Oyuncakların İnanılmaz Hikayeleri: Slinky


Bir hata… Beceriksizlik… Çalışmayan bir icat… Nasıl adlandırırsanız adlandırın Slinky, en azından başlarda, kocaman bir yanlışlıktan ibaretti.

1945 yılında Philadelphia’da yoğun çalışmanın arasında kaybolmuş bir mühendisti Richard James. Amerikan donanmasındaki gemiler için dengeleyici cihazlar icat etmek üzere işe alınmıştı. Gemiler özellikle dalgalı sularda seyahat ederken sağa-sola, öne-arkaya sallanır. Elbette ki bu şiddetli sarsıntılardan üzerindeki navigasyon cihazları da etkilenir. Richard’ın görevi de bu hareketlilik içinde cihazların her zaman doğruyu göstermesi için stabil tutulmasını sağlayacak fikirler üretmektir.

Tüm Oyuncak İncelemeleri İçin Tıklayın

Richard yayları kullanarak kuracağı sistemlerin bunu başarabileceğini düşünüyordu. Farklı boyut ve biçimlerde birçok yay kullanıp onları aklına yatan her şekilde birleştirdi. Haftalarca uğraşıp düzinelerce cihaz oluşturmasına rağmen hiçbiri çalışmadı. Hatta hiçbir zaman donanmanın onu işe almasının sebebi olan mekanizmaları üretemedi.

Bir gün, Richard üzerinde çalıştığı yaylardan birini kazayla raftan aşağı ittirdi. Yayın yere bam diye düşmesini beklerken, aşağıya neredeyse yürüyerek inişini gördü. Resmen emekliyordu. Richard her sarmalın hareketini hayretle izlerken; yay önce üst üste konmuş kitapların üstüne, oradan masaya, sandalyeye oradan da yere inip şeklini toparladı. Richard, inanamayıp yaptığı her denemede bu güzel manzarayı izledi.

Mesai biter bitmez evine koştu Richard. Yaşadığı bu olayı hayranlık için eşi Betty’ye gösterdi. Birlikte her yerde her şekilde denediler onu. Özellikle merdivenlerde denediklerinde hareketler mükemmeldi.

Bir oyuncak? Richard o yaya hiç öyle bakmamıştı ama Betty onu bir oyuncak olarak gördü. O, kocasının çok eğlenceli bir oyuncak icat ettiğini fark eden ilk kişiydi. Ayrıca onun ismini koyan kişi de o oldu.

Başlangıçta akıllarına birçok isim geldi, ama hiçbiri içlerine sinmedi. Takip eden 2 gün boyunca sözlükte araştırma yaptılar ve bulduklarından en iyileriyle bir liste oluşturdular. En sonunda, Betty bu oyuncağı en güzel açıklayan kelime olduğunu düşündüğü “slinky’de” karar kıldı.

Slinky image

Sonraki yılın başlarında Richard ve Betty 400 adet slinky üretmek için 500$ ödünç aldılar. Mağazadan mağazaya gezip sahiplerinin bu oyuncağı alması için ikna etmeye çalıştılar. Bir kısmında başarılı da oldular. Ancak daha önce merdivenlerde ahenkle hareket eden slinky kendini dükkan raflarından alıcıların kucağına atmayı başaramadı. Bir tanesi bile satılmamıştı.

Richard ve Betty’nin cesareti kırılmıştı, ama henüz vazgeçmeyeceklerdi. Slinky’nin çığır açacak bir oyuncak olduğundan eminlerdi. Ve satılacaktı, sadece insanların onunla neler yapılabileceğini görmesi gerekiyordu.

Gimbel’s isimli büyük bir mağazanın yöneticisine gittiler. Onları ikna etmeleri için bolca dil dökmeleri hatta biraz yalvarmaları bile gerekti. Ancak sonunda slinky sergilenmek için izni koparmıştı. En kötü senaryodan korkarak, Richard bir arkadaşına eğer işler kötü giderse bir slinky alması için biraz para verdi. Ancak endişelerin tam tersine, çok büyük ilgi gördüler. Müşteriler bu inanılmaz metal sarmalın eğimli bir tahtanın üstünde yaptığı ahenkli hareketlere hayran kaldı. Tam olarak bir buçuk saat içinde ellerindeki tüm ürünler, 400 adet slinky, satılmıştı.

Çok geçmeden Richard ve Betty kendi şirketlerini kurdular. Birkaç yıl içinde milyoner olmuşlardı. Günümüze kadar satılmış olan yaklaşık 352 milyon slinky ile şirketin satışları hiç yavaşlamadı, hep daha iyileşti. Oyuncak dünyasında Slinky hala emin adımlarla ve hiç aksamadan yürümeye devam ediyor.

91tLEf+70lL._SX425_

 

Oyuncaklar.TV Haftalık Katıl Kazan Yarışmasına Katılmak İçin Tıklayın

Slinky’ye dair ilginç bilgiler:

  • Başlarda mavi-siyah İsveç çeliğinden yapılan slinky, sonraları daha ucuz Amrikan metalinden yapılmaya başlandı.
  • İlk slinkyler 1$’a satılıyordu.
  • Bir slinkyde yaklaşık 2.5 metre uzunluğunda metal bulunmaktadır.
  • Vietnam Savaşı sırasında Slinky ilk yapılma amacı olan askeri uygulamalarda kullanıldı. Kedini bir anda savaş alanında bulan bu oyuncak, radyo-telsiz personeli tarafından ağaçların dallarına atılıp anten olarak kullanılıyordu.
  • Richard James, birkaç saniye içinde yeni bir slinky üreten bir makine geliştirdikten sonra Pennsylvania’nın Clifton Heights bölgesinde bir mağaza açtı.
  • 1960 yılında Richard Bolivia’da bir Protestan misyoneri oldu.
  • Slinky’yi oldukça etkili bir korkuluk olarak kullanabilirsiniz. Tohumlar ekildikten sonra oyuncağı yakın bir ağaç dalına asın. En ufak rüzgarda hareketlenecek ve kuşların yaklaşmasını engelleyecektir.
  • Slinky’nin en büyük başarısı büyük olasılıkla uzaya gitmektir. Yerçekimsiz ortamın yaylar üzerindeki etkisini gözlemleyebilmek için bir miktar slinky uzay mekikleriyle gezegen dışına seyahat etti.
  • Şimdilerde Slinky’nin plastik ve yürüyen bir gökkuşağını andıran renkli, parlayıp ışık saçan modelleri var. Ayrıca ürünlerin arasında çek-götür oyuncak olan Slinky Köpek, Slinky Solucan “Susie” ve Slinky Tren “Loco” da yer alıyor.

Oyuncakların İnanılmaz Hikayeleri Yazı Dizisinin Tamamı İçin Tıklayın

 


Hasan Soycan
Hasan; dününde bir AFL’li, bugününde ise bir ODTÜ Makine Mühendisliği emekçi öğrencisidir. Oldukça uzun bir öğrenci topluluğu serüveninden sonra üniversite hayatına SmartsUnited asistanlığı, bolca ders, futbol ve Oyuncaklar.TV ile devam ediyor. Girişimcilik kültürü ve heyecanına duyduğu yoğun sempati, onu kariyerinde çok beklemeden kendi girişimini kurmak konusunda oldukça heveslendiriyor. Ayrıca, küçüklüğünde kurcaladığı bir sürü oyuncaktan olsa gerek, mekanik heykellere özel ilgi duyar.

Hasan is an AFL alumni, and today he endeavors as a student at METU Mechanical Engineering. After a pretty long student club experience, he continues his university life with an asistantship at SmartsUnited, plentiful of studying, football and Oyuncaklar.TV . Feeling attracted to the entrepreneurship culture and excitement, he has a lot of desire to found his own start-up as soon as possible in his career. Moreover; probably because of all the toys he fumbled around, he has a special interest in mechanical sculptures.
Benzer Yazılar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir