Emojilerin Gücü


“Artık emojiler her yaşta kullanılmakta. Online Bayilerle iletişime geçerken de yine emojiler başrolde.” Parakende Teslimatçı Firması ParcelHero, Internet Bayiilerinin müşterileriyle olan ilişkilerinde emoji kullanımını kavramaları gerektiğini söylüyor.
ParcelHero araştırmasına göre, emojiler, küçük ikonlar, gülen yüzler ve “başparmak havada” işareti şu anda internet üzerindeki popülasyonun yüzde doksan ikisi tarafından kullanılmakta.
“En küçük internet alıcısından en büyük internet firmalarına kadar –Amazon gibi- artık emoji dilini kullanmaya başlamak zorundalar” diyor ParcelHero’nun Halkla İlişkiler bölümünün başındaki David Jinks.
ParcelHero’nun yeni araştırması her yaştan insanın ürünlerle ve dağıtımla ilgili komunikasyonlarda emoji kullandığını göstermekte. Sonuçta gülen yüz veya çatık kaşlı bir bakış binlerce kelimenin anlatmak istediğini kısaca söyleyebilmekte.
New York’da bazı fast food restoranları hamburger ve patates kızarması siparişlerini alırken emojileri gerçek sipariş gibi kabul etmekteler. Daha fazla söyleyecek bir şey yok, emojiler eğlenceli olmasının yanında Online Perakendeciler için müşterileriyle daha samimi bir ilişki kurma şansı vermekte.


Işıl Yaran
Işıl Yaran, daha önce özel bir TV kanalında editörlük ve içerik seçiciliği gibi görevler almakla birlikte çeşitli derneklerde gönüllü olarak çalışmaya devam etmektedir. 2 yıl İngiltere'de yaşayan ve "babysitter"lık yapan Işıl Yaran, aynı zamanda bir erkek çocuk annesi.
Benzer Yazılar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir