Pera Müzesi, Yarıyılda Çocukları Bekliyor


Çocuklar Koleksiyon Sergilerini Meltem Cumbul ve Yekta Kopan’ın sesleriyle deneyimliyor.

Yarıyıl tatilini Pera Müzesi’nde değerlendiren çocuklar, kendilerine özel hazırlanan sesli rehberle koleksiyon sergilerini, hem eğlenceli hem öğretici bir hikâye eşliğinde keşfediyor. Çocuklar ayrıca, Pera Eğitim’in koleksiyon ve süreli sergilerden de ilhamla farklı yaş gruplarına yönelik hazırlanmış birbirinden renkli ve yaratıcı atölyelerine katılıyor.

1485341911_Dramayla_I________n_Pe__inde_2

Yarıyıl tatilinde Pera Müzesi’ne gelen çocuklar, müzeyi ve koleksiyon sergilerini yeni sesli rehberler eşliğinde geziyor. Mert Fırat’ın seslendirdiği yetişkinlere yönelik rehberin yanında çocuklara özel olarak ayrı bir rehber de hazırlayan Pera Müzesi, sanatı çocuklar için daha anlaşılır ve keyifli kılmayı hedefliyor. Meltem Cumbul ve Yekta Kopan’ın seslendirdiği çocuk rehberi, birbirinden ilginç eserleri genç, dinamik ve eğlenceli bir dille aktarıyor. Çocuklara yönelik olmasıyla özel müzecilikte Türkiye’de bir ilk olarak öne çıkan bu rehber, 18. yüzyılda kaybolmuş bir Elçi karakteriyle (Yekta Kopan) eski bir harem tablosundan fırlamış Maymun karakterinin (Meltem Cumbul), Pera Müzesi’ndeki diyaloglarından oluşuyor. Çocuklar ve yetişkinler için hazırlanan sesli rehber, Türkçe ve İngilizce dil seçenekleriyle, müze biletinin yanında ücretsiz olarak sunuluyor.

Pera Müzesi’nin yeni sesli rehberi “Kesişen Dünyalar: Elçiler ve Ressamlar” ve “Osman Hamdi Bey”, “Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri”, “Kahve Molası: Kütahya Çini ve Seramikleri”koleksiyon sergileri hakkında bilgi veriyor.

1485342079_Yekta_Kopan1

Pera Eğitim, “Félix Ziem: Işık Denizinde Bir Gezgin” ile “Balkanlardan Gelen Soğuk Hava” sergileri ve Suna İnan Kıraç Vakfı Koleksiyon sergileri kapsamında birbirinden farklı, eğlenceli ve sanat dolu atölyelere yarıyıl tatilinde de devam ediyor. Eğitim atölyeleri kapsamında 4-6 yaş gruplarındaki çocuklar; gölge oyunu, mukavvadan natürmort, çoraptan şapka, eldiven, atkı tasarımı, renkli şeker hamurundan heykel, duyu oyunları, model magic hamurundan özgün figürler, mektup tasarımı gibi yaratıcı çalışmalar gerçekleştiriyor. 7-12 yaş gruplarındaki çocuklar ise;dans, ritim, müzik, porselen ve seramikten kırılmış objeleri birleştirerek yeni biçimler oluşturacakları 3 boyutlu tasarımlar, telden heykel ve fincan tasarımı, pelur parçalarla dikiş tekniği, çimentoyla tasarımlar gibi değişik malzeme ve tekniklerin kullanıldığı çalışmalarla öğretici ve eğlenceli bir sanat deneyimi yaşıyorlar.

 


Işıl Yaran
Işıl Yaran, daha önce özel bir TV kanalında editörlük ve içerik seçiciliği gibi görevler almakla birlikte çeşitli derneklerde gönüllü olarak çalışmaya devam etmektedir. 2 yıl İngiltere'de yaşayan ve "babysitter"lık yapan Işıl Yaran, aynı zamanda bir erkek çocuk annesi.
Benzer Yazılar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir