Hexbug VEX IQ Robotik Yapı Kiti


Hexbug’dan çıkan Robotics Construction Kit, yeni başlayanların VEX IQ temellerini kolaylıkla kavrayabilmeleri ve bir robotu tüm işlevleriyle en baştan yaratabilmeleri için tasarlanmış. Kutu içinden çıkan robot beyin, kullanılacak sensor ve motorları otomatik olarak tanıyıp yapılandırılmasını sağlayan 12 giriş-çıkışa sahip. Ayrıca 750’den fazla parça, tümleşik dönme sensörüne sahip 4 adet akıllı motor, bir renk sensörü, çarpışmayı algılayan bir tampon sensörü, dokunmaya duyarlı bir LED sensörü, 2.4GHz frekansında (ABD’de 900MHz) iletişim kuran, konsol tipi bir uzaktan kumanda ve şarj edilebilir Li-Ion pil mevcut. Robotu birleştirmek için gereken kılavuzun yanında yazılım olarak iki seçenek mevcut: Modkit for VEX platformu için Modkit veya “robotlar için doğal lisan” olarak tanımlanan ROBOTC programlama dili. Robotu çalıştırmak için ayrıca 6 adet AA pil satın almanız gerekiyor.

parcalar2

Oyuncaklar.TV Haftalık Katıl Kazan Yarışmasına Katılmak İçin Tıklayın

 

Robotics Construction Kit ve tüm diğer VEX ürünleri, CPSIA (Amerikan Tüketici Ürünleri Güvenliğini Geliştirme Kanunu) ile tam uyumlu; bu nedenle 3 yaşından itibaren çocuklar için güvenli.

VEX IQ müfredatı ise, şirketin tanımıyla hem okullarda, hem de genel olarak toplumda STEM (fen, teknoloji, mühendislik ve matematik) eğitiminin gelişme ihtiyacına yöneliyor. Öğretmenlerin öğrencileri özellikle ilk ve orta okullarda STEM alanlarına yöneltebilmeleri için entegre bir eğitim programına olan ihtiyaçla firma, ilk ve orta dereceli okullar için VEX IQ platformuna destek olacak bir müfredat oluşturdu. Bu müfredat, istenirse ayrı ayrı, istenirse birbirini takip ederek öğretilebilecek 12 üniteden oluşuyor.

 

VEX IQ platformu, ilk okuldan liseye kadar her seviyede öğrenci grupları için ekiplerin, tasarımcıların ve robotların yeteneklerini sergileyen uluslararası turnuvalar da düzenliyor.

VEX IQ platformu, ilk okuldan liseye kadar her seviyede öğrenci grupları için ekiplerin, tasarımcıların ve robotların yeteneklerini sergileyen uluslararası turnuvalar da düzenliyor.

 

VEX IQ platformu öğrencilere olduğu kadar, robotlarla hobi olarak ilgilenen amatörden profesyonele kadar her seviyede kullanıcıya destek veriyor. Topluluk tarafından geliştirilmiş CAD yazılımı SnapCAD ile robotunuzu sanal olarak tasarlayabiliyor, ertesi gün sınıfa bir dosya olarak getirebiliyorsunuz. CAD dosyaları hemen tüm 3D dosya formatları ile uyumlu olduğundan kayıp ya da özel parçaları 3D yazıcınızla da üretebiliyorsunuz; ya da isterseniz firmanın web sitesinden kit halinde veya ayrı ayrı satın alabiliyorsunuz.

 

Maçlarda toplar ve küpler arena içinde zamana ve rakibe karşı taşınıyor, hatta basket atmak gerekebiliyor.

Maçlarda toplar ve küpler arena içinde zamana ve rakibe karşı taşınıyor, hatta basket atmak gerekebiliyor.

 

Eğitim ve robot yapımına paralel olarak VEX IQ platformu, ilk okuldan liseye kadar her seviyede öğrenci grupları için uluslararası turnuvalar da düzenliyor. Bu turnuvalarda robotlar hem sürücüleri ile, hem de tek başlarına, diğer takımlara karşı mücadele ederek işlevlerini ve tasarımcılarının programlama yeteneklerini sergiliyorlar. Maçlarda top veya küpleri bir arena içinde rakibe ve zamana karşı taşımak/hareket ettirmek, hatta basket atmak gerekebiliyor.

Tüm Oyuncak İncelemeleri İçin Tıklayın

VEX IQ serisi, VEX Robotics firmasının EDR ve PRO serilerine eklenen en yeni üyesi. Aynı Hexbug gibi Vex Robotics de, insansız mobil robotların yanında sunucu ve verimerkezi çözümleri sunan Innovation First International şirketinin yan kuruluşlarından biri.

 

VEX robotları farklı amaçlar için sınırsız şekillerde tasarlanıp modifiye edilebiliyorlar.

VEX robotları farklı amaçlar için sınırsız şekillerde tasarlanıp modifiye edilebiliyorlar.

 

 


Tan Bodur
Yazar | Writer

İngiliz Dili ve Edebiyatı ve Reklamcılık eğitimi alan Tan Bodur, diplomatik, akademik, tıbbi ve edebi çevrelerde mütercim tercümanlık yaptı. Teknoloji ve oyuncağa olan hevesi nedeniyle halihazırda BT alanında birçok firma için yazarlık, editörlük, danışmanlık, inceleme ve tercüme yapmaktadır. Tan aynı zamanda kitap kapağı ve poster tasarlamakta, jingle bestelemekte ve bisiklete binmektedir. Kendisi profesyonel bir bilek ağrısı yakınıcısıdır.
**
Tan studied English Language&Literature and Advertising; worked as an instant translator for diplomatic, academic, medical and literary circles. He was obliged by his appetite for technology and toys to currently work as an author, consultant, reviewer, translator,editor for various IT companies and a freelance nerd. He’s also designing book covers and posters, composing jingles and riding his bicycle. Tan is a professional wrist pain sufferer.
Benzer Yazılar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir