David Bowie Oyuncaklara da İlham Vermişti


Herhangi bir türe sokmak zor olsa da çoğunlukla Glam Rock alanında tanınan, gerçek bir efsane olan David Bowie, bir buçuk yıldır kanser tedavisi görüyordu fakat 11 Ocak’ta, üstelik son albümü Blackstar‘ın hemen ardından hayatını kaybetti.

Özgün ve fantastik tarzı ile sadece kendi alanına değil, sanat ve tasarımın her alanına ilham veren David Bowie, oyuncaklar için de ilham kaynağı olmuştu. Yer aldığı filmler olsun, rock yıldızlarını içeren oyun ve oyuncaklar olsun pek çok yerde David Bowie’nin farklı tarzlarından ilham alan ürünler gördük bu zamana kadar.

Oyuncaklar.TV olarak kendisine üzülerek veda ettiğimiz bu günlerde, bir tür saygı duruşu olarak David Bowie oyuncaklarına ve ondan ilham alan oyunlara yer veren bir derleme hazırlamak istedik.

Dünyadan Oyuncak Haberleri İçin Tıklayın

David Bowie Puzzle

0dbpuzzle

Hem bir oyun, hem dekoratif bir ürün hem de koleksiyonluk olarak kullanılan puzzle tasarımları,David Bowie’yi de çoğu kez misafir etmişti.

Simply Addictive Games markasının, kült albümleri konu ettiği “Rediscover” serisine dahil olan bu puzzle, David Bowie’nin Ziggy Stardust kapağını temel almış. 300 parçalık puzzle yurt dışında 19,99 dolar fiyat etiketine sahip.

David Bowie Mini Cooper 1999 Model Araba

0dbaraba

Esasen çocuklar için değil 14 yaş üzeri için hazırlanan, yaklaşık 6 cm uzunluğundaki bu model araba, 1/43 ölçeğinde tasarlanmış. David Bowie’nin adına hazırlanan bu seri, Mini Cooper 1999 David Bowie adıyla ve 90 dolar fiyat etiketiyle bulunabiliyor.

David Bowie Labirent Filmi Figür Oyuncakları

0dbfigür

David Bowie’nin çok konuşulan ve kendisi gibi kültleşen Labirent filmindeki kostümüyle tasarlanan 16 cm uzunluğundaki bu figür, oldukça pahalı olan ve muhtemelen artık daha da fiyatı artacak bir koleksiyon ürünü. NECA markasının ürettiği Dacid Bowie figür oyuncağı fiyatı 299,99 dolardan başlıyor.

img-thing

Bir diğer model de filmdeki Jareth ve Hoggle karakterlerinin birlikte bulunduğu, biri 16 cm ve diğeri yaklaşık 12 cm uzunluğundaki bu figürler. Aynı markanın ürettiği set 225 dolar’dan başlıyor.

Lego Rock Band Oyununda David Bowie

0dblego

Lego’nun aslında Nintendo oyunları için hazırladığı Rock Band versiyonunda da yer alan David Bowie, daha sonra Lego figürü olarak da üretildi.

Tüm Oyuncak İncelemeleri İçin Tıklayın

David Bowie Oyun Kartları

0dbkart

Aslında bu başlık altına girecek çok sayıda versiyon var. Bir kısmı bulunan bir kısmı bulunamayan bu kartlardan sadece birine burada yer vermek istedik. Heroes of Rock’n Roll destesindeki 52 kahramandan birisi de Bowie idi.

 


Koray Sarıdoğan
Editör

2010 yılından bu yana yayın yapan KalemKahveKlavye.com web sitesinin kurucu editörü. “Kadran Kadraj” adlı ilk romanı Mart 2015 tarihinde Esen Kitap etiketiyle yayımlandı.

Oyuncaklara olan ilgisini, severek yapılacak bir iş haline getirmek isteyerek 2009 yılında oyuncak haber ve inceleme dergisi “Toys” ekibine katılarak editörlük ve yazarlık yaptı. Nisan 2017'ye dek sektörel oyuncak dergisi haline gelen Toyder’de devam etti. Şimdilerde Oyuncaklar.TV projesinin editörlüğünü sürdürüyor.
**
Saridogan is the founding editor of the website and publication KalemKahveKlavye since 2010. He’s published his first novel Kadran Kadraj in March 2015 by Esen Kitap Publications.
Desiring to turn his enthusiasm for toys into an occupation, Koray joined the toy news and review magazine Toys as an editor and author in 2009. Until April 2017, Sarıdoğan was one of the editor of Toyder. Currently, he is the the editor of the project Oyuncaklar.TV
Benzer Yazılar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir