KAÇUV Dünya Gönüllüler Günü’nü Kutluyor


Kanser, tedavi süreci uzun ve her aşaması farklı özen gerektiren bir hastalık. Ülkemizde her yıl yaklaşık 3 bin çocuğa kanser tanısı konmakta. Erken tanı ve doğru tedavi uygulamaları ile yüzde 70 oranında iyileşme görülüyor. Ancak geleceğimizin güvencesi çocuklarımızın sağlığı konusunda biz büyüklere çok önemli görevler düşüyor. Bu kapsamda 2000 yılından bugüne kanserli çocuklara umut olmak için çalışan ve “Nerede yaşam varsa, orada umut vardır” inancı ile hareket eden KAÇUV, 518 gönüllüsü ile çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü özelinde üyesi olduğu UGK (Ulusal Gönüllülük Komitesi) ile birlikte KAÇUV da ilerleyen zamanlarda gönüllülük konusundaki kapasitesini artırmayı hedefliyor.

Türkiye’den Oyuncak Haberleri İçin Tıklayın

2000 yılında maddi sorunları nedeniyle kanser tedavileri aksama riski taşıyan çocuklar ve ailelerine destek sağlamak amacıyla kurulan KAÇUV, yaptığı farkındalık projeleri ve hastanede tedavi gören çocuklara özel eğitim çalışmaları ile çocuklara umut olmaya devam ediyor. 2016 yılının Kasım ayı verilerine göre 518 gönüllüsü ile beraber bugüne kadar birçok çocuğun yanında olan KAÇUV, Aile Evi ve hastanelerde kurduğu oyun odaları ile tedavi görmekte olan çocukların sosyal ve bilişsel yeteneklerini geliştirecek etkinlikler gerçekleştiriyor.

1480670844_aile_evi_cocuklar__2_

KAÇUV’un çocuklar için yaptığı faaliyetler ve projeler hakkında bilgi veren KAÇUV Genel Sekreteri Gözde Kaymaz “KAÇUV olarak 2000 yılından bugüne kanserli çocuklara umut olma misyonu ile birçok önemli çalışmaya imza attık ve atmaya devam ediyoruz. Bu çalışmalarımızdan tabii ki en önemlisi Aile Evi projemiz. Aile Evi, çocuklarının tedavisi için şehir dışından İstanbul’a gelen ekonomik olarak yetersiz olan ailelere yaşam alanı ve ihtiyaçları doğrultusunda destek olurken psiko-sosyal olarak da önemli bir destek sunuyor. Aile Evimizde sürekli değişen ailelerimiz konaklıyor. Bu aileler hem hastalık hem psikolojik açıdan birbirlerine destek olurken memleketlerinden çok uzakta bir yuva sıcaklığına sahip oluyorlar. Bunun yanında çocuklar için hazırladığımız eğitim projeleri ile de çocuklarımızı bir nebze de olsa yaşadıkları sıkıntı süreçten uzaklaştırıyoruz. KAÇUV olarak 3-17 yaş arası tedavisi devam eden çocuklar ile toplamda 350 çocuk, 700 ebeveyn ve 50 gönüllümüz ile gerçekleştireceğimiz “Sanatla Hayata Renk Kat” projemize yakın zamanda başlıyoruz.”

Proje kapsamında sanat terapisti danışmanlığında hazırlanan ve sanat terapisi yöntemlerini kapsayan etkinliklerin kanser tedavisi gören çocuklarla yüz yüze uygulaması planlanmaktadır. Aynı zamanda proje kapsamında istihdam edilecek iki uzman psikologun hastanelerdeki çocuklarla psikoterapi yapması hedeflenmektedir. 12 ay sürecek projemizle çocukların tedavi süreçlerinde kendilerini ve duygularını ifade edebilme ve farklı durumlar ve duygularla baş edebilme becerilerini geliştirmek amaçlanmaktadır.

Bunun yanında hastane servislerinde her bir çocuk için yatak başına yerleştirdiğimiz tabletler ile bir eğitim portalı olan Çocuk Kaşifler Sanal Dünyada projemizi gerçekleştirdik. Bir başka projemiz ise Oyun Benim ilacım projesi. Bu projemiz ile de çocuklarımız 3 farklı yaş grubu için hazırlanan eğlenceli bilim, sanat ve oyun temelli etkinlikleri gerçekleştirerek onlara özel zamanlar sunduk” dedi.

2016 yılında da çocuklara umut kapsamında çalışmalarına devam ettiklerini belirten KAÇUV Genel Sekreteri Gözde Kaymaz “KAÇUV, MAPFRE Vakfı (Fundación MAPFRE) işbirliği ile “Çocuk Kanseri Bilgi Ağacı” projesine imza attık. Hastalıklar konusunda bilinçlendirmek için kurulan bu portal ile ailelerin; çocukluk çağı kanserleri konusunda uzman hekimlerin ve psikologların verdiği bilgiler ile daha bilinçli ve bilgili olarak mücadele etmesi ve en doğru bilgileri doğru kaynaklardan öğrenmesi hedeflendi. Ek olarak İstanbul’da bulunan 7 hastanenin 9 çocuk servisinde çocuklarımız için içerikleri yapılandırılmış eğitim ve eğlenceli atölyelerimiz ile çocuklarla buluşuyoruz. Aileler için hijyen ve gıda paketlerimiz ile destek sağlıyor, aynı zamanda hastanelerin çeşitli ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz” açıklamasında bulundu.

SONY DSC

SONY DSC


Işıl Yaran
Işıl Yaran, daha önce özel bir TV kanalında editörlük ve içerik seçiciliği gibi görevler almakla birlikte çeşitli derneklerde gönüllü olarak çalışmaya devam etmektedir. 2 yıl İngiltere'de yaşayan ve "babysitter"lık yapan Işıl Yaran, aynı zamanda bir erkek çocuk annesi.
Benzer Yazılar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir