Cool Circuits Junior: Oyun tahtasında beyin kıvrımları


Doğru yolu izleyip devreyi kapatmak için yüzlercesi arasında tek bir çözüm var. Fakat yol size zaten verilmiş. Ne kadar zor olabilir ki? Cool Circuits, 2013’te Yılın Yapbozu seçildi!

Oyun tahtası, parçaları düzenli bir şekilde saklayabileceğiniz bir çekmece olarak da kullanılabiliyor.

Oyun tahtası, parçaları düzenli bir şekilde saklayabileceğiniz bir çekmece olarak da kullanılabiliyor.

Yine Science Wiz tarafından üretilen Cool Circuits oyununun Junior versiyonu, yeni eklenen 6 turuncu bariyer sayesinde beynimize önceki model kadar zulüm etmiyor. Çözülecek 40 farklı puzzle, 8 fosforlu 3 boyutlu parça, bir çözüm kitabı ve her bulmacayı çözdüğünüzde 5×5’lik oyun tahtasını aydınlatıp ses veren 3 adet AAA pil ile gelen Cool Circuits Junior, 6 yaş ve üzeri çocuklar için saatler boyu kafa kaşıma vaadediyor.

Oyuncaklar.TV Haftalık Katıl Kazan Yarışmasına Katılmak İçin Tıklayın

 

Oyunla gelen 40 puzzle kartı, zorluk derecelerine göre etiketlenmiş.

Oyunla gelen 40 puzzle kartı, zorluk derecelerine göre etiketlenmiş.

Basitçe anlatmak gerekirse Cool Circuits oyununda amaç, puzzle kartlarındaki ipuçlarını takip edip verilen parçaları ve bariyerleri de kullanarak devreyi kapatmak. Parçalar doğru yön ve şekilde birleştiğinde elektrik devresi kapanıyor ve müzik eşliğinde ufak bir ışık gösterisi başlıyor. Puzzle kartları zorluk seviyesine göre etiketlendikleri için, o gün ne kadar hayal kırıklığı yaşamak istediğinizi seçebiliyorsunuz. Oyunda prensip fosforlu parçaları doğru halde dizilecek şekilde döndürüp yerleştirmek. Kartlarda bu yollar –kısmen- gösteriliyor. Alt zorluk derecelerinde yol üzerinde kesikler mevcut; böylece bir parçanın ne kadar uzun olduğunu ve nerede bitmesi gerektiğini görebiliyorsunuz. Ancak zorluk derecesi arttıkça bu kesik çizgiler yok oluyor ve daha az ipucu verildiği için tahmin etmeniz gereken parçaların sayısı da artıyor.

Puzzle kartları yolu gösteriyor fakat boşluğu doldurmak size kalmış.

Puzzle kartları yolu gösteriyor fakat boşluğu doldurmak size kalmış.

Puzzle kartları üzerindeki yola parçaları doğru şekilde yerleştirdikten sonra kalan parçaların tümünü kullanarak devreyi kapatmalısınız. Bu kolay gibi görünse de tahmin ettiğinizden çok daha fazla kombinasyon ve yalnızca tek bir çözüm var. Junior versiyonunda eklenen turuncu bariyer pullar sayesinde parçaları en azından nereye KOYMAYACAĞINIZI görebiliyorsunuz. Oyun tahtası aynı zamanda parçaları ve kartları saklayacağınız bir çekmece olarak da kullanılıyor.

Tüm Oyuncak İncelemeleri İçin Tıklayın

Cool Circuits, 2013’te Games Magazine tarafından çocuklarda şekil algısı ve alternatifleri düşünmeyi teşvik ettiği için “Yılın yapbozu” seçildi. Kutudan bir de çözüm kitabı çıkıyor fakat kopya çekmek herzaman en son çare olmalı. Basit mekanizması ve az sayıda parçası ile Cool Circuits Junior, size saatlerce meşgul edecek, bu sırada uzamsal becerilerinizi geliştirecek en iyi yapboz oyunlarından biri.


Tan Bodur
Yazar | Writer

İngiliz Dili ve Edebiyatı ve Reklamcılık eğitimi alan Tan Bodur, diplomatik, akademik, tıbbi ve edebi çevrelerde mütercim tercümanlık yaptı. Teknoloji ve oyuncağa olan hevesi nedeniyle halihazırda BT alanında birçok firma için yazarlık, editörlük, danışmanlık, inceleme ve tercüme yapmaktadır. Tan aynı zamanda kitap kapağı ve poster tasarlamakta, jingle bestelemekte ve bisiklete binmektedir. Kendisi profesyonel bir bilek ağrısı yakınıcısıdır.
**
Tan studied English Language&Literature and Advertising; worked as an instant translator for diplomatic, academic, medical and literary circles. He was obliged by his appetite for technology and toys to currently work as an author, consultant, reviewer, translator,editor for various IT companies and a freelance nerd. He’s also designing book covers and posters, composing jingles and riding his bicycle. Tan is a professional wrist pain sufferer.
Benzer Yazılar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir