Kaliteli Oyuncak Nasıl Anlaşılır?


Oyuncak satın almak, geçmiş yıllara kadar sadece ekonomi odaklı bir alışverişti, desek yanlış olmaz. Türkiye gibi geçim şartlarının çok da parlak olmadığı ülkelerde, çocukların beklentileri ile cüzdanımızın durumu arasındaki öncelik çoğunlukla ve maalesef ikincisinden yana olabiliyor. Ancak gelişen dünya pazarı şartları ile artık oyuncak alırken sadece “ucuz oyuncak” aramak zorunda kalmıyor, her tarzdaki oyun ve oyuncağa uygun fiyatlarla bulma şansımız daha fazla olabiliyor. Elbette her sorunun tamamen çözüldüğü bir ortamdan bahsetmiyoruz.

11806865

Öte yandan, ucuz oyuncak almak “iyi oyuncak” almak için yeterli bir koşul değil. Çocuklara oyuncak alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında elbette tek koşul, oyuncağın ucuz ve ekonomik olması olamaz. Çocuğumuzun hem sağlığı, hem gelişimi, hem de aldığınız oyuncağı uzun süreyle sorunsuz kullanımı için oyuncak alırken bazı kalite özelliklerine dikkat etmemizde fayda var. Uzun yıllardır oyuncak yayıncılığının ve ithalatının içinde yer alan birisi olarak, bu en önemli noktaların üzerinden kısaca geçmek istedim.

Kaliteli oyuncak nasıl anlaşılır, kaliteli oyuncak alırken nelere dikkat etmek gerekir, kaliteli oyuncak markaları nasıl öne çıkar? İşte bu noktalara eğilmemiz şart…

kidding-around02

Ucuz ve Güvenli Oyuncak Satın Almanın 7 Yolu

Conformité_Européenne_logo.svg_Sağlıklı oyuncak nasıl anlaşılır? Aslında kalite derken en önemli ölçütümüz sağlık… Bunun için sağlık, güvenlik ve kalite standartlarını sağlayan ve dolayısıyla uluslararası geçerliliği olan CE standardına sahip oyuncakları almak gerekir. Bunun için oyuncak ambalajının üzerinde CE simgesinin olduğundan emin olun.

En kaliteli oyuncak markaları, genel olarak bilinen markalardır fakat elinizdeki markayı daha önce duymadıysanız onu araştırmanızda fayda var. Bunun için internet önemli bir yardıcı mecra. Ama sadece internetle yetinmeyin, oyuncak mağazasındaki yetkililerden de bilgi alın.

Kaliteli ve güvenilir oyuncak markasının ya da oyuncak ithalatçısının iletişim bilgileri, telefonu ve adres bilgileri oyuncak kutusunun üzerinde mutlaka yazar. Bu yasal olarak zorunlu bir kıstastır. Kutudan bakın, eğer mağazaya gitmeden evden araştırıyorsanız internet sitesinde de bu bilgilerin olup olmadığına mutlaka bakın.

Markasız oyuncağı önermeyiz ancak yine de almayı düşünüyorsanız, satış uzmanı ve mağaza yetkililerinden bilgi isteyin.

Alacağınız oyuncağın teşhir parçası varsa, açık olarak satılıyorsa veya ambalajına zarar vermeden elinize alma şansınız varsa mutlaka inceleyin. Bu sayede oyuncağın sağlamlığından, malzemenin kalitesinden daha rahat emin olabilirsiniz.

toy-store-boy-looking-at-shelves

 

Çin Malı Oyuncakla Güvenilir mi?

 

104896-004-F6C891B2

Tüm Oyuncak İncelemeleri İçin Tıklayın

Çin malı oyuncaklar mutlaka kalitesiz oyuncaklardır” bilgisi yanlıştır. Unutmayın ki dünyanın en tanınmış, en popüler ve en iyi oyuncak markalarının birçoğu, üretimlerini ya Çin’de ya da Uzakdoğu’nun başka ülkelerindeki fabrikalarda yapıyorlar. Burada önemli olan, üretilen oyuncağın Avrupa Birliği Oyuncak Kalitesi Standartları (CE) sahibi olmasıdır.

CE etiketi olduğuna emin olduktan sonra siz de alacağınız oyuncağın türüne göre kesimini, şeklini, parçalarının kolay sökülüp sökülmediğini, dikişlerini, yapışkanlı kısımlarını veya plastik kısımlarının kenarlarındaki pürüzleri olup olmadığını, kokusunu, boyasını kontrol ederek iç rahatlığıyla alışveriş yapabilirsiniz.


Atıl Aydoğan
İçerik Yöneticisi | Head of Content

​Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik Mühendisliği mezunu. Discovery l​i​sansl​ı​ ​keşif oyuncakları, Haynes motor ​model kitleri, Wild Science, 4D Master, Make2Play marka​larının temsilciliğini yapan ​bir oyuncak firmasının sahibi.
2012 ​Kasım'da t​üketiciye y​önelik ​"​Toys​"​ dergisini kurarak oyuncak yayıncılığı yapmaya başladı. Ağustos 2014'e kadar Toys dergisi, haberleri, incelemeleri, makaleleri, dünyadaki popüler ürünler ve yeni teknolojilerin yanı sıra çocuk güvenliği ve gelişimi ile Türkiye'nin önde gelen oyuncak dergilerinden biri oldu.
Eylül 2014 tarihinde "Toys", Oyuncakçılar Derneği (OYDER) tarafından satın alınarak sektörel içeriğe sahip, uluslararası fuarlara geniş yer veren ve daha fazla ilan sayfası olan "Toyder" isimli resmi dernek dergisi haline geldi.
Nisan 2017'ye dek OYDER'in resmi dergisi olan Toyder'i hazırlamakla ve yayın koordinatörlüğünü yapan Aydoğan, şimdilerde Oyuncaklar.TV'nin kurucusu ve yöneticisidir.

toyder'i buradan okuyabilirsiniz: http://issuu.com/toyder
toys'u buradan inceleyebilirsiniz: http://issuu.com/toysmagazin

**

​Aydogan was graduated from Yıldız Technical University, Department of Mathematical Engineering. He owns a toy company which holds agency of brands such as Wild Science, 4D Master, Make2Play and Discovery licensed exploration and Haynes engine kits.
In November 2012, he stepped into toy-related publishing by establishing Toys magazine. By August 2014, Toys has become one of Turkey's most trusted toy publications with news, reviews, articles on popular products, new technologies and child safety.
In September 2014, Toys was acquired by the Turkish Toy Association (OYDER) and transformed into Toyder, the official publication of the association as well as a sectoral magazine which largely covers international exhibitions and more advertisements.

Atil Aydogan was the publishing coordinator of Toyder until April 2017 and currently, he is founder&manager of Oyuncaklar.TV website.

Toys Magazin Archive: http://issuu.com/toysmagazin
Toyder Archive: http://issuu.com/toyder
Benzer Yazılar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir