Pelüşlerin Sevimli Olmak Zorunda Olmadığını Kanıtlayan 9 Oyuncak


Pelüş oyuncaklar bazen bir oda dekoru, bazen bir uyku arkadaşı ya da oyun arkadaşı olarak kullanılıyor. Her durumda, çocukların en sevdikleri oyuncaklar arasında yer alan pelüş oyuncaklar bazen o kadar da güzel olamayabiliyor.

Dünya üzerinde sayısız üretim yapan pelüş oyuncak markaları, çocukların güzel zaman geçirmeleri için sevimli modeller üretse de bazı markalar da işin rengini değiştirmekten yana tavır almış.

İşte muhtemelen daha çirkinini bulamayacağınız, belki bir çocuğa değil ama eğlence amaçlı olarak bir yetişkine alınması düşünülecek 9 pelüş oyuncak:

Oyuncaklar.TV Haftalık Katıl Kazan Yarışmasına Katılmak İçin Tıklayın

Cthulhu Pelüş Oyuncağı

1

Cthulhu, esasen mitolojik bir yaratık. Lovecraft isimli korku ve fantastik eserler yazan yazarın kitaplarında anlattığı bu yaratık kimine göre Pasifik Okyanusu’nun derinlerinde yaşayan bir canavar, kimine göre Arap çöllerinde yaşayan bir ejderhadır.

İşin teorisi bir yana, bir oyuncak markası tarafından çok sayıda üretilen bu Cthulhu pelüş oyuncağı çok ilginç versiyonlara da sahip. Kimi çığlık atıyor, kimi duvar süsü, kimi de resimdeki gibi süper kahraman kostümü giymiş:

Katil Tavşan

2

Bir tavşan ne kadar katil olabilirse o kadar katil olmuş. Yine de ürkütücü gülüşü ve kocaman dişleri, çok da sevimli olmadığını düşündürüyor.

Mikrop Pelüşleri

3

Aslında önyargısız düşünülse, kimi kullanımlarda eğitici yönünü de bulabileceğimiz bir çirkin pelüş modeli olan mikrop pelüşleri, mikroskopta görülen minik organizmaları dev tasarımlar halinde karşımıza getiriyor.

İç Organ Şeklindeki Pelüş Oyuncaklar

4

İlk bakışta çok sevimli gözüken iç organ şeklindeki pelüş oyuncaklara tek tek ve yakından bakınca durum değişebiliyor. Safra kesesi, mide, bağırsak derken işin tadı kaçabiliyor. Heart Guts isimli pelüş oyuncak markası, bu üretimlere özellikle eğiliyor.

Tabii bu oyuncakları bir de normal pelüşleri kullanma amacıyla kullandığımızı düşünürsek, epey ilginç diyalogların ortaya çıkması muhtemel: “Hadi şimdi odana çık ve bağırsaklara güzelce sarılıp uyu!”

Atom Altı Parçacıklar Pelüşleri

5

 

Sarılıp uyumalık değil ama eğitip öğretmelik olarak kullanılabilecek bir seçenek olarak atom altı parçacıklar şeklindeki bu tasarımları da bir nebze sevimli ve yararlı bulabiliriz.Yine de çocuklara anlatırken onların aslında bu kadar büyük olmadıklarını ifade etmekte zorluk çekebiliriz.

Godzilla Pelüş Oyuncağı

6

Tamam, çocuklar dinozorları sevebilir, onlara meraklı olup bir dinozor çılgını gibi yaşayabilir. Fakat bu kadar çirkin ve estetikten uzak bir Godzilla pelüş üretmek de biraz tuhaf kaçıyor. Tasarımın Tokyo menşeli olduğunu söylemeye gerek var mı?

Harry Potter Canavar Kitap Pelüşü

NC60350lg

 

 

Filmdeki hali bile yeterince ürkütücü iken bir de pelüş oyuncağının yapılması ayrı bir tartışma konusu. Hele bir de filmi görmemiş, hatta görecek yaşa gelmemiş bir çocuğun bu oyuncak ile karşılaşması telafisi olmayan yaralar açabilir.

Gollum Pelüş Oyuncak

8

Şu sıralar adından sıkça söz ettiren Yüzüklerin Efendisi karakteri Gollum, tüm ürkünçlüğüyle oyuncaklar dünyasında da yer alıyor. Bu da esasen oldukça çok satan oyuncaklardan birisi.

 

Chucky Pelüş Oyuncağı

9

 

Üzerine konuşmaya gerek var mı?

Tüm Oyuncak İncelemeleri İçin Tıklayın

Koray Sarıdoğan
Editör

2010 yılından bu yana yayın yapan KalemKahveKlavye.com web sitesinin kurucu editörü. “Kadran Kadraj” adlı ilk romanı Mart 2015 tarihinde Esen Kitap etiketiyle yayımlandı.

Oyuncaklara olan ilgisini, severek yapılacak bir iş haline getirmek isteyerek 2009 yılında oyuncak haber ve inceleme dergisi “Toys” ekibine katılarak editörlük ve yazarlık yaptı. Nisan 2017'ye dek sektörel oyuncak dergisi haline gelen Toyder’de devam etti. Şimdilerde Oyuncaklar.TV projesinin editörlüğünü sürdürüyor.
**
Saridogan is the founding editor of the website and publication KalemKahveKlavye since 2010. He’s published his first novel Kadran Kadraj in March 2015 by Esen Kitap Publications.
Desiring to turn his enthusiasm for toys into an occupation, Koray joined the toy news and review magazine Toys as an editor and author in 2009. Until April 2017, Sarıdoğan was one of the editor of Toyder. Currently, he is the the editor of the project Oyuncaklar.TV
Benzer Yazılar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir