Minecraft Okul Müfredatlarına Giriyor


Galiba çocukların hayalleri gerçek oluyor! Dünyanın çeşitli yerlerinde öğretmenler Minecraft’ı müfredatlarına almaya başladı. Günümüzün en popüler oyunlarından biri olan Minecraft şimdiye kadar 70 milyon kopyalık bir satışa ulaştı ve bilgisayarlar oyun konsolları hatta telefonlarda bile oynanabiliyor. Üstelik geçen sene oyunun yaratıcısı Mojang şirketini 2.5 milyar dolara satın alan Microsoft, oyunu eğitim hayatına entegre etmeyi amaçlayan bir internet sitesi kurdu.

Oyuncaklar.TV Haftalık Katıl Kazan Yarışmasına Katılmak İçin Tıklayın

 

Adı “Eğitimde Minecraft (Minecraft in Education)” olan bu siteyle okulları, elbette ki özellikle öğretmenleri Minecraft’ın öğrencilere sunabilecekleri konusunda teşvik etmek amaçlanıyor. Öğrenmeyi eğlenceli bir hale getirerek, bu oyunun çocukların BTMM(Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Matematik) alanlarında merakını yoğunlaştırmayı ve aynı zamanda problem çözme becerilerini geliştirdiği iddia ediliyor. Çağımızda dünyanın dijital hale geliyor olmasıyla, BTMM alanlarındaki beceriler muhtemelen genç neslin edinmesi gereken öncelikli donanımlar arasında. Bununla beraber, tarih ve mitoloji dahi oyunun bir parçası olan uygarlığı yeniden yaratabilme kabiliyeti kullanılarak öğretilebilir.

image3-600x338

Oyunun resmi sitesinde yer alan açıklamada şu şekilde dile getirilmiş:

“Minecraft öğretme, öğrenme ve ilham vermenin bir yöntemi… Onun öğrencileri antik uygarlıkları ziyaret edip kendi yarattıkları serüvenlerini oynuyor. Minecraft bloklarını birleştirip dağıtarak alan, hacim, çevre gibi matematiksel kavramları keşfediyorlar. Yaratıcı düşünme ve yenilikçi tasarım yoluyla işbirliği, problem çözme, liderlik gibi beceriler kazanıyorlar. Minecraft’ın eğitimin bir parçası olmasıyla öğretmen ve öğrenciler öğrenme tarzlarını değiştirmek konuşunda birbirlerini teşvik edecekler.”

Tüm Oyuncak İncelemeleri İçin Tıklayın

 

Bilgi ve eğlencenin yanı sıra, bu oyun toplum bilinci ve takım çalışması konusunda oldukça katkılı. Kullanıcıların kendi sunucularını yaratıp arkadaşlarıyla birlikte oynayacakları dünyalar yaratabilmesi sayesinde,  bu fenomen oyun 2010 yılından beri kendi kongresini de yaratmış durumda. MineCon isimli bu etkinlikler her sene dünyanın farklı bir yerinde gerçekleşiyor. Geçen sene İngiltere’nin başkenti Londra’da olduğu gibi.

Ancak, İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi’nde geçen sene yapılan bir araştırma, çocukların ekran karşısında geçirdiği zaman konusunda bazı durumları ortaya koydu. Araştırmaya göre, televizyon ya da bilgisayar karşısında daha fazla zaman geçiren öğrenciler, diğerlerinden birkaç not daha düşük alıyor. Üniversitenin Beslenme ve Aktivite Merkezi’nden Kristen Corder, araştırmanın katılımcılarının genel bir kanı yaratmamız için yeterli olduğunu ve ekran başında geçirilen sürenin çocukların başarısını olumsuz etkiliyor olabileceğini söylüyor.

Belirttiğimiz gibi, Mincraft bazı okullarda dersler arasında yer almaya başladı, ancak ekran başında fazladan geçirilen bu sürenin öğrencilerin başarısını olumlu mu olumsuz mu etkileyeceğini görmek için önümüzde en azından birkaç yıl var gibi. Her şeye rağmen, bu yenilikçi yaklaşım insanların öğretime bakış açısını değiştirebilecek potansiyele sahip, ki  Microsoft’un oluşturduğu internet sitesiyle başarmayı hedeflediği şey de bu.

Yazının başındaki videoda Microsoft’un konuyla ilgili görüşlerini bulabilirsiniz.

 


Hasan Soycan
Hasan; dününde bir AFL’li, bugününde ise bir ODTÜ Makine Mühendisliği emekçi öğrencisidir. Oldukça uzun bir öğrenci topluluğu serüveninden sonra üniversite hayatına SmartsUnited asistanlığı, bolca ders, futbol ve Oyuncaklar.TV ile devam ediyor. Girişimcilik kültürü ve heyecanına duyduğu yoğun sempati, onu kariyerinde çok beklemeden kendi girişimini kurmak konusunda oldukça heveslendiriyor. Ayrıca, küçüklüğünde kurcaladığı bir sürü oyuncaktan olsa gerek, mekanik heykellere özel ilgi duyar.

Hasan is an AFL alumni, and today he endeavors as a student at METU Mechanical Engineering. After a pretty long student club experience, he continues his university life with an asistantship at SmartsUnited, plentiful of studying, football and Oyuncaklar.TV . Feeling attracted to the entrepreneurship culture and excitement, he has a lot of desire to found his own start-up as soon as possible in his career. Moreover; probably because of all the toys he fumbled around, he has a special interest in mechanical sculptures.
Benzer Yazılar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir