardan sonra kendinden başkasına güvenmekte zorluk çekiyor ki bunlar anlaşılabilir endişeler. Ama zor oluyor, çünkü senaryoyu okurken Tony ile aynı fikirde olacağımı düşünebilirsiniz ama şurada aynı fikirde olduğumuz tek yer bunun sağlıklı bir şekilde olabilmesi için grup olarak teslim olmamız gerektiği. Tek bir kişinin ‘doğru olan bu, bunu yapacağız’ demesiyle olmaz.

Ama Kaptan’ın kendine göre sebepleri var ve iyi bir adam, takip ettiği ahlaki pusula da büyük ihtimalle içimizdeki en temiz pusula. Çok zorlu bir durum. Filmi çok ilginç yapan da bu detay, filmi harika yapacağına inandığım detay ise haklı ya da haksız olmaması. Kötü adam hangisi seçemiyorsunuz. İkimizin de bir bakış açısı var ki hayattaki ve politikadaki anlaşmazlıkların sebebi de bu değil mi?”

Bu sırada Anthony Mackie’ye Evans’ın Kaptan Amerika olmayı bırakması durumunda bu rolü alıp almayacağı sorulduğunda şu şaşırtıcı cevabı verdi,

“Bence yeni bir Kaptan’a ihtiyacımız yok. Kaptan’ın değişmesi gerekmiyor. Bence Sebastian Stan muhteşem bir Kaptan olurdu ama o zaman Bucky’mizi kaybederdik. Bence ben de iyi bir Kaptan olurdum ama o zaman da Falcon’sız kalırdık.”

Mackie’nin, The Falcon’ın yeni Kaptan olmasına bu kadar serbest bakması sonrası acaba bu bir yanıltmaca mı diye düşünmemize yol açtı. Acaba değişim ayarlanmış da kafa karıştırmak için böyle söylüyor olabilir mi? Bu, süper kahraman filminde oynayan bir aktörün ilk defa yalanlar üstüne yalanlar eklemesi olmaz.

 


Hasan Soycan
Hasan; dününde bir AFL’li, bugününde ise bir ODTÜ Makine Mühendisliği emekçi öğrencisidir. Oldukça uzun bir öğrenci topluluğu serüveninden sonra üniversite hayatına SmartsUnited asistanlığı, bolca ders, futbol ve Oyuncaklar.TV ile devam ediyor. Girişimcilik kültürü ve heyecanına duyduğu yoğun sempati, onu kariyerinde çok beklemeden kendi girişimini kurmak konusunda oldukça heveslendiriyor. Ayrıca, küçüklüğünde kurcaladığı bir sürü oyuncaktan olsa gerek, mekanik heykellere özel ilgi duyar.

Hasan is an AFL alumni, and today he endeavors as a student at METU Mechanical Engineering. After a pretty long student club experience, he continues his university life with an asistantship at SmartsUnited, plentiful of studying, football and Oyuncaklar.TV . Feeling attracted to the entrepreneurship culture and excitement, he has a lot of desire to found his own start-up as soon as possible in his career. Moreover; probably because of all the toys he fumbled around, he has a special interest in mechanical sculptures.
Benzer Yazılar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir