Oyuncakların Geleceği 3 Boyutlu Yazıcı Endüstrisinde


Her geçen gün teknolojinin daha fazla alanının çocuklara uygun hale getirilmesiyle, oyuncak üreticileri akıllı telefon ve tabletlerle rekabet etmenin farklı yollarını arıyor.

İngiltere merkezli yeni girişim Cannybots’un çıkarttığı, akıllı telefonla kontrol edilip çocukların kendi yarış arabası setlerini üretip programlamasına izin veren yeni oyuncağın amacı da bu.

Şirket, İngiltere hükümeti tarafından inovasyon hibesi aldıktan sonra oyuncağın satışa hazır halini sunacakları bir Kickstarter kampanyası hazırlayarak bir miktar fon bulmayı hedefledi. Sadece 2 gün içinde hedefleri olan 40000$’ın çok üstüne çıkıp yaklaşık 97000$’lık bir fonu garantiledi.

Oyuncaklar.TV Haftalık Katıl Kazan Yarışmasına Katılmak İçin Tıklayın

 

Yarış setleri kutusundan çıkartıp hemen oynanmaya başlanabiliyor, ama çocuklar isterse kendi araba ve pistlerini de tasarlayıp 3D yazdırabiliyor. Ayrıca hız ve senaryoları değiştirecek oyun programları da oluşturabiliyorlar.

103035982-Multiple-Cannybots-Racing.530x298

Cannybots CEO’su Anish Mampetta çocukların tablet bilgisayar bağımlılığının önüne geçmek için oyuncağın eğitime yönelecek bir versiyonunu da düşündüğünü söyleyerek, “Bugün, sahip olduğumuz oyuncaklar teknolojinin hızına ayak uyduramadı. Bu yüzden eğer tabletlerin sağladığı oyun alanının gerisinde kalmak istemiyorsak ürünlerimizi daha ‘akıllı’ hale getirmemiş gerekiyor.” diye ekliyor.

Şirket; kullanıcıların plastik, metal ve kompozit malzemeler kullanarak bir nesnenin 3D modelini tasarlayıp yazdırmasını sağlayıp, oyuna harcanan zamanı daha üretici hale getiriyor. Robotik, kodlama ve 3D yazıcı teknolojilerini de bu nedenle bir araya getirmiş.

Anish Mampetta “3D yazdırma sürecinden geçirilmesi, oyuncak ile daha iyi bir ilişki kurulmasını sağlıyor” diyerek çocukların kendi ürettikleri şeylerle sağlam bir bağ kurduğunu dile getiriyor.

Iowa’da bir ortaokul öğretmeni olan Aaron Maurer Cannybots’u denemiş ve bu ve benzeri ürünlerin bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik(BTMM) eğitiminin ana fikrine hizmet ettiğini belirtiyor.

Maurer, “Teknolojiyi çocukların ilgisini eğitime çekmek için kullanmak bir süredir deneniyor, ancak teknolojinin ucuzlamasıyla bu artık daha kolay…”, “yazıcı teknolojileri BTMM eğitiminde önemli bir role sahip, çünkü çocukların fikirlerini deneyip çalışıp çalışmayacağını görmelerine imkan sağlıyor.” dedi.

Birçok sektörü takip edip danışmanlık hizmetleri veren Wohlers Associates’a göre, global 3D yazıcı pazarı önümüzdeki 5 yıl içinde yaklaşık 4 katına, 21 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşacak.

Wohlers Associates’ın yönetim kurulu başkanı Terry Wohlers, bu teknolojinin çocuklara hem eğlenme hem de üretme fırsatı vermesinden ötürü oyuncak endüstrisine uygun olduğunu ve daha fazla markanın ürünlerine 3D parçalar ekleyeceğini beklediğini söylüyor.

103035919-At-the-Racer-Pit.530x298

Yazıcı sektörü  çocuklara hitap eden pazarda yatan oldukça büyük potansiyelin farkında, ancak az sayıda şirket evde kullanılacak küçük 3D yazıcılarla kâr elde edecek bir yol keşfedebildi.

Wohler, “3D yazıcı sektörü küçük hacimde büyük kârlılıklarla çalışmasına rağmen burada tersine, küçük kâr payı ve büyük hacimle çalışan bir iş modelinden bahsediyorsunuz.” diyor ve “Milyonlarca kişi bu ürünü kullanabilir, ancak şirket bundan sadece çok küçük bir kâr elde eder. Öyleyse işletme açısından bakarsak bu sistemin çalışmasını nasıl sağlarsınız?” diye soruyor.

Tüm Oyuncak İncelemeleri İçin Tıklayın

Electronic Arts’ın da içinde bulunduğu bazı büyük oyun şirketleri 3D yazıcı teknolojisini denedi, ancak oyuncak endüstrisi hala bu başkalaşıma geçişle baş etmeye çalışıyor.

2015 yılı nisan ayında, Barbie ve Hot Wheels gibi ürünleri büyük miktarlarda ve 3D yazıcı teknolojisiyle üreten Mattel isimli global oyuncak üreticisi, yazılım firması Autodesk ile güçlerini birleştirerek oyuncak tasarım uygulamaları ve 3D yazıcılarını çocuklara ulaştırmak için bir anlaşma imzaladı.

Şirketler açıklamalarında belirttikleri gibi, müşterilerin “hayal edip, tasarlayıp kendi oyuncaklarını uyarlayarak 3D yazıcılarla gerçeğe dönüştürmesi” için bir dizi uygulama üzerinde çalışıyor.

MeCube-Prints-shapeways-3dprinting-image

Geçen yıl, My Little Pony ve Transformers gibi markaların üreticisi Hasbro da benzer bir amaçla Shapeways ve SuperFanArt.com isimli bir web sitesi ile bir araya geldi.

Wohlers, teknolojinin daha ekonomik ve ulaşılabilir hale gelmesiyle öğrencilerin eğitim ve eğlence hayatını değiştirecek kilit rollere sahip olmasını bekliyor, ancak 3D yazıcıları şu anda ancak okullarda görebiliyoruz.

“Ucuz masaüstü yazıcılar yapmak için başlayan çoğu girişim başarısız oldu çünkü üreticiler kârlı bir iş modeli bulamadı” diyor Wohlers ve ekliyor, “Uzun zamandır çocuklar için ucuz ve güvenli 3D yazıcılar üretilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Büyük oyuncak üreticileri henüz bu atılımı yapamadı ancak bence kesinlikle başarılabilir, gerçekleşmesi an meselesi.”

 


Hasan Soycan
Hasan; dününde bir AFL’li, bugününde ise bir ODTÜ Makine Mühendisliği emekçi öğrencisidir. Oldukça uzun bir öğrenci topluluğu serüveninden sonra üniversite hayatına SmartsUnited asistanlığı, bolca ders, futbol ve Oyuncaklar.TV ile devam ediyor. Girişimcilik kültürü ve heyecanına duyduğu yoğun sempati, onu kariyerinde çok beklemeden kendi girişimini kurmak konusunda oldukça heveslendiriyor. Ayrıca, küçüklüğünde kurcaladığı bir sürü oyuncaktan olsa gerek, mekanik heykellere özel ilgi duyar.

Hasan is an AFL alumni, and today he endeavors as a student at METU Mechanical Engineering. After a pretty long student club experience, he continues his university life with an asistantship at SmartsUnited, plentiful of studying, football and Oyuncaklar.TV . Feeling attracted to the entrepreneurship culture and excitement, he has a lot of desire to found his own start-up as soon as possible in his career. Moreover; probably because of all the toys he fumbled around, he has a special interest in mechanical sculptures.
Benzer Yazılar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir