Çocuğunuz Programlamayı Neden Öğrenmeli?


Dünyanın her yerini kasıp kavuran bir teknoloji çılgınlığı olduğunun bilincindeyiz. Ancak bu akım en değerli varlığımız olan çocuklarımızı nasıl etkileyecek? Neler yapmalı?

“Dünya artık böyle dönüyor” diyen Melissa Lee çocuklarının bir gün teknolojiyi ondan çok daha iyi kullanacağının farkında.“ Okulda, hastanede, alışveriş yaparken, insanlarla sohbet ederken, araştırma yapıp bilgi toplarken kullanacakları yöntemler bizim çocukluğumuzdan çok daha farklı olacak.”

Arlington’da ACT Mobil Uygulamalar Derneği’nin personel müdürlüğü görevini sürdüren ve iki çocuk annesi Melissa çocuklarının teknolojiye olan ilgisini artırmak için özel çaba harcıyor. Her anne gibi kendisinin de yaşadığı dünyanın farkında olan akıllı, donanımlı, iyi kalpli ve ahlaklı çocuklar yetiştirmek istediğini söylüyor ve teknolojinin bunların gerçekleşmesinde önemli bir rolü olduğunu vurguluyor.

Bilim, teknoloji ve mühendisliğin geleceğin iş madenleri olacağının da belirginleşmesiyle her geçen gün daha fazla ebeveyn çocuklarını bu alanlarda uzman bireyler olarak yetiştirmek istiyor. ACT(Mobil Uygulamalar Derneği)’nin halkla ilişkilerden sorumlu başkan yardımcısı Jonathan Godfrey, özellikle yazılım odaklı teknoloji firmalarında çalışanların yıllık kazançlarının 100.000 dolarları aştığını belirtip “Artık aileler çocuklarının seçeceği ideal mesleklerden hukuk, tıp ve bankacılık sektörünün yanında yazılım sektörünü de saymaya başladı. Ancak okullarımızda kodlama konusunda çocukların yeteneklerini geliştirebilecek dersler öğretilmiyor, yazılım uzmanı olabilmek için sorunları çözmeyi çok erken yaşlarda öğrenmek gerekli” diye ekliyor.

Melissa Lee’nin tavsiyesi ise çocuklarınıza mükemmel uygulamalar bulmanız. Eğer onların eğitimini destekleyici güzel uygulamalar bulabilirseniz hem onlar kendini geliştirecek, hem de ekran başında geçirdikleri zaman konusunda içiniz rahat olacak.

Çocuklar İçin Uygulamalar Bir Adreste

Küçüklerin sevebileceği ve onları geliştirecek uygulamaların bir ortamda toplanıp paylaşılmasını isteyen anneler ve bir grup yazılımcı birleşerek Moms With Apps (Anneler ve Uygulamalar) isimli bir platformu kurarak çocuklar işin yaşa uygun uygulamalar bulunduran bir forum yarattı. Buradaki uygulamalar genelde öğrenmeyi bir oyun haline getirip bulmacalar tamamlandığında kazanılan alkış, rozet benzeri ödüllerle gerçek dünyada olduğu gibi başarıyı takdir ederek  çocuğunuzu motive ediyor. Ayrıca hata yapıldığında cesaret vererek onları sorunlarla yüzleşip başa çıkma konusunda yüreklendiriyor.

Amerikan telekomünikasyon şirketi AT&T’de halka ilişkiler uzmanı bir anne, Jennifer Kuhn, teknolojinin özünde “onu kurcalayıp parçalamak ve bir araya getirmek, çizgilere bağlı kalmadan boyamak” olduğunu söylüyor. Kendisinin de çocuğunun oynaması için bilgisayar oyunları kodladığını söylüyor.

Ayrıca insanlar teknoloji ustası olmak için sadece uygulamalardan yola çıkmıyor. 17 yaşındaki Thomas Jefferson Lisesi öğencisi Juliana Bain, Amerikan Futbolu Ligi’ndeki kafa travmalarına yoğunlaşan ve yakınlarda bir TED konferansında bahsettiği uzman bir teknoloji geliştirmiş. Juliana çocukluğunun ilk dönemlerinden beri kodlama ve teknolojiye ilgi duyuyormuş ve ortaokuldayken kafaya alınan darbelerin şiddetini düşürecek bir kask prototipi tasarlamış. Juliana’nın ulusal çapta büyük ilgi gören bu icadı bir patentle ödülledirilmiş ve Amerikan Ulusal Futbol Ligi NFL kendisine araştırmayı sürdürmesi için bir staj teklif etmiş.

Çocukların Okul Başarısında Etkili

Temel kodlama programlarından Alice ve Scratch’i kullandığını söyleyen Juliana Bain, başarısındaki en büyük payın Kumon isimli okul dışı çalışma programıyla kazandığı matematik yarışmalarına ve STEM(Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Matematik) alanına yoğunlaşmasına ait olduğunu dile getiriyor.

Yaz kampları da çocukları meşgul tutmak için bir fırsat. Ustadan çırağa teknoloji tutkunları için özellikle büyük şehirlerde programlama ve teknoloji üzerine sayısız yaz kampı bulunuyor. Jennifer Kuhn’un oğlu da St. Albans’ta onun değimiyle süper-havalı bir kadın eğitmen tarafından düzenlenen bir bilgisayar oyunu kampına katılmış. O kadar fazla çocuğa bir kadın tarafından kodlama öğretilmesinin gerçekten çok başarılı olduğunu söyleyip çocukların bu tecribeye bayıldığını dile getiriyor.

Ancak elbette ki kodlamayı ve bilgisayarlarıyla uğraşmayı çok seven çocukların da uygulamalarını ve onlarla geçirdikleri zamanı düzenlemek için bazı sınırlamaları olmalı. Salesforce.com için kodlama ve bilgisayar pogramcılığı yapan Lynn Wetherell, “İşin püf noktası dengeyi tutturmak…” diyor. 13 yaşındaki oğlu Eric’i çalışırken hep kontrol ettiğinden artık kendi başına rahatça kodlama yapabildiğini belirtip “Önceden onun çalışmasıı bitirip cihazları kapatması gereken zamanı açıkça belirtmek gerçekten oldukça yararlı oluyor” diyor.

Çocuklarınızın uğraştığı cihazları tanıyıp parola ve limitler belirlemek oldukça akıllıca olur. Örneğin Jennifer Kuhn’un oğlu bedava olsa bile onun izni olmadan herhangi bir uygulamayı indiremiyor. Ayrıca uygulama içinde, eğer üye alım kriterleri belli değilse, herhangi bir şekilde yabancılarla mesajlaşmasına veya bağlantı kurmasına da izin vermiyor. Melissa Lee’nin ailesinde de çocukların Youtube gibi herhangi bir video uygulamasına erişimi, kazayla yanlış içerikli videolara ulaşmalarını engellemek için yasaklanmış. Çocuklarınız belki teknoloji dünyasını çok kolay bir şekilde kavrayabiliyor olabilir, ancak hala o usta yaramazın görmesini istemeyeceğiniz türden içeriklerle dolu bir dünyadan bahsediyoruz. Aman tedbiri elden bırakmayın.

(Uzman yazılarından derlenmiştir)


Hasan Soycan
Hasan; dününde bir AFL’li, bugününde ise bir ODTÜ Makine Mühendisliği emekçi öğrencisidir. Oldukça uzun bir öğrenci topluluğu serüveninden sonra üniversite hayatına SmartsUnited asistanlığı, bolca ders, futbol ve Oyuncaklar.TV ile devam ediyor. Girişimcilik kültürü ve heyecanına duyduğu yoğun sempati, onu kariyerinde çok beklemeden kendi girişimini kurmak konusunda oldukça heveslendiriyor. Ayrıca, küçüklüğünde kurcaladığı bir sürü oyuncaktan olsa gerek, mekanik heykellere özel ilgi duyar.

Hasan is an AFL alumni, and today he endeavors as a student at METU Mechanical Engineering. After a pretty long student club experience, he continues his university life with an asistantship at SmartsUnited, plentiful of studying, football and Oyuncaklar.TV . Feeling attracted to the entrepreneurship culture and excitement, he has a lot of desire to found his own start-up as soon as possible in his career. Moreover; probably because of all the toys he fumbled around, he has a special interest in mechanical sculptures.
Benzer Yazılar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir