celebral palsy

Cerebral Palsy’li Öğrenciler 14 Okuldan Arkadaşlar Edindi


Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı’nın Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile gerçekleştirdiği “Hepsi Bir İnci” Projesi kapsamında çoğunluğu Cerebral Palsy’li olan özel gereksinimli öğrenciler için Ataşehir Bölgesi’ndeki 14 okulla düzenlenen kaynaştırma etkinliği tamamlandı. Program kapsamında özel gereksinimli öğrenciler doğal gelişim gösteren akranları ile birlikte resim, koro ve drama etkinliklerine katıldılar, yeni arkadaşlar edindiler. 14 ilkokul ve ortaokulda kaynaştırma etkinlikleri yapılan projede ayrıca 18 lisede Cerebral Palsy ve farklı engellilik durumları hakkında öğrencilere bilgilendirme etkinlikleri düzenlendi.

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı, toplumda Cerebral Palsy’e dikkat çekmek ve bu duruma farkındalık oluşturma amacıyla yürüttüğü faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor. Metin Sabancı Okulları’nın Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile gerçekleştirdiği “Hepsi Bir İnci” Projesi kapsamında 3 ay boyunca öncelikle Ataşehir Bölgesindeki ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine farkındalık etkinliği düzenledi. Bu bölgedeki 14 okulda 28 sınıfa, Metin Sabancı Okulları Rehber Öğretmenleri tarafından özel gereksinimli durumu ve bu durumdaki çocukların yaşam koşulları ile ilgili bilgiler verildi. Ardından, hayata gözlerini Cerebral Palsy’li açan öğrencilerden oluşan 4-6 kişilik gruplar sınıf öğretmenleri eşliğinde okulları ziyaret etti. Etkinliklere toplam 29 özel gereksinimi olan öğrenci katıldı. Proje kapsamında ayrıca Cerebral Palsy hakkında farkındalığın arttırılması için Metin Sabancı Okulları’nda görev alan öğretmenler Ataşehir ilçesindeki 18 lisede bilgilendirme etkinlikleri düzenlediler.

Metin Sabancı Hafif Düzey Zihinsel Engelliler İlkokulu ve Metin Sabancı Özel Eğitim Uygulama Okulları’nda eğitim gören özel gereksinimli öğrenciler bölgedeki 14 okulda öğrenim gören ve normal gelişim gösteren akranlarıyla arkadaş oldukları gibi, doğal gelişim gösteren öğrenciler de bireysel farklılıklara hoşgörü ve saygı ve ayrıca karşılıklı iş birliği ve sosyal uyum becerilerinin gelişmesi konularında eğitim almış oldular.

Projenin önümüzdeki eğitim-öğretim döneminde farklı ilçelerde devamı ile Cerebral Palsy ile farklı engellilik durumları hakkında farkındalığın artırılması hedefleniyor.


Atıl Aydoğan
İçerik Yöneticisi | Head of Content

​Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik Mühendisliği mezunu. Discovery l​i​sansl​ı​ ​keşif oyuncakları, Haynes motor ​model kitleri, Wild Science, 4D Master, Make2Play marka​larının temsilciliğini yapan ​bir oyuncak firmasının sahibi.
2012 ​Kasım'da t​üketiciye y​önelik ​"​Toys​"​ dergisini kurarak oyuncak yayıncılığı yapmaya başladı. Ağustos 2014'e kadar Toys dergisi, haberleri, incelemeleri, makaleleri, dünyadaki popüler ürünler ve yeni teknolojilerin yanı sıra çocuk güvenliği ve gelişimi ile Türkiye'nin önde gelen oyuncak dergilerinden biri oldu.
Eylül 2014 tarihinde "Toys", Oyuncakçılar Derneği (OYDER) tarafından satın alınarak sektörel içeriğe sahip, uluslararası fuarlara geniş yer veren ve daha fazla ilan sayfası olan "Toyder" isimli resmi dernek dergisi haline geldi.
Nisan 2017'ye dek OYDER'in resmi dergisi olan Toyder'i hazırlamakla ve yayın koordinatörlüğünü yapan Aydoğan, şimdilerde Oyuncaklar.TV'nin kurucusu ve yöneticisidir.

toyder'i buradan okuyabilirsiniz: http://issuu.com/toyder
toys'u buradan inceleyebilirsiniz: http://issuu.com/toysmagazin

**

​Aydogan was graduated from Yıldız Technical University, Department of Mathematical Engineering. He owns a toy company which holds agency of brands such as Wild Science, 4D Master, Make2Play and Discovery licensed exploration and Haynes engine kits.
In November 2012, he stepped into toy-related publishing by establishing Toys magazine. By August 2014, Toys has become one of Turkey's most trusted toy publications with news, reviews, articles on popular products, new technologies and child safety.
In September 2014, Toys was acquired by the Turkish Toy Association (OYDER) and transformed into Toyder, the official publication of the association as well as a sectoral magazine which largely covers international exhibitions and more advertisements.

Atil Aydogan was the publishing coordinator of Toyder until April 2017 and currently, he is founder&manager of Oyuncaklar.TV website.

Toys Magazin Archive: http://issuu.com/toysmagazin
Toyder Archive: http://issuu.com/toyder
Benzer Yazılar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir