İnsana En Çok Benzeyen Robot Nadine ile Tanışın


Bilimsel gelişmeler eğlenceli olduğu kadar ilginç ve hatta bazen ürkütücü sonuçlarla karşımıza gelebiliyor. Uzun yıllardır konuşulan gelişmiş robot teknolojisi, hatta sanal zeka tartışmaları bir yana, gerçek hayatta artık ciddi robotik üretimler karşımıza çıkıyor.

0nadine1

Dünyadan Oyuncak Haberleri İçin Tıklayın

Singapur’daki Nanyang Tecnological University bünyesinde çalışan bilim insanlarının geliştirdiği Nadine adlı bu robot, gerçek insana en çok benzeyen robot unvanına sahip… Tabii şimdilik.

Mekanik özelliklerinden önce gerçekçi saçları, yumuşak teni ve gerçekçi hatlarla hazırlanmış yüzü ile karşımıza çıkan Nadine, insanlarla geniş kapsamlı bir veri tabanı üzerinden diyaloga girebiliyor. Mimiklerini, el ve vücut hareketlerini, ses tonunu konuşmalara göre ayarlayarak cevap verebiliyor.

0nadine

Tüm Oyuncak İncelemeleri İçin Tıklayın

0nadine2

Yeni Nesil Sosyal Robot” olarak lanse edilen Nadine, kendi kişiliği olan bir robot türü olarak programlandı. Apple Siri veya Microsoft Cortana gibi programlarda da imzası olan Profesör Nadia Thalmann kontrolünde yaratılan Nadine, gerçek zamanlı olarak mimik ve sesleri taklit edebiliyor, konuşmalara ve vücut hareketlerine cevap verebiliyor, özel programlama aygıtı sayesinde özellikle ofis ortamı işleri için uzaktan yönetilebiliyor.


Koray Sarıdoğan
Editör

2010 yılından bu yana yayın yapan KalemKahveKlavye.com web sitesinin kurucu editörü. “Kadran Kadraj” adlı ilk romanı Mart 2015 tarihinde Esen Kitap etiketiyle yayımlandı.

Oyuncaklara olan ilgisini, severek yapılacak bir iş haline getirmek isteyerek 2009 yılında oyuncak haber ve inceleme dergisi “Toys” ekibine katılarak editörlük ve yazarlık yaptı. Nisan 2017'ye dek sektörel oyuncak dergisi haline gelen Toyder’de devam etti. Şimdilerde Oyuncaklar.TV projesinin editörlüğünü sürdürüyor.
**
Saridogan is the founding editor of the website and publication KalemKahveKlavye since 2010. He’s published his first novel Kadran Kadraj in March 2015 by Esen Kitap Publications.
Desiring to turn his enthusiasm for toys into an occupation, Koray joined the toy news and review magazine Toys as an editor and author in 2009. Until April 2017, Sarıdoğan was one of the editor of Toyder. Currently, he is the the editor of the project Oyuncaklar.TV
Benzer Yazılar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir