Makey: Yerli Üretim Yeni Nesil Elektronik Lego


Tamamen yerli bir firma olan Karıncalab tarafından üretilen Makey, yeni nesil elektronik lego ürünü olarak karşımıza çıkıyor.

Bilim ile oyuncak dünyasının en sık buluştuğu kesişim alanlarından birisi de elektronik oyuncaklar. Bu alanda dünyada birçok ülkede önemli projeler geliştiriliyor. Yoğun bir şekilde olmasa da yerli anlamda elektronik altyapılı eğitici ve öğretici oyuncaklar hazırlayan firmalar da yok değil.

0makey-karincalab

Oyuncaklar.TV Haftalık Katıl Kazan Yarışmasına Katılmak İçin Tıklayın

Bunlardan birisi de KarıncaLab, 2014 yılında kurulmuş. Kurulur kurulmaz da İTÜ Çekirdek İnovasyon yarışmasında “Yeni Nesil Elektronik Lego” şeklinde tanımladıkları Makey ile birinci olmuşlar. Hemen ardından yine geçen yıl Sanayi Bakanlığı Teknogirişim yarışmasını da kazanmışlar.

Makey Nedir?

0scn63kkr5ltgwzo1pjlz

Makey’i “çocukların hayal dünyalarına, tasarımlarına hayat veren Yeni Nesil Elektronik Lego” olarak tanımlayan KarıncaLab, elektronik bilgisi olmayan insanların da karmaşık devreler, robotlar vb. araçlar yapabilmesini sağlayan modüler elektronik blok işlevi gören ürünün eğitici yönüne işaret ediyor.

Çocuklar, Makey ile yapacakları tasarımlarıyla ince motor becerilerini, hayal güçlerini geliştirmekle birlikte elektronik dünyasının da kapılarını aralayabiliyorlar.

Türkiyeden Oyuncak Haberleri İçin Tıklayın

KarıncaLab’in üzerinde çalıştığı çok daha fazla projesi var. Bunlardan birisi, tam da dünya oyuncak sektörünün bu sıralar yoğunlaşmaya başladığı “kodlama/programlama” eğitimi sunan Koddy isimli ürün.  “Yazılımsal kodlama öğretici” olarak tanımlanan ürünün detayları yakında açıklanacak.

0koddey

Makey altyapısıyla hazırlanan çok sayıda farklı versiyon ve işlev seçeneği var. Detaylar için web sitesine göz atalabilirsiniz.

 


Koray Sarıdoğan
Editör

2010 yılından bu yana yayın yapan KalemKahveKlavye.com web sitesinin kurucu editörü. “Kadran Kadraj” adlı ilk romanı Mart 2015 tarihinde Esen Kitap etiketiyle yayımlandı.

Oyuncaklara olan ilgisini, severek yapılacak bir iş haline getirmek isteyerek 2009 yılında oyuncak haber ve inceleme dergisi “Toys” ekibine katılarak editörlük ve yazarlık yaptı. Nisan 2017'ye dek sektörel oyuncak dergisi haline gelen Toyder’de devam etti. Şimdilerde Oyuncaklar.TV projesinin editörlüğünü sürdürüyor.
**
Saridogan is the founding editor of the website and publication KalemKahveKlavye since 2010. He’s published his first novel Kadran Kadraj in March 2015 by Esen Kitap Publications.
Desiring to turn his enthusiasm for toys into an occupation, Koray joined the toy news and review magazine Toys as an editor and author in 2009. Until April 2017, Sarıdoğan was one of the editor of Toyder. Currently, he is the the editor of the project Oyuncaklar.TV
Benzer Yazılar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir