Oyuncakların İnanılmaz Hikayeleri: Twister


Reyn Guyer ve babası reklam sektöründe oldukça uzman, Kraft Foods ve Pillsbury gibi çeşitli markalarla çalışan kişilerdi…

Oyuncaklar.TV Haftalık Katıl Kazan Yarışmasına Katılmak İçin Tıklayın

1965 yılında bir öğleden sonra Wisconsin merkezli ayakkabı cilası üreten bir firma ürünlerinin reklamını yapacak akıllı bir yol arayışı içinde Reyn ile bağlantıya geçti. Firmanın fikri, çocukların gazete ve dergilerden kesip kullanabileceği bir hediye kartı yapmaktı. Bu kart artı 1 doları firmaya gönderen çocuklar hediyeyi alacaktı. Ama bu ürün ne olmalıydı?

twister_600_

Reyn beyin fırtınasına hemen başladı. Aklına ilk gelen, çocukların ayakkabılarına yapıştırabileceği renkli yapıştırmalardı. Bu fikir başka birine öncü oldu: Çembersel renkli dizaynı insan boyutunda bir masa oyununa çevirmek. Her çocuk ayağının birini kendi renginde tutarak elini ya da diğer ayağını tahtanın diğer tarafındaki aynı renge yere düşmeden ulaştırmak için şekilden şekle girecekti.

Reyn’in şirketindeki bir sanatçı bu düşünceyi büyükçe bir plastik üzerine resimledi. Reyn, fikri test etmek için 8 çalışanını çağırdı. Çok geçmeden, oyuncular birbirine dolanmış bir halde gülmekte ve oldukça eğlenmekteydiler. Reyn, o zaman hem yetişkinlere hem de çocuklara hitp eden bir oyun icat ettiğini fark etti. Kurallar yazıldı ve oyuna oyuncunun hangi renge erişmeye çalışacağını belirleyen bir çarkıfelek de eklendi. Babasıyla konuştuktan sonra oyuna “Pretzel” ismini vermeye karar verdi.

Z0006106

Ayakkabılar için yapıştırma fikri o firmaya satıldı. Bu arada Reyn, oyununu Milton Bradley isimli oyuncak şirketine sundu. Bir şey hariç bu fikre bayıldılar, ismi… Ardından onu da “Twister” olarak değiştirdiler.

Önceleri, çoğu oyuncak dükkanı bu oyunu stoklarında bulundurmak konusunda çekingendi. Twister ne çocuklara ne de yetişkinlere özel olarak sınıfandırılabildi. Bu yüzden onu nasıl pazarlayacakları, hatta hangi rafa koyacakları konusunda emin olamıyorlardı. Ayrıca büyük bir problem daha vardı: Oyunu müşterilere nasıl açıklayacaklardı?

f2d795f7f3572033d00417feb6dea910

Bu sorun tam anlamıyla iki güne kalmadan çözüldü. 3 Mayıs 1966 akşamı, “The Tonight Show” programını seyreden Amerikalılar bu oyunla tanışıp nasıl bir şey olduğunu gördüler. O zamanlar programın sunucusu Johnny Carson ve konuklarından biri de meşhur Eva Gabor’dı. İkili kahkahalar içinde Twister’ı denedi. Sunucu ve konuğu birbirine resmen düğümlenmiş ve seyirciler de kahkahalara tutulmuştu. Twister’ın geleceği artık garanti altındaydı. Ertesi gün, oyuncakçılar Twister’a sahip olmak isteyen bir müşteri seliyle karşılaştı. Yıl sonuna kadar Milton Bradley’in beklentisinin neredeyse 10 katı olan 3 milyonu aşkın satış yapıldı. Günümüzde Twister, Amerika’nın en çok satılan parti oyunu olarak ünvanını koruyor.

425460-twister

Tüm Oyuncak İncelemeleri İçin Tıklayın

Twister’a dair ilginç bilgiler:

  • 1960larda başlayıp birkaç yıl süren bir dans çılgınlığı olan “Twist Dansı” oyunun popülürliğine oldukça katkılı oldu. “Mister Twister” olarak da bilinen Chubby Checker’ın şarkıları partilerde oynanan Twister oyunlarına sıkça eşlik etti.
  • Milton Bradley’in patronlarına göre “Twister, tarihte insan vücudunu oyunun hayati bir parçası haline getiren ilk oyundur.”
  • Twister üniversite kampüslerinde inanılmaz popülerdi. 1987 yılında Massachusetts Üniversitesi’nde 4160 katılımcı, bir Twister maratonu düzenleyip oyunda birbirlerine düğümlenerek bir rekor kırdılar.
  • Twister’ı mayosuyla yaz günlerinde oynamak isteyenler için oyunun “Water Twister Mat” isimli bir versiyonu da var.

Oyuncakların İnanılmaz Hikayeleri Yazı Dizisinin Tamamı İçin Tıklayın

Hasan Soycan
Hasan; dününde bir AFL’li, bugününde ise bir ODTÜ Makine Mühendisliği emekçi öğrencisidir. Oldukça uzun bir öğrenci topluluğu serüveninden sonra üniversite hayatına SmartsUnited asistanlığı, bolca ders, futbol ve Oyuncaklar.TV ile devam ediyor. Girişimcilik kültürü ve heyecanına duyduğu yoğun sempati, onu kariyerinde çok beklemeden kendi girişimini kurmak konusunda oldukça heveslendiriyor. Ayrıca, küçüklüğünde kurcaladığı bir sürü oyuncaktan olsa gerek, mekanik heykellere özel ilgi duyar.

Hasan is an AFL alumni, and today he endeavors as a student at METU Mechanical Engineering. After a pretty long student club experience, he continues his university life with an asistantship at SmartsUnited, plentiful of studying, football and Oyuncaklar.TV . Feeling attracted to the entrepreneurship culture and excitement, he has a lot of desire to found his own start-up as soon as possible in his career. Moreover; probably because of all the toys he fumbled around, he has a special interest in mechanical sculptures.
Benzer Yazılar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir