Batman ve Superman Neden Savaşıyor?


DC Comics, sinema uyarlamalarında piyasadaki en büyük rakibi Marvel’ın bir hayli gerisinde kaldı ya da kalmıştı diyelim. Zira bir süre önce hem “Batman v Superman: Dawn of Justice” hem de “Suicide Squad”ın yeni fragmanları çıktı.

Bu fragmanların ardından da çizgi romanseverlerin en büyük eleştirilerinden biri olan Ben Affleck’in Batman’i oynayacak olması, aynı gün içerisinde “Affleck’in Batman’i beyaz perdedeki en iyisi olacak” argümanına dönüştü. O kısacık videoda bile şu ana kadarki en harika Batman uyarlamasını göreceğimize inandı potansiyel seyirci… Bir diğer ağır eleştiri de Batman’in en önemli düşmanı Joker’i oynayacak olan Jared Leto üzerinde yoğunlaşmaktaydı, ancak Suicide Squad’ın fragmanında gördüğümüz Joker, önemli bir kitlenin fikrini değiştirdi. DC’den umudu kesen çizgi romanseverler ise şimdi her zamankinden enerji dolu bir şekilde internet forumlarında, Reddit gibi popüler sitelerde gelecek filmlerin ne kadar harika olacağını ve DC’nin, Marvel’ın tahtına oturacağını konuşuyor. Tabii ki takım tutar gibi yayıncı destekleyen fanatikler her zaman var ve “DC vs Marvel” muhtemelen kolay kolay bitmeyecek bir kıyaslama olmaya devam edecek. Ancak şimdilik genel kanı bu.

Superman'in heykeline kırmızı boya ile yazılan Sahte Tanrı aslında bize fazlasıyla ipucu veriyor

Superman’in heykeline kırmızı boya ile yazılan Sahte Tanrı aslında bize fazlasıyla ipucu veriyor

Oyuncaklar.TV Haftalık Katıl Kazan Yarışmasına Katılmak İçin Tıklayın

Bu eleştirilerden bahsetme sebebim, umutsuzluğun yerini büyük bir heyecana bırakması tabii. Çünkü artık insanlar DC’nin yeni çıkacak filmlerinde asıl odaklanmaları gereken şeyleri görebiliyorlar; Batman ve Superman gibi en bilindik kahramanlar neden birbirlerinin boğazına sarılacaklar? Artık konuşulan konu bu, zaten en başından olması gereken de buydu, fakat şüpheli oyuncu seçimleri ve DC’nin beyaz perdedeki kara geçmişi düşünülünce uzun bir süre filmin konusu hariç her şeyin tartışılmasını mantıklı buluyorum.

İlk olarak altını çizmek istediğim ve kafa karışıklıklarını baştan gidermek istediğim birkaç küçük açıklama var. Çizgi romanlarda alternatif evrenler, aynı karakterlerin başka dünyalarda, gezegenlerde, evrenlerde ve hatta başka zamanlarda farklı versiyonları var. DC’nin çizgi roman dünyasında bir dönem 52 evren bulunuyordu, hatta hala bulunuyor ancak burada detaya girersek bir daha çıkamayız. Bu evrenlerin her birinde de farklı bir Batman var, farklı bir Superman var. Bir evrende Superman çok iyi niyetli bir canlıyken bir diğerinde diktatör olabiliyor, başka bir evrende ise yolu hiç dünyamıza bile düşmemiş. İşte DC’nin yarattığı bu sinematik bütünlük de bildiğimiz tüm evrenlerin dışında, tamamen kendi “sinematik evreninde” geçiyor. Bu ismi ilk Marvel kullandıysa da çizgi roman uyarlamalarının arasında kendinizi bulduğunuz an, bu iki kelimeye kulağınızı alıştırsanız iyi olur.

Ben Affleck'in Batman'i şimdiden çizgi romanseverleri kendine hayran etti. Hem de sadece fragman ve fotoğraflarla...

Ben Affleck’in Batman’i şimdiden çizgi romanseverleri kendine hayran etti. Hem de sadece fragman ve fotoğraflarla…

Üstte verdiğim bilgiden yola çıkarak filmlerin geçtiği evrendeki Batman’in ve Superman’in karakteristik özellikleri yönetmen ve senaristlere bağlı olacak. Yani burada kendi kahramanlarını bize empoze edecekler ve uzun bir süre bu karakterleri beyaz perdede bu şekilde göreceğiz. Haliyle birbirlerinin yakın dostu olan Batman ve Superman’i birbirleriyle dövüşürken görmek normal karşılayacağımız bir şey olmalı.

Superman ve Batman ise çizgi romanlarda pek çok farklı sebepten, defalarca karşı karşıya geldiler. Yeri geldi Batman’in, yeri geldi Superman’in beyni yıkandı; zaman oldu, fikir ayrılıkları yaşadılar. Veya başka evrenlere gittiler ve kötü versiyonlarıyla savaşmak zorunda kaldılar. Filmde bu ikiliyi karşı karşıya getirecek sebepler aslında fragmanda detaylı olarak gözüküyor.

Öncelikle Superman’in bu dünyadan olmayışı, gökyüzünden inen bir melek, hatta bir tanrı gibi oluşu insanlık adına büyük bir sıkıntı. Bu yarı-tanrı diyebileceğimiz kahramanın en az kendisi kadar güçlü düşmanları ile onlara nazaran kırılgan yapıda olan biz insanların yaşadığı yerlerde dövüşüyor olması büyük sıkıntı. Çünkü “Man of Steel” filminde gözümüze sokuldu bu detay, binlerce masum insan Superman’in kendi gezegeninden gelen askerlerle yaptığı kavgada hayatını kaybetti.

Daha da önemlisi Superman’in bu büyük dövüşleri sırasında Wayne Tower (Bruce Wayne’in iş merkezlerinden biri) büyük hasar alarak yıkılmış ve Batman’imizin gözünün önünde pek çok değer verdiği, en azından çoğunu ismen ve cismen tanıdığı insanlar, Superman yüzünden hayatını kaybetti. Sağ kalanların belki de hayatları mahvoldu…

Üstelik anladığımız kadarıyla Superman, gittikçe tiranlaşan ve kendisine tapan fanatikleri olan bir karaktere dönüşüyor. İyi niyetle çıktığı bu yolda güçle birlikte kötüye doğru bir dönüşüm geçiriyor. Kal-El karşısında hiçbir devletin, hiçbir gücün duramayacağının farkında olan Bruce Wayne ise ipi eline alıp Batman olma kararını verecek gibi duruyor.

Batman’in hiçbir süper gücü olmaması, bizimle aynı et ve kemikten olması ise insanları bu tanrısal varlığa karşı temsil edecek şampiyon konumuna getiriyor. Burada da sanırım en ideal benzetme Davut ve Golyat (David and Goliath) hikayesi olacaktır.

Herny Cavill'ın Superman'inin fiziken de üstün duruşu oldukça önemli bir detay. Cavill ve Affleck karakterleri için biçilmiş kaftanlar.

Herny Cavill’ın Superman’inin fiziken de üstün duruşu oldukça önemli bir detay. Cavill ve Affleck karakterleri için biçilmiş kaftanlar.

Karakter Kategorisinden Tüm Haberler İçin Tıklayın

Bazılarınızın “Ama o Batman” diyen seslerini duyar gibiyim. Veyahut Batman’e empati yapmanın imkansızlığından dem vuracak olanlar vardır belki, haklısınız da ancak dediğim gibi bu hikayedeki Batman ve Superman bizim tanıdığımız karakterler değiller. Batman, insani duygularını dışa vurmakta o kadar da zorlanmayacaktır. Superman’in kötü adam olarak resmedilmesi de yine izleyici olarak bizi Batman’in tarafına itecek gibi gözüküyor.

İki kahramanı karşı karşıya getiren sebepler haliyle pek de masum değil. Pek çok insanın ölümü, büyük yıkımlar, Superman’in insanlarda yarattığı dev hayal kırıklığı ve “Sahte Tanrı” imajı, tiranlaşan ve durdurulması imkansız gözüken “kötü” bir adam… Beyin yıkaması ya da fikir ayrılıkları gibi hafif nedenlerden çok uzak ve karanlık bir hikaye izleyeceğiz, orası bence artık kesin. Üstelik ne Wayne ne de Kent, genç yaşlardan beri tanıdık değil, çoğu evrende bu ikili kahramanlık kariyerine üç aşağı beş yukarı aynı dönemlerde başlar ve bir noktadan sonra dost olurlar, ancak bu sefer yaşını başını almış ve sonradan Batman olma kararı almış bir Bruce Wayne karşımızda olacak. Bu da birbirlerine karşı varları ve yoklarıyla savaşacakları anlamına gelebilir. En azından Batman’in tüm kozlarını oynayacağından emin olabiliriz. Superman ise muhtemelen alttan alan ve bir yerlerde büyük hatalar yaptığını anlayan taraf olacak.

Batman'in her konuda olduğu gibi gözdağı vermede de en iyisi olduğunu bir kez daha görmüş olduk.

Batman’in her konuda olduğu gibi gözdağı vermede de en iyisi olduğunu bir kez daha görmüş olduk.

Unutmayın, DC Comics’in pek çok filmi yolda ve bu filmler arasında kahramanların birlikte kuracağı bir kahraman grubu olacak. Bu grubun ana kadrosunda ise Batman ve Superman yer alıyor. Yine bu filmde yer alacak Wonder Woman ve Aquaman karakterleri de kurucu üyeler arasında.

Bu karşılaşmanın sonunda kötü ve karanlık bir final beklemiyorum, aksine beklenmedik bir düşman karşısında büyük ihtimalle ittifak kuracakları, ama o sürece kadar birbirleriyle kanlı bıçaklı olacakları bir film izleyeceğimizden eminim.

İki tarafın da hem oldukça güçlü yumrukları hem de simgeledikleri güçlü duruşları olacak. Oyuncu tercihleri ve yaratılan atmosfer de şu an için harika. Beklentilerin yüksek olması normal. DC umarım bizleri yanıltmaz.

Suicide Squad Filminin Resmi Fragmanı:

Yazar: Yasin İlgün (mmadyb@gmail.com)


Atıl Aydoğan
İçerik Yöneticisi | Head of Content

​Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik Mühendisliği mezunu. Discovery l​i​sansl​ı​ ​keşif oyuncakları, Haynes motor ​model kitleri, Wild Science, 4D Master, Make2Play marka​larının temsilciliğini yapan ​bir oyuncak firmasının sahibi.
2012 ​Kasım'da t​üketiciye y​önelik ​"​Toys​"​ dergisini kurarak oyuncak yayıncılığı yapmaya başladı. Ağustos 2014'e kadar Toys dergisi, haberleri, incelemeleri, makaleleri, dünyadaki popüler ürünler ve yeni teknolojilerin yanı sıra çocuk güvenliği ve gelişimi ile Türkiye'nin önde gelen oyuncak dergilerinden biri oldu.
Eylül 2014 tarihinde "Toys", Oyuncakçılar Derneği (OYDER) tarafından satın alınarak sektörel içeriğe sahip, uluslararası fuarlara geniş yer veren ve daha fazla ilan sayfası olan "Toyder" isimli resmi dernek dergisi haline geldi.
Nisan 2017'ye dek OYDER'in resmi dergisi olan Toyder'i hazırlamakla ve yayın koordinatörlüğünü yapan Aydoğan, şimdilerde Oyuncaklar.TV'nin kurucusu ve yöneticisidir.

toyder'i buradan okuyabilirsiniz: http://issuu.com/toyder
toys'u buradan inceleyebilirsiniz: http://issuu.com/toysmagazin

**

​Aydogan was graduated from Yıldız Technical University, Department of Mathematical Engineering. He owns a toy company which holds agency of brands such as Wild Science, 4D Master, Make2Play and Discovery licensed exploration and Haynes engine kits.
In November 2012, he stepped into toy-related publishing by establishing Toys magazine. By August 2014, Toys has become one of Turkey's most trusted toy publications with news, reviews, articles on popular products, new technologies and child safety.
In September 2014, Toys was acquired by the Turkish Toy Association (OYDER) and transformed into Toyder, the official publication of the association as well as a sectoral magazine which largely covers international exhibitions and more advertisements.

Atil Aydogan was the publishing coordinator of Toyder until April 2017 and currently, he is founder&manager of Oyuncaklar.TV website.

Toys Magazin Archive: http://issuu.com/toysmagazin
Toyder Archive: http://issuu.com/toyder
Benzer Yazılar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir