Gaziantep’li Çevreci Kalem Çiçek Açıyor


 

Son dönemde yeşil alan, orman ve ağaç sayısında yaşanan düşüşe, girişimcilerden eğitici ve çevreci çözümler üretiliyor. Gaziantepli bir üretici tarafından sunulan üst kısmındaki kapsülde tohum bulunan “çevreci” kurşun kalemler toprakla buluşturulduğunda yeşeriyor. Toprağa dikildiğinde çiçeğe veya sebzeye dönüşen kursun kalemler, görenleri şaşırtıyor.

“Kısalınca dik, bitki olsun” sloganıyla Gaziantep’te üretilen Yeşeren Kalemler”; arka kısmındaki koruyucu kapsül içerisinde 10 farklı bitki çeşidinin tohumlarını barındırıyor.

 

Kalemler bir saksıya dikilip sulandığında kapsüller eriyor;  kalemin içerisindeki tohumlar toprakla buluşuyor ve 7 ila 14 gün içinde filizleniyor.Akşamsefası çiçeği, kadife çiçi, sarmaşık, turp, marul, semiz otu, salatalık gibi kolayca gelişen bitki çeşitlerinin olduğu kalemler; son donemlerde evlenecek çiftlerin de ilgi odağı oldu. İsimlerini ve evlilik tarihlerini kalemin uzerine yazdıran çiftler; kalemleri nikah sekeri yerine hediyelik olarak kullanıyor.

Özellikle çocukların çevre bilinici edinmesine katkı sağlayan yeşeren kalem” kendi içinde bir geri dönüşüm sistemi oluşturduğu için bir çok markanın, okulun ve belediyelenin tercihi oluyor.

 

 

 


Atıl Aydoğan
İçerik Yöneticisi | Head of Content

​Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik Mühendisliği mezunu. Discovery l​i​sansl​ı​ ​keşif oyuncakları, Haynes motor ​model kitleri, Wild Science, 4D Master, Make2Play marka​larının temsilciliğini yapan ​bir oyuncak firmasının sahibi.
2012 ​Kasım'da t​üketiciye y​önelik ​"​Toys​"​ dergisini kurarak oyuncak yayıncılığı yapmaya başladı. Ağustos 2014'e kadar Toys dergisi, haberleri, incelemeleri, makaleleri, dünyadaki popüler ürünler ve yeni teknolojilerin yanı sıra çocuk güvenliği ve gelişimi ile Türkiye'nin önde gelen oyuncak dergilerinden biri oldu.
Eylül 2014 tarihinde "Toys", Oyuncakçılar Derneği (OYDER) tarafından satın alınarak sektörel içeriğe sahip, uluslararası fuarlara geniş yer veren ve daha fazla ilan sayfası olan "Toyder" isimli resmi dernek dergisi haline geldi.
Nisan 2017'ye dek OYDER'in resmi dergisi olan Toyder'i hazırlamakla ve yayın koordinatörlüğünü yapan Aydoğan, şimdilerde Oyuncaklar.TV'nin kurucusu ve yöneticisidir.

toyder'i buradan okuyabilirsiniz: http://issuu.com/toyder
toys'u buradan inceleyebilirsiniz: http://issuu.com/toysmagazin

**

​Aydogan was graduated from Yıldız Technical University, Department of Mathematical Engineering. He owns a toy company which holds agency of brands such as Wild Science, 4D Master, Make2Play and Discovery licensed exploration and Haynes engine kits.
In November 2012, he stepped into toy-related publishing by establishing Toys magazine. By August 2014, Toys has become one of Turkey's most trusted toy publications with news, reviews, articles on popular products, new technologies and child safety.
In September 2014, Toys was acquired by the Turkish Toy Association (OYDER) and transformed into Toyder, the official publication of the association as well as a sectoral magazine which largely covers international exhibitions and more advertisements.

Atil Aydogan was the publishing coordinator of Toyder until April 2017 and currently, he is founder&manager of Oyuncaklar.TV website.

Toys Magazin Archive: http://issuu.com/toysmagazin
Toyder Archive: http://issuu.com/toyder
Benzer Yazılar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir