Oyuncakların İnanılmaz Hikayeleri: Play Doh


Orijinalinde Play-Doh hamurların sadece beyazı vardı. Bunun sebebi ilk tasarlandığında aslında bir oyuncak olarak değil, duvar kağıdı temizlemek için kullanılan bir ürün olması.

Oyuncaklar.TV Haftalık Katıl Kazan Yarışmasına Katılmak İçin Tıklayın

1950lerin başlarında Joe McVicker Cincinnati’de babasının sahibi olduğu Kutol Chemicals isimli bir şirkette çalışıyordu. Sabun başta olmak üzere her çeşit ev temizliği malzemesi üretiyorlardı. Joe macunumsu beyaz bir ürün ürettiğinde bunun herhangi bir şekilde kullanışlı olduğunu bile düşünmüyordu. Sonra onu babasının odasındaki duvar kağıtlarında denedi. Ve işte… Duvardaki parmak izlerini ve diğer kirleri temizlemekte çok iyi iş çıkardı.

Joe babasıyla görüşüp bu sihirli duvar kağıdı temizliği malzemesini satmaya karar verdi. Ama satışlar oldukça düşüktü. Ürün aslında işe yarıyordu, ancak insanlar bununla ilgilenmiyordu.

3838268091_0d5308d949

Bir gün Joe, New Jersey’de anaokulunda öğretmen olarak çalışan kız kardeşiyle telefonda görüştü. Sohbet esnasında öğrencilerin kullandığı şekillendirme hamurunun çocukların küçük elleri için çok sert ve kullanışsız olduğundan bahsettiler. Kili yumuşatmak için su kullandıklarında da ortalık iyiden iyiye batıyordu.

Telefonu kapattıktan sonra Joe’nun aklında bir fikir geldi. Joe, önceden tasarladığı temizlik macununun kız kardeşinin problemini çözüp çözemeyeceğini merak etti ve hemen ona bu üründen birkaç paket postaladı. Malzeme zehirsiz, kolay kullanılabilen ve kapalı kutuda saklandığında uzun süre yumuşak kalabilen bir yapıya sahipti. Öğretmenle ve çocuklar da onun tahmin ettiği gibi ürünü oldukça beğendiler.maxresdefault

Joe McKiver, o zaman bir şeyler başarmak üzere olduğunu fark etti. Ürününe “Sihirli Kil” adını vererek Cincinnati bölgesindeki okullarda tanıttı. Okullar ve ayrıca Cincinnati Eğitim Kurulu bu fikri oldukça beğendi. Bölgedeki tüm kreş ve ilkokullar için bu hamurdan almak istediklerini söylediler. Oyuncak mağazalarının patronları da iyi bir şey gördüklerinde hemen anlıyorlardı ve onlar da tonlarca “Sihirli Kil” sipariş etti. Çok geçmeden, bu başarı tüm ülkeye yayıldı.qafsf

1956 yılının sonna gelmeden eski duvar kağıdı temizleyicisinin yeni ismi “Play-Doh” oldu ve Kutol Chemicals da adını Rainbow Crafts(Gökkuşağı El sanatlar) olarak değiştirdi.  1957 yılında şirkette çalışan bir kimyager Play-Doh’u kırmızı mavi ve sarıya boyayacak bir yöntem geliştirdi. Zaman içinde yeşil, pembe, mor, turuncu ve benzeri bir çok hamur ürettiler. Ve unutmayın, hala duvar kağıtlarınızı temizlemek isterseniz ürünün sade beyaz hali de hala satılıyor!

Tüm Oyuncak İncelemeleri İçin Tıklayın

play-doh

Play-Doh’a dair ilginç bilgiler:

  • Modern Play-Doh hamurları orijinaline göre daha yumuşak ve kolay şekillendirilebilir bir yapıya sahip.
  • Play-Doh hamurlarınıno alımlı kokusunu sağlayan şey aslında vanilya özütü.
  • Sanatçılar, mimarlar ve mühendisler de yeni fikirlerini oluştururken Play-Doh hamuru kullanıyorlar.
  • Thomas Jefferson’ın malikanesi Monticello’nun bir modeli de 2500’den fazla el yapımı Play-Doh tuğlası kullanılarak inşa edildi.

Oyuncakların İnanılmaz Hikayeleri Yazı Dizisinin Tamamı İçin Tıklayın

Hasan Soycan
Hasan; dününde bir AFL’li, bugününde ise bir ODTÜ Makine Mühendisliği emekçi öğrencisidir. Oldukça uzun bir öğrenci topluluğu serüveninden sonra üniversite hayatına SmartsUnited asistanlığı, bolca ders, futbol ve Oyuncaklar.TV ile devam ediyor. Girişimcilik kültürü ve heyecanına duyduğu yoğun sempati, onu kariyerinde çok beklemeden kendi girişimini kurmak konusunda oldukça heveslendiriyor. Ayrıca, küçüklüğünde kurcaladığı bir sürü oyuncaktan olsa gerek, mekanik heykellere özel ilgi duyar.

Hasan is an AFL alumni, and today he endeavors as a student at METU Mechanical Engineering. After a pretty long student club experience, he continues his university life with an asistantship at SmartsUnited, plentiful of studying, football and Oyuncaklar.TV . Feeling attracted to the entrepreneurship culture and excitement, he has a lot of desire to found his own start-up as soon as possible in his career. Moreover; probably because of all the toys he fumbled around, he has a special interest in mechanical sculptures.
Benzer Yazılar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir