KOSGEB’den Yeni Projelere KOBİ Destekleri Nasıl Alınır?


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı bir kuruluş olarak 1990 yılında faaliyetlerine başlayan KOSGEB, yani Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı, KOBİ’leri çeşitli faaliyetlerinde destekleyen resmi bir kuruluş. Henüz iş kurmamış girişimcilere de destekleri var. Siz de rekabet gücünüzü artırmak için araştırma­geliştirme faaliyetlerinde bulunuyorsanız veya iyi bir fikir ile girişimci olmak istiyorsanız KOSGEB desteklerinden faydalanabilirsiniz.

Türkiye’deki küçük ve orta ölçekli işletmelerin ekonomideki rolünü ve etkinliği ve rekabet güçlerini artırmak ve sanayide entegrasyonu ekonomik gelişmelere uygun biçimde gerçekleştirmek amacıyla kurulan KOSGEB, kurulduğu tarihten bu yana birçok kategoride yer alan işletmelere destek oluyor. Bu destekler arasında en önemlilerinden biri de, rekabet gücünü artıran araştırma ve geliştirme faaliyetlerine verdikleri destekler. Bu yazımızda bu destekten nasıl faydalanabileceğinizi anlatacağımız programın başlığı ise “Ar­Ge, İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı”.

Oyuncaklar da KOSGEB Tarafından Destekleniyor

canstockphoto1672169

Öncelikle belirtmek gerekiyor ki oyun ve oyuncak imalatı KOSGEB tarafından desteklenen sektörlerden. Ar­Ge, İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı’nın ana amacı bilim ve teknolojiye dayalı yeni fikir ve buluşlara sahip KOBİ ve girişimcilerin geliştirilmesi. KOSGEB’in mevzuatında da aynen bu şekilde yazılı olan amaca uygun olarak bilim ve teknolojiye dayalı bir fikire, bir geliştirmeye, iyileştirmeye sahip olmalısınız. Birazdan detaylarını okuyacaksınız; ancak yapmanız gereken, kabaca bu fikri nasıl somuta dönüştüreceğinizi yazıya dökmek, bir proje planı yapmak, fikrin gelecekte ticari olarak neler vadettiğini öngörmek ve bunları konunun uzmanlarından oluşan bir kurula da anlatıp onları ikna etmek. “İkna etmek”, fikrinizin ayaklarının yere bastığının, ticari bir başarıya dönüşme olasılığının çok yüksek olduğunun anlatılmasıdır. Gelecekte yapacağınız pazarlama faaliyetlerinin bir provası gibi düşünebilirsiniz.

Ar­Ge, İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı

Program aslında iki ayrı alt başlık içeriyor: İlk adım, Ar­Ge, İnovasyon ve ikinci adım Endüstriyel Uygulaması. Endüstriyel uygulama desteklerinden faydalanabilmek için ilk adımı başarı ile tamamlamak gerekiyor. Ar­Ge adımında yapmanız gereken ortaya bir prototip çıkartmak. Yani henüz satılabilecek durumda olmayan ama işlevleri tam olan bir ürün hazırlamak. Bu ürün ortaya çıktıktan sonra endüstriyel uygulaması için de tekrar destek başvuruda bulunabiliyorsunuz.

Bu arada desteklerin içeriklerine gelirsek… KOSGEB, hem hibe hem de düşük faizli kredi destekleri sunuyor. Yapılacak harcamaların desteğe göre farklı üst limitleri var ve harcamaların KDV hariç %75’ine kadar geri ödeme alınıyor. Yani siz başvuru sırasında belirttiğiniz bir harcamayı yapıp da belgeleri (fatura ve ödeme belgeleri) KOSGEB’e ilettiğinizde yaptığınız harcamanın KDV hariç miktarının %75’i size geri ödeniyor.Aşağıdaki tablo KOSGEB’in web sitesinden alınmıştır:

tablo

 

KOSGEB Desteği’ne Nasıl Başvurulur?

Öncelikle KOSGEB’in web sitesine girip gerekli kayıt işlemlerinin yapılması gerekiyor. Sitede bulunan KOBİ Beyannamesi’ni hazırlamanıza yardımcı olan bir sihirbaz ile belgeyi hazırlayıp çıktı almalı ve kaşeniz, imzanız ile beraber diğer belgeleri de ekleyerek bölgenizdeki KOSGEB merkezine iletmelisiniz. Bu aşamada size bir uzman atanacaktır ve bundan sonra her aşamada uzmanınızdan yardım alabileceksiniz.

Evraklarınız tamamlandıktan sonra projeniz için başvuruda bulunabilirsiniz. Öncelikle sitede bulunan kılavuzu indirip okumanızda fayda var. Ardından oradaki direktiflere uygun olarak projenizi yazıya dökmelisiniz. Çok uzun olmayacak şekilde; kısa, öz ve net bir biçimde yapmak istediğinizi anlatmalısınız. Çalıştıracağınız personel, Ar­Ge için kullanacağınız makine, yazılım ve benzeri ihtiyaçları baştan belirleyip hepsini tahmini olarak fiyatlandırmalısınız.

Yukarıdaki tabloda da görebileceğiniz başlıklarda yapacağınız tüm faaliyetler destek kapsamında. Ortaya çıkan ürününüzün patent, faydalı model gibi belgeler alacak olması size büyük avantaj sağlar.

Proje planınız en az 12 ay olabilir. Ar­Ge projesi en çok 24 ay, Endüstriyel Uygulama ise 18 ay olabilir. Proje planınızı çok dikkatli yapmalısınız. Eğer projeniz desteklenirse size bir proje izleyicisi atanacak ve projeniz bu plana göre 3 ayda bir denetlenecek.

Tüm işlemlerinizi KOSGEB’in web sitesi üzerinden yapabiliyorsunuz. Proje girişi bittikten sonra dokümanı bilgisayarınıza indirebiliyorsunuz. Dökumanın çıktısını aldıktan sonra tüm sayfaları imzalayıp yedi adet kopya çıkarmanız gerekiyor. Ekleriyle beraber (projenizi destekleyici çizim, makaleler, proforma faturalar gibi) KOSGEB’e teslim edip sizi çağırmalarını beklemeniz gerekiyor.

Çağrıldığınız zaman kurul karşısına çıkacak, projenizi anlatıp soruları cavaplayacaksınız. Kurulun kararına göre projeniz desteklenebiliyor, reddedilebiliyor veya düzeltme istenebiliyor. Eğer kabul edilirse sitede bulabileceğiniz taahhütnameyi imzalayarak projenizi başlatabiliyorsunuz.

 

(Güçlü Aydoğan | guclu@aresbt.com)


Atıl Aydoğan
İçerik Yöneticisi | Head of Content

​Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik Mühendisliği mezunu. Discovery l​i​sansl​ı​ ​keşif oyuncakları, Haynes motor ​model kitleri, Wild Science, 4D Master, Make2Play marka​larının temsilciliğini yapan ​bir oyuncak firmasının sahibi.
2012 ​Kasım'da t​üketiciye y​önelik ​"​Toys​"​ dergisini kurarak oyuncak yayıncılığı yapmaya başladı. Ağustos 2014'e kadar Toys dergisi, haberleri, incelemeleri, makaleleri, dünyadaki popüler ürünler ve yeni teknolojilerin yanı sıra çocuk güvenliği ve gelişimi ile Türkiye'nin önde gelen oyuncak dergilerinden biri oldu.
Eylül 2014 tarihinde "Toys", Oyuncakçılar Derneği (OYDER) tarafından satın alınarak sektörel içeriğe sahip, uluslararası fuarlara geniş yer veren ve daha fazla ilan sayfası olan "Toyder" isimli resmi dernek dergisi haline geldi.
Nisan 2017'ye dek OYDER'in resmi dergisi olan Toyder'i hazırlamakla ve yayın koordinatörlüğünü yapan Aydoğan, şimdilerde Oyuncaklar.TV'nin kurucusu ve yöneticisidir.

toyder'i buradan okuyabilirsiniz: http://issuu.com/toyder
toys'u buradan inceleyebilirsiniz: http://issuu.com/toysmagazin

**

​Aydogan was graduated from Yıldız Technical University, Department of Mathematical Engineering. He owns a toy company which holds agency of brands such as Wild Science, 4D Master, Make2Play and Discovery licensed exploration and Haynes engine kits.
In November 2012, he stepped into toy-related publishing by establishing Toys magazine. By August 2014, Toys has become one of Turkey's most trusted toy publications with news, reviews, articles on popular products, new technologies and child safety.
In September 2014, Toys was acquired by the Turkish Toy Association (OYDER) and transformed into Toyder, the official publication of the association as well as a sectoral magazine which largely covers international exhibitions and more advertisements.

Atil Aydogan was the publishing coordinator of Toyder until April 2017 and currently, he is founder&manager of Oyuncaklar.TV website.

Toys Magazin Archive: http://issuu.com/toysmagazin
Toyder Archive: http://issuu.com/toyder
Benzer Yazılar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir