Monopoly Star Wars Versiyonuna Kadın Karakter Tepkisi


Star Wars: Güç Uyanıyor (The Force Awakens) filmi için üretilen sayısız oyun ve oyuncak arasında en popülerlerinden birisi olan Monopoly Star Wars edisyonu, hem filmi hem de oyunu sevenler tarafından heyecanla karşılanmıştı.

39226ab81263e048c2eeb87be7f3ded9

Fakat birçok görsel ve tasarımsal özelliğe sahip olan Monopoly Star Wars edisyonu için gelen eleştiriler, çoğunlukla kadın figürün eksik olmasıydı. Kutu içerisinde yer alan 4 farklı figür içerisinde sadece Kylo Ren, Finn, Luke Skywalker ve Darth Vader gibi erkek karakterlerin olup Rey Solo’ya yer verilmemesi üzerine sosyal medyada “WhereRey? hashtag’i ile başlayan eleştiriler binlerce sayıya ulaşınca üretici firma Hasbro da tepkilere kayıtsız kalamadı.

 

Dünyadan Oyuncak Haberleri İçin Tıklayın

star-wars-7-the-force-awakens-rey-standup-6-tall-bc-101086

Monopoly’nin üretici markası Hasbro, gelen eleştiriler üzerine yaptığı açıklamada, çok sayıda kopyanın çoktan dünyanın dört bir yanına dağıtıldığını ancak bu yıl üretilecek olan yeni kopya versiyonlarda kadın karakter olarak Rey’e de yer vereceği söylenirken Hands Down, Guess Whı ve Chess gibi oyunların Star Wars temalılarında da Rey’e yer verdiklerine dikkat çekildi.


Koray Sarıdoğan
Editör

2010 yılından bu yana yayın yapan KalemKahveKlavye.com web sitesinin kurucu editörü. “Kadran Kadraj” adlı ilk romanı Mart 2015 tarihinde Esen Kitap etiketiyle yayımlandı.

Oyuncaklara olan ilgisini, severek yapılacak bir iş haline getirmek isteyerek 2009 yılında oyuncak haber ve inceleme dergisi “Toys” ekibine katılarak editörlük ve yazarlık yaptı. Nisan 2017'ye dek sektörel oyuncak dergisi haline gelen Toyder’de devam etti. Şimdilerde Oyuncaklar.TV projesinin editörlüğünü sürdürüyor.
**
Saridogan is the founding editor of the website and publication KalemKahveKlavye since 2010. He’s published his first novel Kadran Kadraj in March 2015 by Esen Kitap Publications.
Desiring to turn his enthusiasm for toys into an occupation, Koray joined the toy news and review magazine Toys as an editor and author in 2009. Until April 2017, Sarıdoğan was one of the editor of Toyder. Currently, he is the the editor of the project Oyuncaklar.TV
Benzer Yazılar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir