İnsanlık Karşıtı Kartlar’ın Yaratıcısından Yeni Oyun “Gizli Hitler”


Yetişkinlere yönelik bir kart oyunu olan Card Against Humanity, yani İnsanlık Karşıtı Kartlar ile önce Kickstarter’da, sonra da oyun piyasasında yerini alan Max Temkin, bir anlamda provokatif olan oyun tasarımlarının yenisi ile karşımıza çıktı.

pic2771488_md

 

Oyuncaklar.TV Haftalık Katıl Kazan Yarışmaları İçin Tıklayın

 

Temel olarak vicdanımızı ve değer yargılarımızı eleştirmeyi içeren İnsanlık Karşıtı Kartlar oyununda, cevap verilmesi zor olan kültürel ya da kişisel sorular vardı. Üstelik açık kaynaklı olması sayesinde her oyuncu kendi destesini oluşturabilmekle birlikte birçok farklı versiyonu da yapılabiliyordu.

DSC01335-2.0.0

Oyunun üreticisi olan Max Temkin, şimdi yeni bir masa oyunu ile Kickstarter’da yerini aldı. 23 Kasım’da Kickstarter’da bağış almak üzere yerini alan projenin adı ise Secret Hitler, yani “Gizli Hitler”. 24 saat içerisinde 54 bin 450 dolar gibi bir bağış aldı. Sadece ilk gün bu meblaya ulaşan rakam, biz bu yazıyı hazırlarken 368 bin 702 dolara ulaştı bile.

Screenshot-2015-11-24-at-5.43.10-PM

 

Dünyadan Oyuncak Haberleri İçin Tıklayın

 

5 ile 10 oyuncu arasında oynanabilen oyun, tematik olarak 1930’ların Almanya’sında geçiyor. Takımlar genel olarak liberaller ve faşistler olarak ayrılıyorlar. Her turda, oyuncular desteden bir kart çekerek, kartta yazan yasayı çıkarmaya ve bir hükümet oluşturmaya çalışıyorlar. Kartlar arasındaki ilişkiler ve kartların rastgele çekilmesi ise ilişkileri ve mücadeleyi daha zorlu hale getiriyor.

Kısa zaman içerisinde en popüler masa oyunlarından biri olması beklenen Secret Hitler’in Kicstarter sayfası ŞURADA


Koray Sarıdoğan
Editör

2010 yılından bu yana yayın yapan KalemKahveKlavye.com web sitesinin kurucu editörü. “Kadran Kadraj” adlı ilk romanı Mart 2015 tarihinde Esen Kitap etiketiyle yayımlandı.

Oyuncaklara olan ilgisini, severek yapılacak bir iş haline getirmek isteyerek 2009 yılında oyuncak haber ve inceleme dergisi “Toys” ekibine katılarak editörlük ve yazarlık yaptı. Nisan 2017'ye dek sektörel oyuncak dergisi haline gelen Toyder’de devam etti. Şimdilerde Oyuncaklar.TV projesinin editörlüğünü sürdürüyor.
**
Saridogan is the founding editor of the website and publication KalemKahveKlavye since 2010. He’s published his first novel Kadran Kadraj in March 2015 by Esen Kitap Publications.
Desiring to turn his enthusiasm for toys into an occupation, Koray joined the toy news and review magazine Toys as an editor and author in 2009. Until April 2017, Sarıdoğan was one of the editor of Toyder. Currently, he is the the editor of the project Oyuncaklar.TV
Benzer Yazılar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir