Kızlar da İğrenç Şeylere İlgi Duyabilir


Seattle’lı bir araştırmacı, kız çocuklarının ilgilisini bilime yönlendirmek için aylık setler hazırlıyor.

Evinize bir baykuşun artığı olan bir top tüy ve kemik içeren bir kutu postalandığını hayal edin. İşte bu, araştırmacının kız çocuklarının ilgisini bilime çekmek için planladığı iğrenç şeylerden biri…

Kina McAllister Seattle’da bir kanser araştırma merkezinde araştırma teknisyeni olarak çalışıyor ve Stem Box(Bilim Kutusu) projesinin arkasındaki akıl kendisi. Abonelik servisi kız çocuklarının içindeki bilim insanını açığa çıkartmak için her ay evlere bir set gönderiyor.

 

İnsanların eline geçen ilk kutulardan biri de çocukların incelemesi için bir baykuşun midesinden çıkan artıkları içeriyor.

dna_box

Bayan McAllister “Biraz iğrenç olabilir, ancak amacımız kızlara bunun sadece erkekler için bir iş olmadığını anlatmak. Kızlar da iğrenç şeylerden hoşlanabilir ve bu tamamen onların tercihine kalmış bir şey…” diyor.

Proje yakın zamanda Kickstarter isimli bir kitle fonlama sitesinde yer aldı. Bu demek oluyor ki yüzlerce üye yakında aboneliğini başlatacak ve aylık Bilim Kutularını(Stem Box) alacak.

Aboneler kağıttan uçağı nasıl daha iyi yapacaklarından çileklerin DNA’sını nasıl çıkartacaklarına kadar bir sürü şey öğrenecek. Bu projeler Kina’nın küçükken bulmakta çok zorlandığı şeylerden birkaçı ve bununla ilgili “Küçükken etrafta böyle şeyleri arardım ancak onlar hep erkekler tarafından kuşatılmıştı. Kızların tarafında da sabun ve makyaj teması hakimdi.”  diyor.

Bu kutular kızlara pazarlanacak ve reklam videoları bilim ve teknoloji alanında görev yapan kadınları gösterecek. Ancak kutuların kendisi herhangi bir cinsiyete uygun olarak hazırlanmayıp erkek çocuklar için de uygun materyallerden oluşacak.

Washington BTMM(Washington STEM) Grubu’na göre, kadınlar bu meslek alanındaki üniversite mezunlarının yaklaşık %30’unu oluşturuyor.

 


Hasan Soycan
Hasan; dününde bir AFL’li, bugününde ise bir ODTÜ Makine Mühendisliği emekçi öğrencisidir. Oldukça uzun bir öğrenci topluluğu serüveninden sonra üniversite hayatına SmartsUnited asistanlığı, bolca ders, futbol ve Oyuncaklar.TV ile devam ediyor. Girişimcilik kültürü ve heyecanına duyduğu yoğun sempati, onu kariyerinde çok beklemeden kendi girişimini kurmak konusunda oldukça heveslendiriyor. Ayrıca, küçüklüğünde kurcaladığı bir sürü oyuncaktan olsa gerek, mekanik heykellere özel ilgi duyar.

Hasan is an AFL alumni, and today he endeavors as a student at METU Mechanical Engineering. After a pretty long student club experience, he continues his university life with an asistantship at SmartsUnited, plentiful of studying, football and Oyuncaklar.TV . Feeling attracted to the entrepreneurship culture and excitement, he has a lot of desire to found his own start-up as soon as possible in his career. Moreover; probably because of all the toys he fumbled around, he has a special interest in mechanical sculptures.
Benzer Yazılar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir