Sekiz Silindirli Motor Üretmek İmkânsız Değil


Küçük yaşta tamirciye “eti senin kemiği benim” emanet edilmediyseniz belki arabanızın lastiğini ya da patlayan ampulünü değiştirebilirsiniz, fakat herhalde motoru sıfırdan toplayamazsınız. Kendinize güveniyorsanız Haynes Build Your Own V8 Engine size dünyanın kaç bucak olduğunu öğretecektir.

Oyuncaklar.TV Haftalık Katıl Kazan Yarışmasına Katılmak İçin Tıklayın

haynes4

Haynes 4 Silindirli Motor Maketi

Kitin üreticisi olan Haynes firmasının asıl uzmanlığı araç tamir kılavuzları. Daha önce çıkardığı 4 silindirli modeli de oldukça büyük ilgi topladı. Firma bu ilginin üzerine modelin 8 silindirli versiyonunu satışa çıkardı. Kutudan en az 250 parça çıkıyor. Bunlar arasında kablolar, kayışlar, amortisör yayları, pistonlar, vidalar, miller, kasnak, debriyaj kapağı gibi araba motoru ile ilgili aklınıza ne gelirse var. Ayrıca ayar ve montaj için aparatlar da unutulmamış.

haynes5

Haynes 8 Silindirli Motor Maketi

Haynes 8 Silindirli Motor Maketini Satın Almak İçin Tıklayın

Gerçek bir 8 silindirli araba motorunu hiçbir yere yağ sıçratmadan orijinal gürültüsü ile salonun ortasında zevkle birleştirmek ilginç bir tecrübe. Yukarıda bahsettiğimiz 250 parça arasında en önemlisi kullanım kılavuzu. Zira kılavuz olmadan ancak çok bariz birkaç parçayı birbirine tutturup birkaç vida sıkabiliyoruz.

Bu yüzden öncelikle kılavuzda parça isimlerinin belirtildiği sayfayı şöyle bir okuyup bilmediklerimize kaş kaldırdıktan sonra sayfaları sırayla takip etmek gerek. Motor içten dışa doğru monte edildiği için işlem sırası önemli. “Kılavuza lüzum yok, ben anlarım” argümanı fazla değil, 5 dakika içinde kendini çürütüyor.

haynes3

Tüm Oyuncak İncelemeleri İçin Tıklayın

Parçalar kutudan plastik çerçeveler içinde çıkıyor. Vida ve pullar bir poşet içinde geliyor, başka bir poşette ise distribütör sistemi mevcut. Plastik parçalardan oluşan bir motorun benzinle çalıştırılması söz konusu olmadığı için bir de pilli ateşleme kutusu mevcut. Motorun montajını tamamladıktan sonra çalıştırmak için bu kutuyu kullanıyoruz. Kutu hem motora güç sağlıyor, hem ses üretiyor, hem de pistonların sıralı hareketini görsel bir şölene dönüştüren LED ampulleri aydınlatıyor. Eğer

montajı doğru bir biçimde gerçekleştirirseniz gerçek bir motor hareketi izleyebilirsiniz. Parçaların doğru monte edilmesi sistemin verimli çalışması için yeterli değil. Biraz da el becerisi ve sabır gerekiyor. Plastik çerçeveye yapışık olarak gelen parçaların her biri çerçeveden çıktığında bir köşesinde küçük bir çapak kalıyor. Bu fazlalığı törpülemek veya kesmek gerekiyor, yoksa silindir bloğu ve pistonlar gibi iç içe geçen parçaların hareketlerinde problem yaşanabiliyor. Ayrıca distribütör ve pistonların doğru hizalanması, LED ampullerin doğru sırayla yerleştirilerek zamanlama ayarının hatasız yapılması gerekiyor.

Haynes’in Tüm Maket Modellerini Satın Almak ve İncelemek İçin Tıklayın

Kullanım kılavuzu dikkatli takip edildiğinde her şey yolunda gidecektir. Bütün parçaların montajı ve ayarlar yapıldığında pil kutusu üzerinde bulunan yuvalara ilgili kabloları takıyor ve ateşleme düğmesine basarak saatlerce süren uğraşınızın ödülünü alıyorsunuz.

Üstelik yağ çubuğundan emme ve egzoz manifolduna kadar neredeyse tüm detaylar düşünülmüş. Sert plastikten üretilen dişliler ve sağlam kayışlar maketin uzun süre sağlam ve hatasız biçimde çalışmasını garantiliyor. Kit üzerindeki plastik aksam yarı saydam renkli malzemeden üretildiği için hem hareketi görebiliyor, hem de ışık oyunları ile bir araba motoruna ilgi duymayanlara bile ışıklar eşliğinde zevkle izletebiliyorsunuz.


Tan Bodur
Yazar | Writer

İngiliz Dili ve Edebiyatı ve Reklamcılık eğitimi alan Tan Bodur, diplomatik, akademik, tıbbi ve edebi çevrelerde mütercim tercümanlık yaptı. Teknoloji ve oyuncağa olan hevesi nedeniyle halihazırda BT alanında birçok firma için yazarlık, editörlük, danışmanlık, inceleme ve tercüme yapmaktadır. Tan aynı zamanda kitap kapağı ve poster tasarlamakta, jingle bestelemekte ve bisiklete binmektedir. Kendisi profesyonel bir bilek ağrısı yakınıcısıdır.
**
Tan studied English Language&Literature and Advertising; worked as an instant translator for diplomatic, academic, medical and literary circles. He was obliged by his appetite for technology and toys to currently work as an author, consultant, reviewer, translator,editor for various IT companies and a freelance nerd. He’s also designing book covers and posters, composing jingles and riding his bicycle. Tan is a professional wrist pain sufferer.
Benzer Yazılar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir