Dünya Çocuk Hakları Günü


Gelecek nesillerimizi temsil eden çocuklarımızın sağlıklı, fiziksel, zihinsel, sosyal, psikolojik ve ahlaki gelişimleri için her türlü imkanı sağlamalıyız. Son birkaç yüzyıldır oyunun çocukların hayatının en merkezi noktası olduğu kabul edilmiştir. Dünyada ilk kez çocukların doğal süreci olan oyun oynama hakkı, çocuğa özgü birçok hakla beraber 20 Kasım 1989 yılında kabul edilen Dünya Çocuk Hakları Sözleşmesiyle güvence altına alınmıştır. Çocuk Hakları Sözleşmesi çocukların çocuk olmalarından doğan haklarının tanınması sağlar.  Okan Üniversitesi Hastanesi Oyun Terapisti Psikolog Emel Güler; ‘’Özellikle küçük çocuklarda sözcük kullanımı henüz yeterli olmadığı için, çocuğun seçtiği oyuncak aslında ifade şeklidir. Çocuğun ruhunu özgürce yansıtması da oyun sırasında olmaktadır. Çocuk yaşadıklarını oyun sırasında ve oyuncak seçimiyle aktarabilir. Oyunun kendi doğasına rağmen bilinçli yada bilinçsiz mutlaka bir amacı vardır. Çocukların oyun ile büyümesi gerektiğini anne-babalara her fırsatta hatırlatmaktayız ve bunun için tam destek vermeye her zaman hazırız. ’’dedi.

haklar

Bu konuyla ilgili MuratbeyPeynir de Y Instagram hesabı üzerinden resim yarışması düzenliyor. Katılımcıların yapması gereken tek şey ise Dünya Çocuk Hakları Günü temalı bir resim çizerek, Muratbey Instagram hesabı üzerinden #ÇocuklarınGücüAdına ve #MuratbeyPeynir etiketleriyle paylaşmak olacak.

Katılımcıların birden fazla resimle katılabileceği yarışma, 20 Kasım 2016 tarihinde başlayacak, 01 Aralık 2016 tarihinde sona erecek. Yarışma sonunda en yaratıcı resme ise sürpriz hediyeler verilecek. Yarışma sonucu Muratbey Instagram hesabından ilan edilecek.

1479470281_mb_20kasim_fb

 


Işıl Yaran
Işıl Yaran, daha önce özel bir TV kanalında editörlük ve içerik seçiciliği gibi görevler almakla birlikte çeşitli derneklerde gönüllü olarak çalışmaya devam etmektedir. 2 yıl İngiltere'de yaşayan ve "babysitter"lık yapan Işıl Yaran, aynı zamanda bir erkek çocuk annesi.
Benzer Yazılar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir