Çocuklar Gökyüzünü Rahmi M. Koç Müzesi’nde keşfediyor


Kendisi küçük ama kalbi kocaman olan Plüton Şubat 1930’da keşfedilmişti. 2006 yılına kadar Güneş Sistemi’nin en küçük üyesi olarak hayatına devam eden Plüton’ü daha sonra gezegenlikten çıkarmış, 2015 yılında ise kocaman kalbini keşfederek hayatımızın içine sokmuştuk. Rahmi M. Koç Müzesi, Plüton’un Şubat ayındaki doğum günü vesilesiyle henüz Astronomi Atölyesi’ne katılmamış herkesi müzeye davet ediyor. Ziyaretçiler ayrıca müzenin bilimsel aletler koleksiyonunu da görme şansını yakalayacak.

 

Geçmişten günümüze endüstri, iletişim ve ulaşım tarihine ayna tutan Rahmi M. Koç Müzesi,ziyaretçileri için Cumartesi günleri “Astronomi Atölyesi” düzenliyor. 30 dakika süren seanslarda tüm gök cisimlerinin ve içinde bulunduğumuz Güneş Sistemi’ninevrendeki oluşum süreci, dev panolardan ve Sihirli Küre’den paylaşılangörüntülerle müze eğitim uzmanı tarafından anlatılıyor. Ziyaretçiler,Cumartesi saat 11.00, 12.00, 14.00 ve 15.00’te çocuklarıyla birlikte atölyeye katılabilirler.

 Astronomi Atölyesi’nde neler görebilirsiniz?

Atölyeye katılan ziyaretçiler, öncelikle Sihirli Küre içinde detaylarıyla Güneş’i ve Plüto nbaşta olmak üzere sistemin diğer gezegenleri ile ilgili bilgi alabilme şansını yakalayacak. Ayrıca Samanyolu Gökadası’nı ve diğer gökadaların oluşumunu,evrende bol miktarda bulunan karanlık maddeyi, Dünya dışı yaşam araştırmalarındaki gelişmeleri, uzay çalışmaları ve astronotların uzay yürüyüşlerini, Dünya’nın yapısını ve katmanlarını, tek doğal uydusu olan Ay’ın yüzeyini ve evrelerini ve Astronomi Atölyesi’nde sergilenmekte olan “Muonionalusta” gerçek göktaşı kesitini de görebilecekler

 

 

Müzenin bilimsel aletler koleksiyonu

 

Astronomi Atölyesi’nden sonra ziyaretçiler Lengerhane/Mustafa V. Koç Binası’nda bulunan“bilimsel aletler” koleksiyonunu da ziyaret edebilirler.

Koleksiyonda Starke and Kammerer marka, Avusturya’da üretilen transit teleskop, 19. Yüzyıla ait İtalyan Güneş Sistemi modeli, Yer Küresi ve Rub’u Tahtası yer alıyor.

Ayrıca ziyaretçiler 1383-1384 yılları arasında Cafer İbn-i Ömer İbn Devletşael-Kırmani tarafından yapılan Gök Küresi’ni de Rahmi M. Koç Müzesi’nde görebilecekler. 14 cm çapındaki eşsiz obje, bilinen en eski gök kürelerden biriolarak korunuyor. Gök küre üzerinde yaklaşık 1025 yıldız içeren takımyıldızlarının şekilleri bulunuyor.

 

Rahmi M. Koç Müzesi hakkında

Rahmi M. Koç Müzesi Türkiye’nin ulaşım, endüstri ve iletişim tarihindeki gelişmeleri yansıtan ilk ve tek sanayi müzesidir. 14 binin üzerinde objeden oluşan koleksiyonu, çocuklara yönelik eğitimleri ve atölyeleri ile kültür ve eğlenceyi bir arada sunabilen tek adres olan Rahmi M. Koç Müzesi Mustafa V.Koç/Lengerhane binası ve Hasköy Tersanesi olmak üzere iki tarihi bina ile halihazırda 11 bin 250 m2’lik kapalı alana ve yaklaşık 17 bin metrekarelik açıkalana sahiptir. “Denizaltı” gezisinden, “nostaljik tren” turuna, uçaklardan klasik otomobillere kadar tarihin tüm detayları arasında gezintiye çıkma fırsatı sunan Rahmi M. Koç Müzesi’nde ziyaretçiler, Fenerbahçe Vapuru Büfesi, Coca Cola Büfesi, Demlik Kafe, Café du Levant ve Halat by Divan’da yemek yiyebilir. Rahmi M. Koç Müzesi, pazartesi hariç her gün, hafta içi 10.00-17.00,hafta sonu ve resmi tatillerde ise (1 Ekim – 31 Mart) 10:00-18:00 (1 Nisan – 30Eylül) 10:00-19:00 saatlerinde ziyaret edilebilir. Müzeye giriş ücreti yetişkinler için 15 TL, öğrenciler için ise 6 TL’dır.

 

 

 

 

Rahmi M. Koç Müzesinin Sosyal Medya bağlantıları:

www.rmk-museum.org.tr
www.facebook.com/rmk.museum
www.twitter.com/rahmimkocmuseum
www.pinterest.com/rahmimkocmuseum
www.instagram.com/rahmi_m_koc_muzesi

 


Atıl Aydoğan
İçerik Yöneticisi | Head of Content

​Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik Mühendisliği mezunu. Discovery l​i​sansl​ı​ ​keşif oyuncakları, Haynes motor ​model kitleri, Wild Science, 4D Master, Make2Play marka​larının temsilciliğini yapan ​bir oyuncak firmasının sahibi.
2012 ​Kasım'da t​üketiciye y​önelik ​"​Toys​"​ dergisini kurarak oyuncak yayıncılığı yapmaya başladı. Ağustos 2014'e kadar Toys dergisi, haberleri, incelemeleri, makaleleri, dünyadaki popüler ürünler ve yeni teknolojilerin yanı sıra çocuk güvenliği ve gelişimi ile Türkiye'nin önde gelen oyuncak dergilerinden biri oldu.
Eylül 2014 tarihinde "Toys", Oyuncakçılar Derneği (OYDER) tarafından satın alınarak sektörel içeriğe sahip, uluslararası fuarlara geniş yer veren ve daha fazla ilan sayfası olan "Toyder" isimli resmi dernek dergisi haline geldi.
Nisan 2017'ye dek OYDER'in resmi dergisi olan Toyder'i hazırlamakla ve yayın koordinatörlüğünü yapan Aydoğan, şimdilerde Oyuncaklar.TV'nin kurucusu ve yöneticisidir.

toyder'i buradan okuyabilirsiniz: http://issuu.com/toyder
toys'u buradan inceleyebilirsiniz: http://issuu.com/toysmagazin

**

​Aydogan was graduated from Yıldız Technical University, Department of Mathematical Engineering. He owns a toy company which holds agency of brands such as Wild Science, 4D Master, Make2Play and Discovery licensed exploration and Haynes engine kits.
In November 2012, he stepped into toy-related publishing by establishing Toys magazine. By August 2014, Toys has become one of Turkey's most trusted toy publications with news, reviews, articles on popular products, new technologies and child safety.
In September 2014, Toys was acquired by the Turkish Toy Association (OYDER) and transformed into Toyder, the official publication of the association as well as a sectoral magazine which largely covers international exhibitions and more advertisements.

Atil Aydogan was the publishing coordinator of Toyder until April 2017 and currently, he is founder&manager of Oyuncaklar.TV website.

Toys Magazin Archive: http://issuu.com/toysmagazin
Toyder Archive: http://issuu.com/toyder
Benzer Yazılar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir