Oyuncakların İnanılmaz Hikayeleri: Tahterevalli


Bazı icatlar dünyanın bir yerinde, herhangi bir tarihte ortaya çıkmış ve kimse nerede ne zaman icat edildiklerini emin olarak söyleyemiyor. Tahterevalli de bunlardan biri…

Polinezyalılar, Mısırlılar, Cermenler, Yunanlılar, Çinliler… Hepsi tahterevallinin bir çeşidini kültüründe barındırdı.

Oyuncaklar.TV Haftalık Katıl Kazan Yarışmasına Katılmak İçin Tıklayın

Ancak ilk kez Romalılar, tarihte onlardan yazılı kayıtlarında bahsetti. Anlaşılan o ki, oldukça vahşi gösteriler sunan antik Romalı sirklerinde tahterevalliler kullanılmış. Bir taraf ölene kadar süren dövüş karşılaşmaları, çarmıha gerilen insanlar, askerlerin gerçekten birbirini öldürdüğü dövüşler… Bunların hepsi eski Roma sirklerindeki etkinliklerin bir parçasıydı. Bu sirklerde neredeyse her şeyin vahşice olduğu kanısına varabiliriz ve bu tahterevalli için de geçerli.

Seesaw_e5d1d7_2079967

Peki ya tahterevalli nasıl vahşi bir gösteride kullanılabilir? Anlatalım. Arenanın tam ortasına büyük bir tahterevalli kurulur ve iki uca da bir insanı taşıyabilecek büyüklükte bir sepet yerleştirilir. Ardından iki soytarı alana yaka paça gönderilir. Arkalarından kafesinden salıverilen bir aslanın korkusuyla koşabildikleri kadar hızlı bir şekilde kaçıp, sepete atlarlar. Günlerdir yemek verilmemiş aslan soytarılara doğru hızla koşmaya başlar. Onlardan birine yaklaştığında, uçtaki kişi birden sıçrayarak oturduğu tarafın yukarı kalkmasını sağlar. Hayvan başaramayıp diğer soytarıya doğru koşmaya başlar ve yine tam yetişecekken, kişi yeri ittirip aslanın erişemeyeceği yüksekliğe ulaşır. Bir aşağı bir yukarı devam ederler. Seyircilere inanılmaz eğlenceli gelen bu etkinlik tehlikedeki soytarılar için hiç de hoş değildi. Zamanla yorulmaya başlarlar ve ne yazık ki sonunda aralarından biri aslan için bir sepet yemek haline gelir.

Bir dahaki sefere tahterevalliye bindiğinizde, o oyuncağın bir zamanlar nasıl kullanıldığı aklınıza gelebilir. O zaman eğlencenizin tadınız çıkarıp, Bir zamanlar Roma’daki vahşi “eğlence”de bir atıştırmalık olmadığınız için halinizden çok memnun olmalısınız.

ben-wilson-brooks-seesaw-2

Tüm Oyuncak İncelemeleri İçin Tıklayın

Tahterevalliye dair ilginç bilgiler:

  • İki insanın bir tahterevalli üstünde geçirdiği en uzun vakit 820 saat. Rekor, Alabama’da Theodore Devlet Lisesinde okuyan Charles Ryan ve Philip Duiett tarafından 23 Şubat 1976’da kırıldı.
  • Tahterevalli sözcüğünün İngilizcesi olan “seesaw” kelimesi aslında ileri-geri demektir.
  • Soytarı sözlüğünün ise asıl anlamı “hileci, sahtekâr”dır.
  • Günümüzde sadece yukarı-aşağı değil, aynı zamanda 360 derece hareket edebilen tahterevalliler de vardır.

Oyuncakların İnanılmaz Hikayeleri Yazı Dizisinin Tamamı İçin Tıklayın

 


Hasan Soycan
Hasan; dününde bir AFL’li, bugününde ise bir ODTÜ Makine Mühendisliği emekçi öğrencisidir. Oldukça uzun bir öğrenci topluluğu serüveninden sonra üniversite hayatına SmartsUnited asistanlığı, bolca ders, futbol ve Oyuncaklar.TV ile devam ediyor. Girişimcilik kültürü ve heyecanına duyduğu yoğun sempati, onu kariyerinde çok beklemeden kendi girişimini kurmak konusunda oldukça heveslendiriyor. Ayrıca, küçüklüğünde kurcaladığı bir sürü oyuncaktan olsa gerek, mekanik heykellere özel ilgi duyar.

Hasan is an AFL alumni, and today he endeavors as a student at METU Mechanical Engineering. After a pretty long student club experience, he continues his university life with an asistantship at SmartsUnited, plentiful of studying, football and Oyuncaklar.TV . Feeling attracted to the entrepreneurship culture and excitement, he has a lot of desire to found his own start-up as soon as possible in his career. Moreover; probably because of all the toys he fumbled around, he has a special interest in mechanical sculptures.
Benzer Yazılar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir