Gerçeği Andıran Oyuncak Silaha Büyük Ceza


 

Oyuncak ve oyun alanında hem tüketicilerin, hem de sektörde yer alan üretici ve perakendecilerin bilinçlenmesi için dünyanın birçok yerinde önemli düzenlemeler yapılıyor. Bunlardan birisi de New York’taki oyuncak silah satışları ile ilgiliydi.

Oyuncaklar.TV Haftalık Katıl Kazan Yarışmasına Katılmak İçin Tıklayın

Geçtiğimiz aralık ayında New York Eyalet Başsavcılığı, seçkin AVM’lere ve oyuncak mağazalarına gönderdiği bir tebliğde, gerçekçi oyuncak silah satışının eyalet yasalarına aykırı olduğundan bahsetmiş ve ihtar etmişti. Bu şehir içerisinde mavi, gümüş, siyah ya da alüminyum rengi olarak gerçeğine çok benzeyen oyuncak silahların yasaklanması ile ilgili olarak yapılan açıklamada Başsavcılık, kanunları ihlal edenlerin 300 bin Dolar’dan daha fazla cezaya çarptırılacağını ifade etti.

Dünyadan Tüm Oyuncak Haberler İçin Tıklayın

Savcılık uyarı ile kalmadı ve incelemelere de ağırlık verdi. Söz konusu incelemelerde New York’ta bulunan alışveriş merkezlerinde raflarda yer alan silahlarda, yasalarda belirtildiği şekliyle üzerlerinde turuncu bir şerit olması gerekliliğine yer verilmediği ve birçok oyuncak tabancanın da gerçeğiyle aynı boyutta ve gerçekçi olduğu tespit edilmişti.

Bu gibi oyuncak silahlar ile son 18 yıl içerisinde sadece eyalette 4 kişi hayatını kaybetmiş

 


Koray Sarıdoğan
Editör

2010 yılından bu yana yayın yapan KalemKahveKlavye.com web sitesinin kurucu editörü. “Kadran Kadraj” adlı ilk romanı Mart 2015 tarihinde Esen Kitap etiketiyle yayımlandı.

Oyuncaklara olan ilgisini, severek yapılacak bir iş haline getirmek isteyerek 2009 yılında oyuncak haber ve inceleme dergisi “Toys” ekibine katılarak editörlük ve yazarlık yaptı. Nisan 2017'ye dek sektörel oyuncak dergisi haline gelen Toyder’de devam etti. Şimdilerde Oyuncaklar.TV projesinin editörlüğünü sürdürüyor.
**
Saridogan is the founding editor of the website and publication KalemKahveKlavye since 2010. He’s published his first novel Kadran Kadraj in March 2015 by Esen Kitap Publications.
Desiring to turn his enthusiasm for toys into an occupation, Koray joined the toy news and review magazine Toys as an editor and author in 2009. Until April 2017, Sarıdoğan was one of the editor of Toyder. Currently, he is the the editor of the project Oyuncaklar.TV
Benzer Yazılar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir