Sarı Bisiklet 2. El Bisikletleri Hayata Döndürdü 

ETİ, Aktif Yaşam Derneği işbirliğiyle hayata geçirdiği ETİ Sarı Bisiklet Sosyal Sorumluluk Projesi, “2. El Bisiklet Kampanyası” kapsamında topladığı atıl bisikletlere, “Bisiklet Tamir Şenliği” ile hayat veriyor.

ETİ’nin Sarı Bisiklet Sosyal Sorumluluk Projesi hız kesmeden çalışmalarına devam ediyor. 3 yılda 250 bin km pedal çevrilen ETİ Sarı Bisiklet Projesi kapsamında dünyanın etrafında altı kez tur atacak kadar yol kat edildi. Sağlıklı yaşamın en önemli unsurlarından biri olan “hareketlilik” kavramını, bisiklet aracılığı ile toplumun her kesimine yaymayı amaçlıyor.

ETİ’nin, Sarı Bisiklet Projesi için Türkiye’nin 12 şehrinde yaptırdığı 2017 Türkiye Fiziksel Aktivite, Bisiklet ve Yürüyüş Pratikleri Araştırması’nın sonuçları, Türkiye’de 1.5 milyon atıl bisiklet

olduğunu ortaya koydu. Kullanılmayan bisikletleri gün ışığına çıkarıp tekrar kullanıma hazır hale getirmek amacıyla “2. El Bisiklet Kampanyası” başlatan Sarı Bisiklet, atıl bisikletleri yenilemek amacıyla Kadir Has Üniversitesi Bisiklet Kulübü ile birlikte “Sarı Bisiklet Tamir Şenliği” düzenledi. 11 Mayıs Perşembe günü Kadir Has Üniversitesi Cibali kampüsünde gerçekleştirilen tamir şenliğine, üniversiteli öğrencilerin ilgisi büyük oldu.

Yenilenen bisikletler, ihtiyaç sahibi öğrencilere hediye edilecek!

Sarı Bisiklet Tamir Şenliği kapsamında kurulan 5 farklı tamir istasyonunda bakıma alınan atıl bisikletler, zımparadan boyamaya, gidon ve sele ayarından jant ve lastik yenilemeye, pedal ve zincir bakımından vites ve fren değişimine kadar kapsamlı bir tamirden geçirilerek yepyeni bir hale getirildi. Şenlik öncesinde bisiklet tamiri konusunda eğitim verilen üniversite öğrencileri ile konusunda uzman bir tamir ekibi sayesinde yeniden pedallamaya hazır hale getirilen bisikletler, yeni öğretim yılının başlamasıyla birlikte Anadolu’nun ihtiyaç sahibi bir ilkokulundaki öğrencilere, Sarı Bisiklet Projesi’nin armağanı olacak.

Sarı Bisiklet’in “2. El Kampanyası” ile 500 bisikleti hayata geçirmeyi planladıklarını belirten ETİ İcra Kurulu Başkanı Hakan Polatoğlu,ETİ olarak Sarı Bisiklet Projesi kapsamında atıl durumda olan ikinci el bisikletleri hayata döndürecek bir kampanya başlattık. Proje için yaptırdığımız araştırmanın çok çarpıcı sonuçları bulunuyor. Buna göre bisiklet bulunan evlerin yüzde 36’sında hiç kullanılmayan en az bir bisiklet bulunuyor. Bu da Türkiye’de yaklaşık 1.5 milyon bisikletin atıl durumda bulunması demek oluyor. Bu sonuçlardan hareketle başlattığımız 2. El Bisiklet kampanyası kapsamında Atıl Bisiklet Toplama aracımızla İstanbul’un çeşitli semtlerinden ve büyük konutlu sitelerden kullanılmayan bisikletleri topluyoruz.

İlk aşamada Atıl Bisiklet Toplama aracımızla topladığımız bisikletleri, Kadir Has Üniversitesi’nin işbirliği ile düzenlediğimiz Bisiklet Tamir Şenliği’nde ihtiyaç sahibi çocuklar için kullanılabilir hale getirdik. Yaz boyunca atıl durumdaki bisikletleri toplayıp tamir etmeye devam edeceğiz. Hedefimiz 500 bisikleti yenilemek, bu bisikletleri Anadolu’daki ihtiyaç sahibi en uygun ilköğretim okulunu belirleyerek, bu okulda öğrenim gören çocuklarımızla yeni öğretim yılının başında buluşturmayı planlıyoruz” dedi.


Atıl Aydoğan
İçerik Yöneticisi | Head of Content

​Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik Mühendisliği mezunu. Discovery l​i​sansl​ı​ ​keşif oyuncakları, Haynes motor ​model kitleri, Wild Science, 4D Master, Make2Play marka​larının temsilciliğini yapan ​bir oyuncak firmasının sahibi.
2012 ​Kasım'da t​üketiciye y​önelik ​"​Toys​"​ dergisini kurarak oyuncak yayıncılığı yapmaya başladı. Ağustos 2014'e kadar Toys dergisi, haberleri, incelemeleri, makaleleri, dünyadaki popüler ürünler ve yeni teknolojilerin yanı sıra çocuk güvenliği ve gelişimi ile Türkiye'nin önde gelen oyuncak dergilerinden biri oldu.
Eylül 2014 tarihinde "Toys", Oyuncakçılar Derneği (OYDER) tarafından satın alınarak sektörel içeriğe sahip, uluslararası fuarlara geniş yer veren ve daha fazla ilan sayfası olan "Toyder" isimli resmi dernek dergisi haline geldi.
Nisan 2017'ye dek OYDER'in resmi dergisi olan Toyder'i hazırlamakla ve yayın koordinatörlüğünü yapan Aydoğan, şimdilerde Oyuncaklar.TV'nin kurucusu ve yöneticisidir.

toyder'i buradan okuyabilirsiniz: http://issuu.com/toyder
toys'u buradan inceleyebilirsiniz: http://issuu.com/toysmagazin

**

​Aydogan was graduated from Yıldız Technical University, Department of Mathematical Engineering. He owns a toy company which holds agency of brands such as Wild Science, 4D Master, Make2Play and Discovery licensed exploration and Haynes engine kits.
In November 2012, he stepped into toy-related publishing by establishing Toys magazine. By August 2014, Toys has become one of Turkey's most trusted toy publications with news, reviews, articles on popular products, new technologies and child safety.
In September 2014, Toys was acquired by the Turkish Toy Association (OYDER) and transformed into Toyder, the official publication of the association as well as a sectoral magazine which largely covers international exhibitions and more advertisements.

Atil Aydogan was the publishing coordinator of Toyder until April 2017 and currently, he is founder&manager of Oyuncaklar.TV website.

Toys Magazin Archive: http://issuu.com/toysmagazin
Toyder Archive: http://issuu.com/toyder
Benzer Yazılar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir