Çocuklar Keskin Color Yapbozlarını Birleştirsin


Her yaşta çocuğa uygun yapbozlar Keskin Color’da. Yapbozlar, çocuk gelişiminde en fazla yararı olan oyunlar arasında geliyor. Bir araya gelip bir bütün oluşturan parçalar, çocukların görsel ve uzamsal zeka alanlarını uyararak, bu alanları destekliyor. Yapbozlar sayesinde çocuklar şekil-zemin ve parça-bütün ilişkisi kurma becerileri kazanıyor. Bu beceriler, daha sonra okuma ve yazma becerilerinin temellerini oluşturuyor. Yapboz parçalarını bir araya getirme aktivitesi, çocukların ince kas becerilerini ve el-göz koordinasyonlarını da destekliyor. Her ne kadar yapboz aktivitesi, görsel ve motor becerilere dayalı bir aktivite gibi görünse de çocuklar yapbozu tamamladıklarında yaşıtları veya yetişkinlerle konuşma ihtiyacı hissediyor. Bunun da sözcük dağarcığı, akıcı dil ve kavram bilgisinin gelişmesine katkıda bulunduğu biliniyor. Keskin Color, bu nedenle her yaşta çocuğa uygun yapbozlar da geniş yer tutuyor. Çocukların yaşlarına göre sınıflandırılan yapbozlar, 2 parçadan 48 parçaya kadar farklı alternatifler sunuyor.

keskin_color-03

Türkiye’den Oyuncak Haberleri İçin Tıklayın

Kaç parçalı yapboz seçimi yapacağınız, elbette çocuğunuzun gelişimsel özellikleri ve hızına bağlı olarak değişiyor. Bununla birlikte, 2 yaşında çocuklar için 4-6, 3 yaşındakiler için 9-12, 3-5 yaş arası çocuklar içinse 15-20-25-45 parçalı yapbozlar öneriliyor. Yaşına uygun olmayan veya gelişimsel düzeyinin üstünde ya da altında bir yapboz seçmek, çocuğunuzun oyundan kolaylıkla sıkılmasına ya da zorlanarak oyuna karşı ilgisini kaybetmesine neden olabilir. Öncelikle yaşına uygun bir yapbozdan başlayarak çocuğunuz bu oyunda beceri kazandıkça aşama aşama daha çok parça sayısı olan yapbozlara geçebilirsiniz.

keskin-color_yapboz-04


Işıl Yaran
Işıl Yaran, daha önce özel bir TV kanalında editörlük ve içerik seçiciliği gibi görevler almakla birlikte çeşitli derneklerde gönüllü olarak çalışmaya devam etmektedir. 2 yıl İngiltere'de yaşayan ve "babysitter"lık yapan Işıl Yaran, aynı zamanda bir erkek çocuk annesi.
Benzer Yazılar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir