Çok İzlenen Dizi Karakterlerinin Koleksiyonluk Figürleri


Dizi sektörü artık dünyanın her yerinde popüler ve en az sinema kadar güçlü, başarılı, çok izlenen bir alan haline geldi. İnternet teknolojisi sayesinde yabancı dizi yapımlarının kolayca izlenebilmesi, dizi kültürünün bizde de büyük ilgi görmesini sağlıyor.

Hal böyleyken, bu zamana kadar yayınlanıp bitmiş ya da halen yayınlanmakta olan popüler ve çok sevilen kimi dizilerin oyuncaklara nasıl yansıdığını bir derleme ile göstermek istedik.

Bu örneklere geçmeden önce hatırlatmak isteriz ki oyun amaçlı olarak hazırlanan figür oyuncaklar yerine daha çok, koleksiyon amaçlı olarak üretilen ve satın alınan örneklere yer verdik. Dolayısıyla aşağıdaki kahraman figürleri, çoğunlukla oynama amaçlı olarak düşünülmemiş. Yine de araya, sağlam birer üretim olan oyuncakları da serpiştirmeden geçmedik.

Oyuncaklar.TV Haftalık Katıl Kazan Yarışmasına Katılmak İçin Tıklayın

Walking Dead Figürleri

Dizi tarihinin en uzun soluklu yapımlarından olan Walking Dead, korku ve aksiyon seven herkese kitap ediyor. Filmin figürlerini ise ağırlıklı olarak McFarlane Toys markası üretiyor.

Hem oyuncak, hem de koleksiyonluk olarak düşünebileceğimiz, dizideki insan ve Walkers karakterlerinden oluşan koleksiyonda, detaylı tasarımlarla hazırlanmış figürleri görüyoruz. Bu figürlerin her biri 3.50 dolar civarında bir fiyata sahip.

walkingdead1

Dizinin baş karakterlerinden olan Rick Grimes için tasarlanan bu seçenek ise daha çok koleksiyonluk bir aksiyon figürü niteliğine sahip. Figürün silah tutan kolunun bir yedeği ve bir tabanca ile tüfek de kutu içerisinde alternatif parçalar olarak geliyor. 10 inç (25 cm.) yüksekliğinde olan ürünün fiyatı ise 25 dolar civarında.

walkingdead2

Türkiye’de Satılan Walking Dead Figürleri

Doctor Who Figürleri

BBC’nin en güçlü ve popüler projelerinden olan Doctor Who, özellikle en son uyarlaması ile olağanüstü bir başarı sağladı. Doctor Who figürleri için de bir toplu, bir tek örnek seçtik.

Her biri 5 inç (yaklaşık 13 cm) olan figürlerin resimdeki 10’lu paketleri toplam 100 dolar civarında bir fiyata satılıyor.

doctorwho1

Doctor Who’yu tek başına edinmek isteyenler için hazırlanan, koleksiyonluk bir figür olan bu seçenek ise 1:6 ölçeğinde hazırlanmış durumda. Big Chief Studios üretimi olan bu seçenek, el işi terzilik ile tasarlanmış kumaş kıyafetler giyiyor. Resimdeki alternatif parçaları içeren figürün fiyatı ise ortalama 420 dolar gibi bir tutar.

doctorwho2

Sherlock Figürleri

Yine BBC yapımı olan ve son yılların en başarılı dizilerinden birisi olan Sherlock, Benedict Cumberbatch performansıyla zirveye oturdu. Yapılan birçok Sherlock figür uyarlaması içerisinde en başarılı ve popülerlerinden olan, yine Big Chief Studios üretimi bu figür de 1:6 ölçekle geliyor. 30 cm uzunluğundaki figür, resimdeki alternatif parçalarla geliyor. Fiyatı ise tam 325 dolar seviyesinde oynuyor.

sherlock

Arrow Figürleri

DC Comics’in dizi dünyasındaki en önemli yapımlarından Arrow, dizideki aksiyonu figürlere de yansıtıyor. Son derece detaylandırılmış bir tasarımla hazırlanan DC Collectibles etiketli bu figür yaklaşık 17 cm uzunluğunda. Fiyatı ise 20 dolardan başlayan seviyelerde değişiyor.

arrow

Flash Figürleri

DC Comics’in bir diğer kahramanı olan Flash da yine DC Collectibles üretimi bu figürü ile dikkat çekiyor. 17 cm uzunluğunda, detaylandırılmış profesyonel tasarıma sahip olan kostümlü Flash figürü, 30 dolar seviyesinde bir fiyat etiketine sahip.

flash

Breaking Bad Figürleri

Diziler tarihinin en efsanevi yapımlarından olan, yerli uyarlaması da Erdal Beşikçioğlu’nun başrolünde olacağı bir yapımla yakında ekranlarda olacak olan Breaking Bad, dizinin kendi lisanslı markasının etiketiyle geliyor.

Walter White figürünü aksesuarlarıyla gördüğümüz bu figür, yaklaşık 27 cm’lik uzunluğa sahip ve ortalama fiyatı da 15 dolar.

breakigbad

Game of Thrones Figürleri

Gelmiş geçmiş en iyi dizilerden olduğu tartışmasız kabul edilen, her sezonuyla küresel gerginlikler çıkaran Game of Thrones figürlerinden bahsetmemek olmaz.

Jon Snow figürü, Dark Horse etiketi taşıyor, resmi lisansla üretilmiş ve yaklaşık 20 cm uzunluğunda. Fiyat etiketi ise 10 dolardan başlayan geniş bir skalaya sahip.

http://oyuncaklar.tv/monopolyden-game-of-thrones-edisyonu/””

got1

Tyrion Lannister figürü ise 1:6 olarak ölçeklendirilmiş. Yedek elleri, kadehi ve kitabı ile gelen figür, kullanılan malzemeler ve detaylandırılmış tasarımı ise 400 küsur dolar fiyat etiketiyle satılıyor.

got2

Trajik ölümüyle yürekleri dağlayan Eddard Stark figürü, yüksek işçilik ile geliyor. Özel malzemeler, boya öncesi PVC kaplama gibi özelliklerinin yanı sıra 32 cm yüksekliği, yedek elleri, kılıcı ve hançeriyle paketlenen figürün fiyatı ise 600 dolar’dan başlıyor.

got3

Türkiye’deki Game of Thrones Figürleri

Vikings Figürleri

Yine son yılların en çarpıcı dizilerinden olan, History Channel yapımı Vikings de figürler açısından zengin bir skalaya sahip.

Scale 75 markasının ürettiği, 75 mm’lik bu tasarım, 250 gram ağırlığa sahip. Fiyatı ise 40 dolar civarında.

vikings1

Satışta olmayan, özel bir tasarımcının paylaştığı 1:6 ölçeğindeki bu tasarımlarla yazımızı sonlandıralım.

Tüm Karakter Yazıları İçin Tıklayın

vikings2

vikings3

vikings4

 


Koray Sarıdoğan
Editör

2010 yılından bu yana yayın yapan KalemKahveKlavye.com web sitesinin kurucu editörü. “Kadran Kadraj” adlı ilk romanı Mart 2015 tarihinde Esen Kitap etiketiyle yayımlandı.

Oyuncaklara olan ilgisini, severek yapılacak bir iş haline getirmek isteyerek 2009 yılında oyuncak haber ve inceleme dergisi “Toys” ekibine katılarak editörlük ve yazarlık yaptı. Nisan 2017'ye dek sektörel oyuncak dergisi haline gelen Toyder’de devam etti. Şimdilerde Oyuncaklar.TV projesinin editörlüğünü sürdürüyor.
**
Saridogan is the founding editor of the website and publication KalemKahveKlavye since 2010. He’s published his first novel Kadran Kadraj in March 2015 by Esen Kitap Publications.
Desiring to turn his enthusiasm for toys into an occupation, Koray joined the toy news and review magazine Toys as an editor and author in 2009. Until April 2017, Sarıdoğan was one of the editor of Toyder. Currently, he is the the editor of the project Oyuncaklar.TV
Benzer Yazılar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir