Kids Turkey 2017 Başlıyor


Türk oyuncak sektörünün ‘Küresel’ buluşmasında geri sayım  başladı.

Spielwarenmesse Middle East Fuarcılık’ın düzenlediği  10. Kids Turkey Oyuncak, Çocuk, Lisans, Oyun ve Oyun Ekipmanları Fuarı 26 Ekim’de İstanbul Fuar Merkezi’nde başlıyor. 133 firmanın yer alacağı dev etkinliğe bu yıl yurt dışından 1.000 sektör profesyoneli ve alım heyetleri katılıyor. Üretici firma sayısındaki artış oranı, geçtiğimiz yılı 100 milyon dolar ihracatla kapatan sektör açısından pozitif etki yarattı.

1 milyar dolar pazar hacmine sahip olan Türk oyuncak sektörü, 10. Kids Turkey Oyuncak, Çocuk, Lisans, Oyun ve Oyun Ekipmanları Fuarı’nda buluşuyor. Spielwarenmesse Middle East Fuarcılık’ın düzenlediği Türkiye’nin tek oyuncak fuarı, 26 Ekim’de İstanbul Fuar Merkezi’nde (İFM) kapılarını açıyor. 133 oyuncak firmasının en yeni ürünlerini sergileyeceği dev etkinliğe bu yıl yurt dışından 1.000 yabancı sektör profesyoneli katılacak.

Üretici firma sayısında artış

Spielwarenmesse Middle East Fuarcılık Genel Müdürü Fatih Ciğerlioğlu, bu yıl fuarda yer alacak üretici firma sayısındaki artışa dikkati çekti; “ Bu sene  70 fuar katılımcısının üretici durumunda olması ve fuar katılımcı bütünlüğünün yüzde 52’sini temsil etmesi,, sektörümüzün geliştiğinin ve istikrarlı bir şekilde büyüdüğünün en büyük ispatı.  Bununla birlikte oyuncak sektörünün lokomotifi olan ithalatçı firmalarımızın 2017’de yaşadığı tüm zorluklara rağmen bu misyonu yüklenmeye devam etmesi, geleceğimiz olan çocuklarımız adına büyük bir fedakarlık örneği. Katılımcı ve özellikle yurt dışından gelen ziyaretçi sayısındaki artış bizi gerçek anlamda mutlu ediyor. Organizasyonumuz hem ülkemizde, hem de yakın coğrafyamızda ’Sektörün Buluşma Noktası’ konumuna geldi.

100 milyon dolar ihracat

İthalatçı firmaların oyuncak pazarını sırtladığını söyleyen Ciğerlioğlu,” Sektör geçtiğimiz yıl 100 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Plastik oyuncakta Çin’in önündeyiz. 80 ülkeye ihracat yapan firmalarımız var. İthalatçımız da artık üretip dış pazarlara satmanın hazzını yaşıyor ancak dünyada tam anlamıyla söz sahibi olmabilmemiz için elektronik aksamlı oyuncak üretip satmamız

gerekir. Türk oyuncak sektörü bu konuda henüz emekleme aşamasında. Bunun için oyuncak üretimi özelinde OSB’ler ve devlet teşvikleri şart” dedi.

Çin’e Puzzle ihraç ediyoruz

Oyuncak sektörünün, Türkiye’nin geleceğini temsil ettiğini ifade eden Fatih Ciğerlioğlu, “ Bir yandan akülü araba ithal eden sektörümüz diğer yandan Çin’e Puzzle ihraç ediyor. Bir üreticimizin AR-GE’sini bünyesinde gerçekleştirdiği ve mobil cihazlarla eşlebilen ‘Konuşan Oyuncaklar’ bu yıl ilk kez bizim fuarımızda dünya sahnesine çıkacak. Bu, sektörümüz geldiği nokta açısından gurur verici bir durum. Fiziki oyuncak ölmeden, çocuklarımızı da sanal bir oyuncağa mahkum etmeyen bir oyuncak yapabiliyoruz ve bunu aynı zamanda dünyanın …. ülkesine ihraç ediyoruz” şeklinde konuştu.

29 Ekim’de sonra erecek olan 10. Kids Turkey Oyuncak, Çocuk, Lisans, Oyun ve Oyun Ekipmanları Fuarı’nda yaklaşık …… çeşit oyuncak sergilenecek. Fuar, Türk firmaların potansiyel ihracat pazarlarından İstanbul’a gelecek olan sektör profesyonelleri ile ikili iş görüşmeleri ve ticaret yapması için de köprü görevi üstlenecek.


Koray Sarıdoğan
Editör

2010 yılından bu yana yayın yapan KalemKahveKlavye.com web sitesinin kurucu editörü. “Kadran Kadraj” adlı ilk romanı Mart 2015 tarihinde Esen Kitap etiketiyle yayımlandı.

Oyuncaklara olan ilgisini, severek yapılacak bir iş haline getirmek isteyerek 2009 yılında oyuncak haber ve inceleme dergisi “Toys” ekibine katılarak editörlük ve yazarlık yaptı. Nisan 2017'ye dek sektörel oyuncak dergisi haline gelen Toyder’de devam etti. Şimdilerde Oyuncaklar.TV projesinin editörlüğünü sürdürüyor.
**
Saridogan is the founding editor of the website and publication KalemKahveKlavye since 2010. He’s published his first novel Kadran Kadraj in March 2015 by Esen Kitap Publications.
Desiring to turn his enthusiasm for toys into an occupation, Koray joined the toy news and review magazine Toys as an editor and author in 2009. Until April 2017, Sarıdoğan was one of the editor of Toyder. Currently, he is the the editor of the project Oyuncaklar.TV
Benzer Yazılar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir