Çocuk Gelişiminde “Paylaşmak”


Ebeveynler genelde çocuklarının yeterince paylaşıp paylaşmadığı konusunda endişelenirler, bu ailesinin kendi üzerindeki ilgisini paylaşmak istememesi de olabilir başka bir çocukla paylaşmak istemediği oyuncağı da. Ama paylaşmak çocuklar için genelde zordur. Bu onların bencil olduğu anlamına gelmez. Yalnızca paylaşmayı öğrenmenin biraz vakit aldığı anlamına gelir.

Neden bu kadar zordur paylaşmak? İlk olarak, çocuklar bunun ne demek olduğunu anlamakta güçlük çekerler.  Eğer bir şeyi paylaşmalarını isterseniz onu elinden aldığınızı düşünürler, geri alıp alacağını bilmezler. Ayrıca başka birinin isteklerini düşünmekte de sıkıntı çekerler, sadece kendi istediklerine kafa yorarlar. Paylaşan yetişkinlerle yaşadıkça ve büyüdükçe öğrenecektir.

Paylaşmanın birçok yararı vardır. Yetişkinler olarak çocukların bunu öğrenmelerine yardım edebiliriz. Aynı zamanda paylaşmak onlara zor geldiğinde de yardım elini uzatabiliriz.

Çocuğunuzun Bir Şeylere Sahip Olmasına İzin Verin

Bir şeyi ‘bırakması’ için öncelikle ‘sahip olmanın’ ne anlama geldiğini anlamalılar. Bu sebepten kendine ait olan eşyaları olması yararlıdır. Başka çocukların ona sormadan alamayacakları şeyler olsun –favori peluş hayvanı, yeni oyuncağı veya özel bir şey.

Oğlu anaokuluna giden bir anne, neyi ne zaman paylaşacağının kontrolünü oğluna verince onun paylaşmaya daha istekli olduğunu fark etti. “Paylaşma” kelimesini kullanmak yerine “Arkadaşına o oyuncakla oynamayı bitirdiğini ve onun oynamasına izin vereceğini söyleyebilirsin.” demeye başlamış. Kontrolü kendilerinde hissettiklerinde paylaşma konusuna daha sıcak baktıklarını belirtti.

Empati Yeteneğini Geliştirin

Çocuklar dünyayı başkasının bakış açısından görmeye başladığında paylaşma istekleri de artar. Bu da empatinin yani başkasının ne hissettiğini anlamanın temelidir. Biriyle oyuncaklarını paylaştığında onları alkışlayarak veya ağlayan ya da üzülmüş birine yardım ettiklerinde sevdiği atıştırmalık bir şeyler vererek başkalarının ihtiyaçlarına karşı daha duyarlı olmalarını sağlayabilirsiniz. Birkaç defa onu izlemeniz yardımcı olabilir, sizin fark ettiğinizi bilmek çocuğunuzun bu tarz iyi yürekli davranışların değerini anlamasını sağlar.

Unutmayın, çocukların paylaşmayı tam olarak anlaması uzun bir süre alabilir. Bazı çocuklar için paylaşmak kolaydır, bazıları biraz daha ilgi isteyebilir.

Oyuncaklar.TV Haftalık Katıl Kazan Yarışmasına Katılmak İçin Tıklayın

Yardımcı Olabilecek İpuçları

Arkadaşı gelmeden önce çocuğunuzun, başkalarının hangi oyuncaklarla oynayabileceğini seçmesine izin verin. Çocuğunuzun paylaşmakta zorluk çektiği oyuncakları ortalıktan kaldırın.

Çocuğunuza paylaştığınız şeyleri anlatın, bu herhangi bir araç, tarif ya da bilgi olabilir.

Başbaşa geçireceğiniz bir zaman planlayın. Eğer çocuğunuz ebeveyninin bölünmeyen ilgisine sahip olduğunu bilirse, her gün çok kısa bir zaman için de olsa, başka zamanlarda sizi paylaşmaya daha gönüllü olurlar.

Sıranın ne zaman geleceğine karar vermek için zaman ölçer kurun. Nötr bir kronometre, çocukların oyuncağı bırakma zamanı geldiğine daha çok güvenmelerini sağlar.


Hasan Soycan
Hasan; dününde bir AFL’li, bugününde ise bir ODTÜ Makine Mühendisliği emekçi öğrencisidir. Oldukça uzun bir öğrenci topluluğu serüveninden sonra üniversite hayatına SmartsUnited asistanlığı, bolca ders, futbol ve Oyuncaklar.TV ile devam ediyor. Girişimcilik kültürü ve heyecanına duyduğu yoğun sempati, onu kariyerinde çok beklemeden kendi girişimini kurmak konusunda oldukça heveslendiriyor. Ayrıca, küçüklüğünde kurcaladığı bir sürü oyuncaktan olsa gerek, mekanik heykellere özel ilgi duyar.

Hasan is an AFL alumni, and today he endeavors as a student at METU Mechanical Engineering. After a pretty long student club experience, he continues his university life with an asistantship at SmartsUnited, plentiful of studying, football and Oyuncaklar.TV . Feeling attracted to the entrepreneurship culture and excitement, he has a lot of desire to found his own start-up as soon as possible in his career. Moreover; probably because of all the toys he fumbled around, he has a special interest in mechanical sculptures.
Benzer Yazılar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir