Oyuncaklarda Jurassic World Rüzgarı


Doksanlı yılların efsane dinozor filmlerinden olmakla birlikte tüm zamanların en iyi dinozor filmlerinden olduğu da şüphe götürmeyecek olan Jurassic Park; yeni kuşağı da yakalamak için yeni bölümüyle geri döndü.

İlk bölümü 1993 yılında hazırlanan Jurassic Park, daha sonra iki bölüm daha çekse de ilk filmin kalitesi ve heyecanına ulaşamamıştı.  Steven Spielberg tarafından yönetilen ilk filmdeki konsepte ve filmde anlatılan hikayenin geçmişine sadık olarak hazırlanan yeni film Jurassic World’de ise yönetmen koltuğunda Colin Trevorrow yer almakla birlikte filmin yapımcılığını yine Steven Spielberg üstlenmiş.

Jurassic World, ilk filmdeki orijinal DNA’lardan dinozorların yaratılma hikayesine karşılık artık dinozorların genetiklerine müdahale edilerek yaratıldığı bir eğlence adası hikayesiyle karşımıza çıkıyor. Gelişen sinema efektleri, çekim teknikleri ve 3D görüntü teknolojisi ile hat safhada bir gerçeklik ve aksiyon sunan filme bolca da reklam serpiştirilmiş.

Jurassic World 12 Haziran 2015 tarihi itibariyle dünyada ve Türkiye’de gösterime girdi. Film daha çıkmadan hazırlanan oyuncakları da çoktan raflarda yerini almışsa da asıl ilgiyi şimdi kazanmaya başlayacak.

Farklı büyük oyuncak markaları tarafından hazırlanan lisanslı Jurassic World oyuncakları kısmen Türkiye’de de raflara girmiş durumda.

81HXTKAOrWL._SL1500_

Jurassic World oyuncakları arasında ilk öne çıkanlar, yine Jurassic World markası etiketi ile hazırlanmışsa da dünya pazarına dağıtımında Hasbro markasının rol aldığını görüyoruz.

Yeni ve detaylandırılmış dinozor figürleri ile filmdeki gerçekçiliğin oyunlara da yansıtılmasını sağlayan Jurassic World oyuncakları, 30 cm uzunluğa varan büyüklüklerde hazırlanmış.

jurassic-world-raptor-charlie

Klasik birer figür hazırlamak yerine ses ve ışık ile güçlendirilen dinozor figürleri; ayaklarını yere bastığında ürkütücü ayak sesleri çıkarırken aynı anda filmdeki seslerin bire bir aynısını da dinozorun ağzından duyabiliyoruz.

jurassic-world-indominous-rex-dinosaur

Filmde renk değiştirerek kamufle olma özelliğiyle karşımıza çıkan karma DNA’lı Indominus Rex ise aynı özelliğe oyuncaklarında da sahip.

Filmde görülen Stegosaurus, Tyronnosaurus Rex, Ceratosaurus, Raptor gibi türlerin hepsini bu gerçekçi figürlerde görebiliyoruz. Filmdeki helikopter, gyrosphere ve çeşitli dekorlar da yine koleksiyona dahil. Bunların yanı sıra farklı yaş grupları için dinozor peluşları da yer alıyor.

jurassic-world-vehicle-battle-packs-submarine

Yine aynı marka tarafından hazırlanan diğer bir kategoride de farklı detaylandırma ve montaj yöntemleri kullanılarak oluşturulan modeller varken bir “battle” oyunu da hazırlanmış. Bu platformun iki yanındaki düğmeler ve kaydırma çubukları ile dinozorlar hareket ettirilerek dövüş alanına sürülebiliyor.

Karakter Oyuncakları Hakkında Tüm Yazılar İçin Tıkla

jurassic-world-brawlasaur-battle-set

Jurassic World Türkiye’ye Hasbro tarafından getirildi. Şimdilik dört büyük figür ile çocuklara sunulan Jurassic World oyuncaklarının devamının da gelmesi muhtemel.

Jurassic World Oyuncaklarını Satın Almak İçin Tıkla

Henüz Türkiye’de bulunmayan ürün gruplarından birisi de dinozor kafalı bu el kuklaları.

Son olarak, Lego’nun da farklı dinozor kahramanlara özel setler ile bir Jurassic World Lego konsepti hazırladığını ekleyelim.

81-qg8LL7oL._SL1500_

 


Koray Sarıdoğan
Editör

2010 yılından bu yana yayın yapan KalemKahveKlavye.com web sitesinin kurucu editörü. “Kadran Kadraj” adlı ilk romanı Mart 2015 tarihinde Esen Kitap etiketiyle yayımlandı.

Oyuncaklara olan ilgisini, severek yapılacak bir iş haline getirmek isteyerek 2009 yılında oyuncak haber ve inceleme dergisi “Toys” ekibine katılarak editörlük ve yazarlık yaptı. Nisan 2017'ye dek sektörel oyuncak dergisi haline gelen Toyder’de devam etti. Şimdilerde Oyuncaklar.TV projesinin editörlüğünü sürdürüyor.
**
Saridogan is the founding editor of the website and publication KalemKahveKlavye since 2010. He’s published his first novel Kadran Kadraj in March 2015 by Esen Kitap Publications.
Desiring to turn his enthusiasm for toys into an occupation, Koray joined the toy news and review magazine Toys as an editor and author in 2009. Until April 2017, Sarıdoğan was one of the editor of Toyder. Currently, he is the the editor of the project Oyuncaklar.TV
Benzer Yazılar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir