Oyuncak İhtisas Bölgeleri Düzenlemesi Yürürlüğe Girdi


Yerli oyuncaklar ile ilgili teşvik ve kalkınma planları geçtiğimiz süreçte çok konuşulan sektörel gündem maddelerinden olmuştu. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Türkiye Sanayi Strateji Belgesi olarak isimlendirilen düzenleme, 25 Haziran 2015 tarihi itibariyle Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Düzenlemeden ilk olarak Erzurum’da gerçekleştirilen Uluslararası Oyun ve Oyuncak Kongresi’nde söz edilmişti.

Türkiye Oyuncak Sektörü İçin İhtisas Bölgesi Kuruluyor

Birçok yerli sektörü kapsayan düzenleme içerisinde Oyuncak İhtisas OSB kurulması ve bu sayede yerli oyuncak üretiminin geliştirilerek marka haline getirilmesinin sağlanması da yer alıyor. Buna göre;

  • Sanayi sitelerinin yapımı için kamulaştırma desteği sunulacak.
  • Şehir içinde kalan sanayi sitelerinin şehirlerin dışına taşınması ile ilgili destekler sunulacak.
  • İşletmelerde aktif olarak kullanılan makinelerin kendi kuruluşları tarafından teminat olarak gösterilmesini teşvik etmek için makine ruhsatlandırma işlemleri gerçekleştirilecek.

Tüm Sektörel Haberler İçin Tıklayın

Koray Sarıdoğan
Editör

2010 yılından bu yana yayın yapan KalemKahveKlavye.com web sitesinin kurucu editörü. “Kadran Kadraj” adlı ilk romanı Mart 2015 tarihinde Esen Kitap etiketiyle yayımlandı.

Oyuncaklara olan ilgisini, severek yapılacak bir iş haline getirmek isteyerek 2009 yılında oyuncak haber ve inceleme dergisi “Toys” ekibine katılarak editörlük ve yazarlık yaptı. Nisan 2017'ye dek sektörel oyuncak dergisi haline gelen Toyder’de devam etti. Şimdilerde Oyuncaklar.TV projesinin editörlüğünü sürdürüyor.
**
Saridogan is the founding editor of the website and publication KalemKahveKlavye since 2010. He’s published his first novel Kadran Kadraj in March 2015 by Esen Kitap Publications.
Desiring to turn his enthusiasm for toys into an occupation, Koray joined the toy news and review magazine Toys as an editor and author in 2009. Until April 2017, Sarıdoğan was one of the editor of Toyder. Currently, he is the the editor of the project Oyuncaklar.TV
Benzer Yazılar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir