D-Marin Kids ve TURMEPA ile Denizlerin Geleceği Çocuklara Emanet


Çocukların küçük yaşlardan itibaren denizle olan bağlarını güçlendirmeyi hedefleyen D-Marin Kids ve gelecek nesillere temiz denizlerin kucaklandığı yaşanabilir bir Türkiye bırakmak amacıyla 22 yıldır hizmet veren TURMEPA, çocuklar için bir araya geldi. D-Marin Kids ve TURMEPA; Dalaman, Bodrum ve Didim köy ilkokullarındaki çocuklar için bu sene ilk kez hayat geçirdikleri “Marina Eğitimleri” projesinin ilk etabını tamamladı.

Okul eğitimleri, proje çalışmaları, yarışma ve ödüllerle dolu bir içerikten oluşan “Marina Eğitimleri”nin okul ve marinalardaki eğitim ayağı, 1-18 Kasım tarihlerinde Dalaman, Bodrum ve Didim köy ilkokullarındaki 3. ve 4. Sınıf öğrencileri ile bir araya gelerek gerçekleştirildi.

TURMEPA eğitmenlerinin, çocuklara denizlerdeki hayatı, ekosistemi, deniz temizliğinin önemini anlatırken özel oyunlar oynatarak çocukların eğlenmelerini de sağladı. Çocuklara denizi anlatmanın yanı sıra denizle buluşturmayı da amaçlayan “Marina Eğitimleri” projesi kapsamında öğrenciler bölgede bulunan D-Marin’lere ziyarette bulundu. D-Marin çalışanlarının mentorluk yaptığı gezide çocuklar deniz ve marina hayatına dair bilgiler edindi.

Türkiye’den Oyuncak Haberleri İçin Tıklayın

Marina Eğitimleri projesi kapsamında, çocuklar bir projenin nasıl yapılacağı ve nasıl hayata geçirileceği konusunda eğitilerek proje yapmayı öğreniyor. Kendi projelerini yaratacak çocukların çalışmaları genel bir değerlendirme sonrasında ödül kazanabilecek. Bu proje ile çocukların sadece deniz hayatına değil, tüm doğayı algılayışlarına ışık tutmak ve bir bilim insanı gibi düşünerek yeni fikir ve projeler üretmelerine katkı sağlamak amaçlanıyor.

1479728002_akyarlar_h-m-_t__naztepe___lkokulu__47_

Programla birlikte yaratıcı ve akılcı düşünme, sorgulama, çözüm odaklı olma, keşfetme ve paylaşma becerilerini geliştirmeyi öğrenecekler. Hazırlayacakları proje ile denizlerin temiz kalması için fikirlerini sunacak olan çocuklar, öncelikle denizlerde yaşanan sorunları araştırarak bu sorunların başta deniz yaşamına, daha sonra da deniz dışında yaşayan canlılara ve insan yaşamına nasıl zarar verdiğini sorgulayacaklar.

Çocuklar geleceklerini koruyacak.

Çocuklar geleceklerini koruyacak.


Işıl Yaran
Işıl Yaran, daha önce özel bir TV kanalında editörlük ve içerik seçiciliği gibi görevler almakla birlikte çeşitli derneklerde gönüllü olarak çalışmaya devam etmektedir. 2 yıl İngiltere'de yaşayan ve "babysitter"lık yapan Işıl Yaran, aynı zamanda bir erkek çocuk annesi.
Benzer Yazılar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir