Oyun Hamuru Markası Play-Doh’un Kısa Tarihi


Çocuklarımıza oyuncak almak istediğimizde, türü ne olursa olsun hem en kalitelisini, hem de tanınmış markanın ürettiği seçeneği bulmak isteriz. Küresel başarılara imza atan, artık kültleşmiş ve markalaşmış oyuncak markaları şöyle bir sayılmak istense ilk birkaçı içerisinde mutlaka Play-Doh markası da yer alacaktır.

En iyi oyun hamuru markaları arasında yer alan, Türkiye’de de yıllardan beri bilinen ve sevilen popüler oyun hamuru markası Play-Doh, bugün her ne kadar Hasbro markasının çatısı altınsaysa Hasbro’dan öncesi de var elbet.

Dünyadan Oyuncak Haberleri İçin Tıklayın

Markayı bugüne getiren başarıları ve süreci öğrenmek için yakından bakmak istedik ve sizler için Play-Doh’un kısa bir tarihini kronolojik olarak derledik.

1956: Play-Doh ilk ürünlerini satışa çıkardı. Sadece beyaz renkli olarak piyasaya çıkan bu ürünler, aynı zamanda tek boyut seçeneğine sahipti: yaklaşık 45 mg.

1957: İlk ürünlerin sonrasında ilk kez 3 yeni renk Play-Doh dünyasına katıldı: Sarı, kırmızı ve mavi.

1960: Aradan yine 3 yıl geçti ve Play-Doh’un maskotu olan kahramanımız Fun Factory isimli stüdyo tarafından Play-Doh Pete adıyla yaratıldı. Markalaşmanın en önemli adımlarından birisi.

Play-Dohpete

1970: Play-Doh Pete isimli maskot kahramanımız Advertising Page tarafından hazırlanan reklamda görüldü ve bu reklam en iyi 100 tanıtım reklamı arasında yer aldı.

Play-Dohreklam

1972: Play-Doh bu yıl 500 milyonuncu ürününü üretti.

1977: Play-Doh Fuzzy Pumper Barber&Beauty Shop isimli set çocuklar için piyasaya sürüldü.

Play-Dohfuzzypumper

1986: Play-Doh, 30 yıldır karton bir kutu içerisinde paketlenegelmişti, ancak artık daha uzun ömürlü ve ince bir plastik kutuya konulmaya başlar.

Play-Doh1

1991: Play-Doh için bu yıl bir kırılma noktası. Artık Hasbro markasının Playskool kategorisinin bir markası olarak dünyada çok daha fazla noktaya ulaşacak.

1996: Play-Doh, 40.yılını iki yeni renk ile kutluyor: Gümüş ve altın.

2000: The Play-Doh Colourful Campaign ismiyle ülkenin en sevilen Play-Doh renkleri bir anket tarzında oylanır ve 100 binden fazla katılım ile gerçekleşen oylarda liste başını şu renkler çeker: Gül kırmızısı, Mor Cennet, Mavi Lagün ve Bahçe Yeşili.

2006: Play-Doh, 50.yılını kutluyor.

2011: Play-Doh, Time dergisinin hazırladığı “Tüm Zamanların En İyi 100 Oyuncağı” listesine girer.

2012: Play-Doh artık dünya çapında 1 milyona yakın Facebook takipçisine sahiptir ve  hem kendi ülkesinde, hem dünyada 1 milyon yaratıcı, sanatçı ve oyun sever çocuğa ilham vermeye devam etmektedir.


Koray Sarıdoğan
Editör

2010 yılından bu yana yayın yapan KalemKahveKlavye.com web sitesinin kurucu editörü. “Kadran Kadraj” adlı ilk romanı Mart 2015 tarihinde Esen Kitap etiketiyle yayımlandı.

Oyuncaklara olan ilgisini, severek yapılacak bir iş haline getirmek isteyerek 2009 yılında oyuncak haber ve inceleme dergisi “Toys” ekibine katılarak editörlük ve yazarlık yaptı. Nisan 2017'ye dek sektörel oyuncak dergisi haline gelen Toyder’de devam etti. Şimdilerde Oyuncaklar.TV projesinin editörlüğünü sürdürüyor.
**
Saridogan is the founding editor of the website and publication KalemKahveKlavye since 2010. He’s published his first novel Kadran Kadraj in March 2015 by Esen Kitap Publications.
Desiring to turn his enthusiasm for toys into an occupation, Koray joined the toy news and review magazine Toys as an editor and author in 2009. Until April 2017, Sarıdoğan was one of the editor of Toyder. Currently, he is the the editor of the project Oyuncaklar.TV
Benzer Yazılar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir