Karne Alan Öğrenciye Nasıl Davranmalı?


Karne haftası geldi çattı. 2014-2015 Eğitim Öğretim Yılı’nı bitiren öğrenciler bu hafta karnelerini alacaklar. Karne sonrasında ailelerin çocuklarına olan davranışları ve tepkileri, karne sonucu olumlu veya olumsuz da olsa pek çok soruna yol açabilir. Elbette birçok fayda da sağlayabilir.

Medicana Çamlıca Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Ayşe Selbes tarafından yapılan yazılı açıklamada, karne alan öğrenciye nasıl davranmak gerektiği anlatılıyor. İşte uzmanından öneriler.

Eğitici Oyuncak Modelleri İçin Tıklayın

Karne Üzerinden Tehdit Etmeyin

user comment

Dr. Ayşe Selbes

Çocukların eğitim hayatı üzerinde belirleyici role sahip olan anne ve babaların, bu rollerini karneye göre kullandığına dikkat çeken Selbes, cezaların, tehditlerin veya ödüllerin de buna göre belirlendiğini ancak özellikle cezalarda abartıya gidildiğini ifade ediyor. Bu tür abartıların, sert ve despot yaklaşımların çocuklar tarafından evden kaçmak, eve gelmemek hatta öğrencinin kendine ve yaşantısına yabancılaşması sonucu hayatını sonlandırmaya kadar gittiğini dile getiriyor. Bu yüzden de bu süreçteki tavırlara dikkat etmekte fayda var.

Türkiye’den Daha Fazla Haber İçin Tıklayın

Karne Sonrası Anne Babalar İçin Uzman Önerileri

 

 • Ceza yöntemini kullanarak çocuklara eğitim başarısı sağlanamaz. Anne baba çocukları ile eğitimi yaşamalıdır.
 • Çocuklar için belirlenmesi gereken eğitim planlaması, çocuğun karakterine ve yeteneklerine uygun olmalı ve bunun dışında bir şeye zorlanmamalıdır.
 • Öğrenci zorlandığı temel eğitimde takviye almalı, anne ve baba çocuğunu eğitimde yalnız bırakmamalı, onunla birlikte arkadaşlık yapmalı ve onu anlamaya çalışmalıdır.
 • Özgüven vermeli ve kendisine güvendiklerini ve başaracağından emin olduklarını her zaman ifade etmelidirler.
 • Sorunları okul haricinde de olabilir, dikkatle üzerine gidilmeli ve uzmanlardan yardım almaları gerektiğine kendileri inanmalı ve çocuklarına da bunu belli ederek profesyonel yardım almalılar.
 • Davranışlarındaki değişimden kısa sürede haberdar olup gereken çözüme suçlamadan gitmelilerdir.
 • Okul yönetimini ve öğretmenleri öğrencinin yanında eleştirmemeli ve okulla işbirliği yapmalıdır.
 • Sevgi ve saygı; manevi temeller içerisine verilmeli, maddi ödüller verilmemeye dikkat edilmelidir.
 • Bilgisayarın ne amaçla ve ne kadar zaman kullanacağına aile karar vermeli, bu kararı ödül olarak esnetmemeli.
 • Evde tüm aile bireylerinin sorunlarını anlatabildiği sohbetler yapın.
 • Çocuğunuzun ve sizleri rahatlatan mutlaka bir hobiniz olsun, hobinizi kendinizle baş başa kalmak istediğiniz dönemlerinizde yanınızda ve size zevk versin.
 • En önemli nokta; çocuğun annesi ve babası tarafından sevildiğini, değer verildiğini ve kabullenildiğini hissetmesidir. Notlar istenildiği gibi olmasa da, çocuğun elinden gelen çabayı gösterdiğini fark etmiş olduğumuzu hissettirmeyi unutmamalıyız.

 


Atıl Aydoğan
İçerik Yöneticisi | Head of Content

​Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik Mühendisliği mezunu. Discovery l​i​sansl​ı​ ​keşif oyuncakları, Haynes motor ​model kitleri, Wild Science, 4D Master, Make2Play marka​larının temsilciliğini yapan ​bir oyuncak firmasının sahibi.
2012 ​Kasım'da t​üketiciye y​önelik ​"​Toys​"​ dergisini kurarak oyuncak yayıncılığı yapmaya başladı. Ağustos 2014'e kadar Toys dergisi, haberleri, incelemeleri, makaleleri, dünyadaki popüler ürünler ve yeni teknolojilerin yanı sıra çocuk güvenliği ve gelişimi ile Türkiye'nin önde gelen oyuncak dergilerinden biri oldu.
Eylül 2014 tarihinde "Toys", Oyuncakçılar Derneği (OYDER) tarafından satın alınarak sektörel içeriğe sahip, uluslararası fuarlara geniş yer veren ve daha fazla ilan sayfası olan "Toyder" isimli resmi dernek dergisi haline geldi.
Nisan 2017'ye dek OYDER'in resmi dergisi olan Toyder'i hazırlamakla ve yayın koordinatörlüğünü yapan Aydoğan, şimdilerde Oyuncaklar.TV'nin kurucusu ve yöneticisidir.

toyder'i buradan okuyabilirsiniz: http://issuu.com/toyder
toys'u buradan inceleyebilirsiniz: http://issuu.com/toysmagazin

**

​Aydogan was graduated from Yıldız Technical University, Department of Mathematical Engineering. He owns a toy company which holds agency of brands such as Wild Science, 4D Master, Make2Play and Discovery licensed exploration and Haynes engine kits.
In November 2012, he stepped into toy-related publishing by establishing Toys magazine. By August 2014, Toys has become one of Turkey's most trusted toy publications with news, reviews, articles on popular products, new technologies and child safety.
In September 2014, Toys was acquired by the Turkish Toy Association (OYDER) and transformed into Toyder, the official publication of the association as well as a sectoral magazine which largely covers international exhibitions and more advertisements.

Atil Aydogan was the publishing coordinator of Toyder until April 2017 and currently, he is founder&manager of Oyuncaklar.TV website.

Toys Magazin Archive: http://issuu.com/toysmagazin
Toyder Archive: http://issuu.com/toyder
Benzer Yazılar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir