Çocuklar “Su Elçisi” oluyor


Su Elçileri Eğitim ve Farkındalık Artırma Teknik Destek Projesi”nin açılışı gerçekleşti.

Çevre ve su kaynaklarının korunması konusunda toplumdaki farkındalığı yükseltmek amacıyla hazırlanan Avrupa Birliği destekli “Su Elçileri Eğitim ve Farkındalık Artırma Teknik Destek Projesi”nin açılışı geniş katılımlı bir merasim ile yapıldı. 

Projenin açılış konuşmasını yapan Su Elçileri Proje Koordinatörü Özgür Aydıncak “Medeniyetlerin başlangıç aracıdır su, bittiği yerde medeniyetler yaşamlarına ne yazık ki devam edemezler. Bu yüzden su dünyada yaşayan her canlı için vazgeçilmez bir yaşam kaynağıdır. Ülkemiz bilindiğinin aksine su zengini bir ülke değildir. Bu yüzden ülkemizde Su korunması gereken değerlerin en önde gelenidir.” dedi.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Elçi Müsteşar Gabriel Munuera Vinals, “Türkiye ile el ele çalışıyoruz. Su Elçileri, Türkiye için beraber gerçekleştirdiğimiz ne ilk projedir, ne de son proje olacaktır.” dedi.

Hedef Kitle, Öğrenciler, Öğretmenler ve Anneler

1487760654_Su_El__ileri_Toplu

Su Elçileri Eğitim ve Farkındalık Artırma Teknik Destek Projesi, Ankara merkezli olarak Batı Akdeniz Havzası, Konya Kapalı Havzası ve Doğu Karadeniz Havzası’nda pilot olarak uygulanacak. Proje, Türkiye’de çevrenin korunması, kirletmeden ve akılcı su kullanımının sürdürülebilirliğine katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Proje ile çevrenin korunmasına dair farkındalığın artırılması ve su kaynaklarının verimli kullanımının sağlanması hedefleniyor.

Proje kapsamında medya ve eğitim kanalıyla kamunun yanı sıra özellikle çocukların ve gençlerin verimli su kullanımı hakkında farkındalığı artırılırken, bilgi ve becerileri farklı iletişim araçları ile geliştirilecek. Ayrıca paydaş kurumların kadrolarının eğitim kapasitesi desteklenerek pilot üç havzada 40 bin kişinin bilgilendirilmesi sağlanacak. Proje kapsamında, su kullanımı ve çevrenin korunması hakkında ulusal ve uluslararası kamuoyuna yönelik farkındalık artırıcı iletişim kampanyaları gerçekleştirilecek.

Projenin öncelikli hedef kitlesi ilköğretim öğrencileri, üniversite öğrencileri, gençler, öğretmenler ve annelerdir. Ocak 2017’de başlayan projenin 2017 sonunda tamamlanması hedefleniyor.


Işıl Yaran
Işıl Yaran, daha önce özel bir TV kanalında editörlük ve içerik seçiciliği gibi görevler almakla birlikte çeşitli derneklerde gönüllü olarak çalışmaya devam etmektedir. 2 yıl İngiltere'de yaşayan ve "babysitter"lık yapan Işıl Yaran, aynı zamanda bir erkek çocuk annesi.
Benzer Yazılar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir