Evde Okullu Olduk Projesi


Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sağlık Vakfı (TİKAV) ve Akfen Yenilenebilir Enerji işbirliğiyle, 15 farklı kırsal bölgede hayata geçirilecek olan “Evde Okullu Olduk Projesi”nin dokuzuncu ve onuncu çalışmaları Giresun ve Trabzon’da tamamlandı.

Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sağlık Vakfı (TİKAV) koordinatörlüğünde Akfen Yenilenebilir Enerji finansörlüğünde okul öncesi eğitimin öneminin anlatıldığı “Evde Okullu Olduk Projesi”nin dokuzuncu ve onuncu çalışmaları Giresun’da Akfen Doruk HES bölgesinde bulunan Kızıltaş Köyü ve Trabzon’da Yağmur HES bölgesindeki Sürmene’de gerçekleşti. İlk sekiz çalışmasında 365 kişiye ulaşılan projede son yapılan çalışmalarla birlikte 465 kişiye ulaşıldı. İlk döneminde on çalışma yapılan projenin ikinci dönemi Eylül ayında başlayacaktır.

Projenin ilk çalışması Akfen Otluca HES İşletmesinin bulunduğu Mersin Anamur’da yapılmıştı. Projenin ilerleyen çalışmaları sırasıyla Muğla’da Akfen Kavakçalı HES’in bulunduğu Ula İlçesi Kavakçalı Mahallesi’nde, Akfen Sekiyaka HES’in bulunduğu Seydikemer İlçesi Söğütlüdere Mahallesi’nde, Aydın’da Akfen Sırma HES’in bulunduğu Sırma Mahallesi’nde, Denizli’de Akfen Yeşilvadi GES’in bulunduğu Yeşildere Mahallesi’nde, Akfen Demirciler HES’in bulunduğu Demirciler Mahallesi’nde, Konya’da Akfen Yaysun GES’in bulunduğu Zengen Mahallesi ve Kayseri’de Akfen Çamlıca HES’in bulunduğu Balcıçakırı Mahallesi’nde gerçekleştirilmişti.

Proje Akfen Yenilenebilir Enerji A.Ş.’ye bağlı hidroelektrik ve güneş enerjisi santrallerinin bulunduğu kırsal bölgelerde ikamet eden ve 0-6 yaş grubu çocuk sahibi olan kadınların katılımıyla gerçekleşiyor. Amaç, 0-6 yaş aralığındaki çocukların gelişimine destek olmak ve ebeveynlere okul öncesi eğitimin önemini anlatmak. “Evde Okullu Olduk Projesi” ile daha sağlıklı bireyler yetiştirebilmek için eğitimin yalnızca okula bırakılmaması vurgulanarak ebeveynlerin evde çocuklarla verimli vakit geçirmesinin önemi katılımcılarla beraber yapılan atölye çalışmasıyla uygulamalı olarak ele alınıyor.

Anneler için okul öncesi etkinlik atölyesi

Proje kapsamında annelere 0-6 yaş grubu çocukların muayene ve aşı takvimleri, beslenme sağlığı ve ev kazaları hakkında bilgi verilerek annelerin çocuklarla nitelikli zaman geçirebilmesi ve onların gelişim süreçlerine destek olabilmeleri için evde bulunan malzemelerle ev içi okul öncesi etkinlik atölyesi çalışması yapılıyor.

Projede hedef 1000 kişiye ulaşmak

Türkiye’de 15 farklı lokasyonda uygulanacak proje kapsamında daha sağlıklı bireyler yetiştirilmesi, aile içi iletişimin güçlendirilmesi, ülkemizde yaygınlaştırılmaya çalışılan okul öncesi eğitim çalışmalarına destek verilmesi amaçlanıyor. Proje sonunda toplam 1000 kişiye ulaşılması hedefleniyor. 0-6 yaş grubu çocukları olan anneleri kapsayan proje, Akfen Yenilenebilir Enerji A.Ş. bünyesinde yatırımları yapılan Otluca HES (Anamur, Mersin), Sırma HES (Bozdoğan, Aydın), Sekiyaka HES (Seydikemer, Muğla), Demirciler HES (Kale, Denizli), Kavakçalı HES (Ula, Muğla), Gelinkaya HES (Ilıca, Erzurum), Saraçbendi HES (Gemerek, Sivas), Çamlıca HES (Yahyalı, Kayseri), Doruk HES (Dereli, Giresun), Yağmur HES (Sürmene, Trabzon), Çalıkobası HES (Giresun, Bulancak), Yeşilvadi GES (Acıpayam, Denizli), Yaysun GES (Ereğli, Konya), Solentegre GES (Elazığ) ve Doğançay HES (Sakarya) işletmelerinin bulunduğu toplam 15 lokasyonda uygulanacak.


Atıl Aydoğan
İçerik Yöneticisi | Head of Content

​Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik Mühendisliği mezunu. Discovery l​i​sansl​ı​ ​keşif oyuncakları, Haynes motor ​model kitleri, Wild Science, 4D Master, Make2Play marka​larının temsilciliğini yapan ​bir oyuncak firmasının sahibi.
2012 ​Kasım'da t​üketiciye y​önelik ​"​Toys​"​ dergisini kurarak oyuncak yayıncılığı yapmaya başladı. Ağustos 2014'e kadar Toys dergisi, haberleri, incelemeleri, makaleleri, dünyadaki popüler ürünler ve yeni teknolojilerin yanı sıra çocuk güvenliği ve gelişimi ile Türkiye'nin önde gelen oyuncak dergilerinden biri oldu.
Eylül 2014 tarihinde "Toys", Oyuncakçılar Derneği (OYDER) tarafından satın alınarak sektörel içeriğe sahip, uluslararası fuarlara geniş yer veren ve daha fazla ilan sayfası olan "Toyder" isimli resmi dernek dergisi haline geldi.
Nisan 2017'ye dek OYDER'in resmi dergisi olan Toyder'i hazırlamakla ve yayın koordinatörlüğünü yapan Aydoğan, şimdilerde Oyuncaklar.TV'nin kurucusu ve yöneticisidir.

toyder'i buradan okuyabilirsiniz: http://issuu.com/toyder
toys'u buradan inceleyebilirsiniz: http://issuu.com/toysmagazin

**

​Aydogan was graduated from Yıldız Technical University, Department of Mathematical Engineering. He owns a toy company which holds agency of brands such as Wild Science, 4D Master, Make2Play and Discovery licensed exploration and Haynes engine kits.
In November 2012, he stepped into toy-related publishing by establishing Toys magazine. By August 2014, Toys has become one of Turkey's most trusted toy publications with news, reviews, articles on popular products, new technologies and child safety.
In September 2014, Toys was acquired by the Turkish Toy Association (OYDER) and transformed into Toyder, the official publication of the association as well as a sectoral magazine which largely covers international exhibitions and more advertisements.

Atil Aydogan was the publishing coordinator of Toyder until April 2017 and currently, he is founder&manager of Oyuncaklar.TV website.

Toys Magazin Archive: http://issuu.com/toysmagazin
Toyder Archive: http://issuu.com/toyder
Benzer Yazılar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir