BRIO: Geleneksel Tahta Oyuncaklara Modern Dokunuşlar


Bir yanıyla yapboz olsa da diğer yandan sadece yapboz tanımına sığdırılamayacak kadar geniş bir oyuncak markası olan BRIO, yüz yıldan fazladır dünyanın en iyi tahta oyuncak markalarından biri olarak yoluna devam ediyor.

Çeşitlilik

Dünyanın her yerinden, farklı kuşaklardan çocukların oynaya geldiği, dedelerin babalara, babaların çocuklara bırakabildiği üretimlere imza atan BRIO markası, hem tasarıkuşaklarmları hem de yapısı olarak zirvede yer alıyor.

Farklı yapıdaki parçaların birleştirilmesi, yani yapboz prensibine dayanan BRIO, klasik yapbozlardan öncelikle tahtadan yapılması itibariyle, ardından zengin portföyü itibariyle ayrılıyor.

BRIO Markasının Tarihi

 

horse

BRIO markasının ürettiği ilk oyuncak.

İsveç menşeli bir oyuncak markası olan BRIO, 1884 yılında Ivar Bengston tarafından ortaya çıkarılıyor. Başlangıçta tahta sepetler yapıp satan Bengston, 1907 yılından sonra tahtadan yaptığı üretimlere oyuncakları da eklemiş ve böylece bugün alanının en büyük markalarından biri haline gelmiş.

 

 

Ahşap Oyuncak Modelleri İçin Tıklayın

Guiness Ödülü Sahibi

 

BRIO-Engine-Loco-Train-for-Wooden-Train-Set-Choose-2

Yüz yıldan fazladır yaptığı üretimler ile hem Avrupa’da hem de Amerika’da çok sayıda yerel ve küresel ödül de alan marka, 2012 yılında “En Uzun Tahta Tren Yolu” ödülüne Siemens sponsorluğunda aday olarak bu alandaki rekoru 2,607.15 metre ile ele geçirmiş.

Tüm Oyuncak İncelemeleri İçin Tıklayın

BRIO Oyuncakları İçinde Neler Var?

Detaylar2

Peki ne gibi seçenekler sunuyor BRIO markası? Elbette sayısız denebilecek kadar çok ürüne sahip olan markanın her bir ürününü anmak zor. Fakat öne çıkan sınıflandırmalara şöyle bir göz atabiliriz.

Markanın ürünleri içerisinde geleneksel yapıdaki tahta oyuncaklar ile birlikte problem çözme ve yol bulmaya dayalı labirent prensipli setler, çeşitli kutu ve masa oyunlarının yanı sıra çocuklar ve bebekler için arabalar da yer alıyor.

Her Yaştan3Markanın ürün kategorisi içinde 0-18 ay, 12-36 ay, 3 yaş ve üzeri gibi yaş gruplarının yer almasının yanı sıra asıl ürün kategorileri “İlk Oyuncaklar, Tren Yolu Setleri, Oyunlar, Rol Oyunları, Yapı Oyunları” olarak ayrılmış durumda. Tüm bu kategoriler içerisinde onlarca farklı ürünün yer aldığı markanın ürün gamında figürler, maskotlar, uyku ve oyun arkadaşı oyuncaklar, klasik ya da modern yapbozlar, tren yolları, şehir ve kasaba aksesuarları gibi yüzlerce parça bulmak mümkün.

Bu arada, tahta oyuncak diyerek BRIO’nun elektrikli, ışıklı ve sesli aksamları olduğunu unutturmayalım. BRIO oyuncaklarını çeşitli şekillerde hareketli ve sesli olarak da kullanabiliyoruz.

Kuşaklararası Sağlıklı Oyuncak Aktarımı

Hem dayanıklılık ve uzun kullanım, hem de sağlık açısından, bilinen kaliteli malzeme olan kayın ağacından üretilen BRIO oyuncakları, insan sağlığına zararsız boyalar ve maddeler ile defalarca boyanarak dayanıklılıkları ve canlılıkları artırılıyor.

BRIO’nun söz konusu hammaddesi, bunun elden geçirilerek işlenmesi ile dünya üzerinde en sağlam oyuncakların üretildiği markalardan birisi olduğunu söylemek zor değil. Üstelik kırılma, çizilme gibi çok küçük sorunlara dahi yıllarca dayanabiliyor BRIO ürünleri.

Kuşaklar arası, dededen toruna kadar aktarılabilen oyuncakların bu özelliğini kanıtlamak için marka tarafından İsveç’te bir oyuncak müzesi bile açılmış.

Sınırsız Yaratım, Sınırsız Hayal Gücü

Ürün kategorisi içerisinde yer alan ana parçaların yanı sıra çok sayıda üretimi olan aparatlar, aksesuarlar ve küçük parçalar ile bilindik, üst üste konulmaya dayalı küp yapbozların çok ötesinde, çok güçlü bir deneyim sunuyor. Kesimlerini, figüre ettiği objelerin gerçeklerine uyarak yapıyor marka.

Tüm setlerdeki tüm parçaların hepsi birbirleri ile uyumlu olduğu için bütünsellik arz eden marka, bu sayede ayrı ayrı setler almayı da teşvik ediyor. Sınırlı parça ile sınırsız hayal gücü ve yaratım olanağı sunularak aslında bir BRIO evreni yaratılıyor.

Gerçekçilikten kopmayan ayrıntılara önem veren BRIO, klasik figüre oyuncaklarda söz konusu olan kötü veya absürd taklitten uzak duruyor. Yani bir tren yolu seti alacaksanız gerçeğiyle neredeyse bire bir hazırlanmış tren ve aksesuar tasarımlarına sahip olabiliyorsunuz.

2006’da piyasaya sürdüğü özgün bir set olan Networker ile de önemli bir işe imza atan BRIO, bilgisayarların çalışma mekanizmasını göstermek için hard disk üzerinde yer alan parçaları tahta figürlerle temsil edecek bir set tasarladı. Bu set içerisindeki parçaların birbirleriyle ilişkisi, çocuklara erken yaşta bilgisayar öğretimini alegorik bir şekilde sunuyordu ve dünyada en çok dikkat çeken BRIO ürünlerinden birisi oldu.


Koray Sarıdoğan
Editör

2010 yılından bu yana yayın yapan KalemKahveKlavye.com web sitesinin kurucu editörü. “Kadran Kadraj” adlı ilk romanı Mart 2015 tarihinde Esen Kitap etiketiyle yayımlandı.

Oyuncaklara olan ilgisini, severek yapılacak bir iş haline getirmek isteyerek 2009 yılında oyuncak haber ve inceleme dergisi “Toys” ekibine katılarak editörlük ve yazarlık yaptı. Nisan 2017'ye dek sektörel oyuncak dergisi haline gelen Toyder’de devam etti. Şimdilerde Oyuncaklar.TV projesinin editörlüğünü sürdürüyor.
**
Saridogan is the founding editor of the website and publication KalemKahveKlavye since 2010. He’s published his first novel Kadran Kadraj in March 2015 by Esen Kitap Publications.
Desiring to turn his enthusiasm for toys into an occupation, Koray joined the toy news and review magazine Toys as an editor and author in 2009. Until April 2017, Sarıdoğan was one of the editor of Toyder. Currently, he is the the editor of the project Oyuncaklar.TV
Benzer Yazılar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir