Çocukların Arı Maya ile Arkadaşlığı Devam Ediyor


İlk olarak 1970’li yılların çocuklarının arkadaşı olarak çizilen Arı Maya, uzun yılların ardından yeni dostlarına arkadaşlık etmek için geri dönmüştü. Genç alman yazar Waldemar Bonsels’in doğayla iç içe geçen çocukluk anılarını yazmak için yarattığı Arı Maya ve arkadaşlarının hikayesi aslında 1912’de kitap olarak ortaya çıkmıştı. Ardından 1976 yılında Alman TV kanalı ZDF tarafından yayınlanmaya başlanan Arı Maya çizgi filmi, dünya çapında milyonlarca çocuk tarafından sevildi ve tekrar tekrar yayınlandı.

Arı Maya’lı Silgi Efsanesi

a0a791f0f7b9fe9090c8f805a399dfe6 (1)

 

Üstelik zaman içerisinde, orijinal kitapta olmayan VIII.Kraliçe Arı Helene, Karasinek, Yusufçuk gibi arkadaşları da Arı Maya macerasına katıldı. Tabi o yıllarda dilden dile gezen ve sonra Borussia Dortmund futbol takımının kulüp marşı olan Arı Maya şarkısını da unutmamak gerek. Arı Maya ile ilgili ayrıntılar içerisinde herhalde o dönemin en sevgiyle hatırlananı, okul sıralarında kullanılan Arı Maya resimli silgiler olsa gerek.

Arı Maya Çizgi Filmi TRT ‘de

 

maya-the-bee-post-2

Geçmiş kuşaklara kendini sevdiren ve dünya çapında ilgi yakalayan Arı Maya ve arkadaşları, bugünlerde bu kuşağın çocuklarına ulaşmak için geri geldi.  İlk yayınlandığı dönemlerdeki iki boyutlu Arı Maya versiyonu, bugünün teknolojisiyle birleşerek üç boyutlu animasyon haline geldi. 2013 yılında ZDF’de yayınlanması için 78 bölüm olarak hazırlanan Arı Maya animasyon dizisi, aynı anda TRT Çocuk kanalında da miniklerle buluşmaya başlamıştı.

 

Arı Maya Oyuncakları ve Ürünleri

 

O zaman çocukları, bugünün yetişkinleri tarafından daha çok yeşil silgiler ve okul çantaları ile hatırlanacak olan Arı Maya oyuncakları ve ürünleri, bugünün gelişen oyuncak pazarında daha çok çeşide kavuştu. Gordion Junior isimli yapboz firmasının lisanslı ürünlerine ilham olan Arı Maya, ithalatçı firma Anıl Kağıtçılık ve Ambalaj aracılığıyla bugünün çocuklarına ulaşıyor. Tam kesim yapboz ve çerçeveli yapboz kategorilerindeki çok sayıda puzzle setinin yanı sıra Arı Maya’lı hafıza oyunu, gölge oyunu, renkleri öğrenme oyunu, toplama işlemi ve çıkarma işlemi öğrenme oyunları da bugünün çocuklarına Arı Maya’nın dostluğunu getiriyor.

Bu ürünlerden Gordion Junior marka yapboz 60 parçadan oluşuyor. Bitmiş hali 33×48 cm ölçülerinde. 3 yaş ve üzerindeki çocuklar için uygun.

405202

 

Oyuncaklar.TV Haftalık Katıl Kazan Yarışmaları İçin Tıklatın

Çok sayıda farklı lisanslı ürünleri olan Arı Maya karakteri için birkaç küçük örnek daha vermek gerekirse, minikler için hazırlanan sticker albümden de bahsedebiliriz. 12,50 TL’lik piyasa fiyatı olan Arı Maya albümünde sticker’lar ve yapıştırılmaları için uygun yerlerin yanı sıra el becerisi bölümü de yer alıyor.

6320

Educa markasının kalitesi ile ünlü ürünleri arasında yer alan birçok Arı Maya puzzle seti de yer alıyor. Yaş gruplarına göre farklı parça sayısının yer aldığı setlerden birisi de aşağıdaki 20 parçalık set. Hem kaliteli, hem de geri dönüşümlü olması sayesinde sağlıklı malzemelerden oluşuyor.

Arı Maya Ürünleri İçin Tıklayın

24b8b90c-0c26-4740-956a-961c7356fe7e

Arı Maya figürleri de bu alandaki en popüler ürünlerden. Arı Maya ve arkadaşlarının yer aldığı farklı figür setleri Türkiye’de de raflarda bulunabiliyor.

eee0ebdc-f456-4ff4-a4f0-0585c44dd59d

 

 

 


Koray Sarıdoğan
Editör

2010 yılından bu yana yayın yapan KalemKahveKlavye.com web sitesinin kurucu editörü. “Kadran Kadraj” adlı ilk romanı Mart 2015 tarihinde Esen Kitap etiketiyle yayımlandı.

Oyuncaklara olan ilgisini, severek yapılacak bir iş haline getirmek isteyerek 2009 yılında oyuncak haber ve inceleme dergisi “Toys” ekibine katılarak editörlük ve yazarlık yaptı. Nisan 2017'ye dek sektörel oyuncak dergisi haline gelen Toyder’de devam etti. Şimdilerde Oyuncaklar.TV projesinin editörlüğünü sürdürüyor.
**
Saridogan is the founding editor of the website and publication KalemKahveKlavye since 2010. He’s published his first novel Kadran Kadraj in March 2015 by Esen Kitap Publications.
Desiring to turn his enthusiasm for toys into an occupation, Koray joined the toy news and review magazine Toys as an editor and author in 2009. Until April 2017, Sarıdoğan was one of the editor of Toyder. Currently, he is the the editor of the project Oyuncaklar.TV
Benzer Yazılar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir