Sinemada Süper Kahramanlar Çağı


 

Çizgi romanlar ve süper kahraman yapımlarının iki dev ismi Marvel ve DC Comics, bu zamana kadarki en bol yapımlı dönemlerine girdiler bile. Şimdiye kadarki yapımların ardından çok sayıda süper kahraman filmi ile birlikte, süper kahramanların bir arada yer aldığı yeni yapımlar da son yıllarda olduğu gibi önümüzdeki dönemde ardı ardına beyazperdede yer alacak. Toyder’in bu sayısında, sinema yapımları olmalarının yanında lisans dünyasını da kasıp kavuran Marvel ve DC Comics yapımlarında yakın zamanda neler göreceğimiz ile ilgili detaylı bir takvim çıkardık.

Eğlence sinemasının dünyadaki hakimi Hollywood’da son yıllarda süper kahramanlar üzerine yoğunlaşılıyor. Çizgi roman sektörünün iki devi DC Comics ve Marvel’dan beslenen bu yeni akım, gelecek yılları da detaylı bir şekilde planlamış durumda. Yani bu modanın bir geçiş dönemi değil, uzun yıllar popüler sinemayı ve televizyon dizilerini domine edecek, planlı bir çalışma olduğu belli.

Marvel Evreni’nde Dün, Bugün ve Yarın

Çizgi roman evrenini beyazperde ve TV ekranlarına, rakibi DC Comics’e oranla çok daha planlı ve tümleşik bir şekilde taşıyan Marvel, şu an için hem daha başarılı hem de içi çok daha dolu yapımlara sahip. Box Office sonuçları da oldukça başarılı.

Marvel Sinematik Evreni Rehberi

Marvel Sinematik Evreni Rehberi

Süper kahramanlar izleyicilerle ilk defa buluşmuyor tabii. Ancak sinema tarihinde ilk defa bu kadar organize ve planlı hamleler görüyoruz. Marvel için bu süreç, 2008 yılında beyazperdeye gelen ve hiç kimsenin beklemediği muazzam bir başarı elde eden Iron Man (Demir Adam) filmi ile başladı.

Zengin bir iş adamı, playboy, bilimsel deha Tony Stark’ın, olduğundan daha az bencil, egoist olan ve kahramanlık peşinde koşan bir adama dönüşmesini konu alan bu film, Robert Downey Jr.’ın üst düzey oyunculuk performansı ile birlikte eğlence sinemasına her anlamda damgasını vurdu. Üçüncü sınıf kahramanlardan biri olarak görülen Iron Man, bir anda Marvel’ın tüm projelerinin merkezindeki karaktere dönüştü.

8

Iron Man’e hayat veren Robert Downey Jr. ve zırhlarından biri.

Bu başarıyı bizim Yeşil Dev diye tanıdığımız Hulk’ın tekrar uyarlanması takip etti. The Incredible Hulk filmi de 2008 yılında Iron Man’den sonra vizyona girdi. Bir bilim adamı olan Dr. Bruce Banner’ın gama ışınlarına maruz kaldığı ve sinirlendiğinde Hulk adını alan yeşil bir canavara dönüştüğü bu filmde aslında Hulk’ın o kötü bir adam olmadığını ve gelecekte efsanevi kahramanlar arasında yer alacağını gördük. Ancak Banner’ın ikinci kişiliği olan bu inanılmaz güçlü yaratığa hükmedemediğine de tanık olduk. Edward Norton oldukça başarılı bir Hulk performansı ortaya koysa da sonraki yapımlarda yerini Mark Buffalo’ya bıraktı. Zaten Marvel bu film hariç bir daha Hulk’a özel bir beyazperde projesi geliştirmedi ve açıklamadı.

Bu filmi ise 2010 yılında vizyona giren Iron Man 2 takip etti. Iron Man’in yakın dostu ve silah arkadaşı War Machine (Savaş Makinesi) ve S.H.I.E.L.D’den Natasha Romanoff, yani Karadul ile de bu filmde tanıştık.

 

Tony Stark ve en yakın dostu James Rhodes(War Machine) zırhlarının içine girmiş, düşmanlarını bekliyorlar.

Tony Stark ve en yakın dostu James Rhodes(War Machine) zırhlarının içine girmiş, düşmanlarını bekliyorlar.

Marvel Kahramanları Avengers’ta Buluştu

2011 yılında önce Thor, ardından da Captain America: The First Avenger filmi vizyona girdi. Captain America filmindeki “First Avenger” yani “İlk İntikamcı” kısmı ise çizgi roman hayranlarını kutlamalara sürükledi. Mübalağa yaptığım sanılmasın, farklı farklı filmlerde kendilerini gösteren bu kahramanların bir araya geleceği bir film herkesi inanılmaz heyecanlandırdı. ABD’de gerçekten partiler ve kutlamalar yapıldı.

Marvel’ın bu kadar planlı adımları meyvelerini vermeye devam etti. Her film hem seyircinin ağzına parmak parmak bal çaldı, hem de vizyonda büyük başarılar elde etti.

2012 yılında ise bir ilk gerçekleşti. The Avengers (İntikamcılar) filmi vizyona girdi ve büyük başarı elde etti. Iron Man, Captain America, Thor, Hulk, Blackwidow ve Hawkeye’dan oluşan kahraman ekibi dünyayı Thor’un üvey kardeşi Loki’den ve onun uzaylı ordusundan korurken ne kadar harika bir takım olduklarının farkına vardılar. Sinematik evrenini fazlara böleceğini açıklayan Marvel Stüdyoları’nın başkanı Kevin Feige, ilk fazın sona erdiğini açıkladı, ikinci fazın filmlerini açıkladı.

 

Marvel'ın en güçlü kahramanları birleşerek Avengers ekibini kuruyor. Bu sefer düşmanları bir Android- Ultron.

Marvel’ın en güçlü kahramanları birleşerek Avengers ekibini kuruyor. Bu sefer düşmanları bir Android- Ultron.

 

Marvel’da İkinci ve Üçüncü Faz

İkinci fazda, Hollywood filmlerinin yanına Agents of SHIELD (SHIELD’in Ajanları) isimli bir TV dizisi eklendi. Marvel evrenindeki dünyanın düzenini korumakla görevli gizli bir örgütün ajanlarını konu alan dizi, filmlerle aynı evrende geçiyor. Marvel’ın imza attığı ilklerden biri olarak da yine dikkat çekiyor. 2013’te Iron Man 3 ve Thor The Dark World filmleri beyazperde ile buluştu. Geçtiğimiz yıl ise pek çok çizgi roman otoritesine göre tarihin en iyi çizgi roman uyarlaması olan Captain America The Winter Soldier filmi vizyona girdi. Bu filmi de başka bir galakside geçen, ama yine Marvel Sinematik Evreni’nde yer alan Guardians of The Galaxy (Galaksi’nin Gardiyanları) filmi izledi.

Herkesin merakla beklediği ikinci Avengers filmi Avengers: Age of Ultron (İntikamcılar: Ultron’un Çağı) ise 1 Mayıs 2015’te vizyona girdi ve yine Box Office’i domine etti. 7 senelik aralıksız yapımlar ve maddi başarılardan bahsediyoruz. Marvel’ın ikinci fazı ise 17 Temmuz 2015’te çıkacak Antman (Karınca Adam) filmi ile sona erecek.

 

Avengers ekibinin son kadrosu bir arada Ultron'a karşı savaşıyor

Avengers ekibinin son kadrosu bir arada Ultron’a karşı savaşıyor

 

Asıl bomba ise 2014’ün ilk çeyreğinde Kevin Feige’den geldi. Üçüncü faz filmlerinin müjdesini veren Feige, filmlerin isimlerini ve çıkış tarihlerini açıkladı. Bu filmler için beklentiler tabii ki çok büyük. Pek çok yeni karakterle tanışacağız, sevdiğimiz bazı kahramanların ölümüne tanık olacağız,  kahramanlarımızın daha önce hiç karşılaşmadığı güçte Thanos isimli çok büyük bir uzaylı düşmana karşı birlik oluşunu göreceğiz ve bu süreç yıllar sürecek. Şu ana kadar savaştıkları her düşman, devede kulak kalacak Thanos’un yanında. Üstelik filmlerde gördüğümüz sonsuzluk taşlarının da bilmecesi üçüncü fazda çözülecek.

Üçüncü faz, Captain America: Civil War (Kaptan Amerika: İç Savaş) filmi ile başlayacak. Captain America (Steve Rogers) ve Iron Man (Tony Stark), süper kahramanların kimliklerinin gizli kalması konusunda büyük bir tartışma yaşayacaklar bu filmde. Age of Ultron filminde Iron Man ve Hulk arasındaki dövüşte yaşanan büyük yıkımın ardından, Avengers’ın savaşları dünyanın dört bir yanında yıkıma sebep olacak.

 

Iron Man ve Captain America karşı karşıya (Captain America: Civil War)

Iron Man ve Captain America karşı karşıya (Captain America: Civil War)

ABD hükümeti ise tüm süper kahramanların gizli kimliklerini devlete bildirmeleri gerektiğini savunacak ve bu münakaşada kimliği zaten herkeslerce bilinen Tony Stark da devletin yanında olacak. Kaptan Amerika ise bu önergenin karşısında yer alacak. Süper kahramanlar arasındaki bu ayrılık daha da çok kavgaya sebep olacak ve filme adını veren iç savaş çıkacak.

Örümcek Adam’ın Dönüşü

Bu filmin en önemli karakterlerinden biri de Spider-Man (Örümcek Adam). Film hakları Sony’de bulunduğu için uzun süre olaylara dahil edilemeyeceği konuşulan Peter Parker, Marvel ve Sony’nin ortak paydada buluşması ile birlikte ‘Sinematik Evren’e Civil War ile giriş yapacak. Marvel çizgi romanlarının en ikonik kahramanı olarak sonunda onu da beyazperdede, diğer kahramanlarla yan yana görme şansı elde edeceğiz. Üstelik Civil War’da gizli kimliği en öne çıkan karakterlerden biri olacak. Captain America ve Iron Man arasında gidip gelecek ve önemli bir seyirci kitlesinin taraf olmasında büyük rol oynayacak bir karakter.

Karakter Kategorisindeki Tüm Yazılar İçin Tıklayın

Bu filmi son zamanların popüler yıldızı Benedict Cumberbatch’in başrolünde yer alacağı Doctor Strange isimli yapım takip edecek. Alıştığımız süper kahramanların aksine Doctor Strange ise bir büyücü. Mutantlara ve süper güçlere inanıyoruz da büyücülere mi inanmayacağız yani? Oldukça güçlü ve her daim iyilerin safında yer alan Strange, Avengers ile ilk etapta nasıl bir bağ kuracak, tahmin etmesi biraz zor; ancak tüm bu serinin baş düşmanı olan Thanos’a karşı Strange’in büyü gücü hikayede yer verilirse önemli bir rol oynayacaktır. Yine Cumberbatch’in büyük hayran kitlesini de düşünürsek tıpkı Iron Man’de olduğu gibi bir patlama yaşayabiliriz. Iron Man karakteri de Robert Downey Jr.’dan önce toz tutmaya ve unutulan isimler arasına girmeye başlamıştı.

2017 yılının ilk Marvel yapımı Guardians of The Galaxy 2 olacak. Beş kişilik renkli kahraman ekibimiz Star Lord’un liderliğinde muhtemelen Thanos ile bağlantısı olan bir olaylar zincirine dahil olacaklar.

2017’nin bir diğer süper kahraman filmi ise Marvel-Sony ortak yapımı Spider-Man filmi. Herkesin merakla beklediği bu yapımda aynı zamanda hikaye görüşleri iki farklı dev stüdyo bir arada çalışacak. Spider-Man’in Marvel Sinematik Evreni’ne dahil edilmesi bile büyük bir olayken, kendisine ait bir filmi olması daha da harika bir haber.

Spider-Man de ilerleyen filmlerde Avengers ekibine katılacak.

Spider-Man de ilerleyen filmlerde Avengers ekibine katılacak.

Marvel, 2017’yi tüm olayları birbirine bağlamayı düşündüğü ve Kevin Feige’in “En önemli Marvel filmi olacak” dediği Thor: Ragnarok filmi ile kapatacak. Diğer üçüncü faz filmlerinde olduğu gibi bu filmin de konusu henüz belli değil, ancak çıkış tarihi 3 Kasım 2017 olarak açıklandı. Asgardlı Thor, muhtemelen bu filmde Thanos’un planlarını öğrenecek ya da planlarına dair önemli şeyleri keşfedecek. Zira Avengers: Age of Ultron filminin sonunda tam da bu sebeple ekipten ayrılmıştı. Sinematik evrenin bir sonraki filmi Avengers: Infinity War (İntikamcılar: Sonsuz Savaş) olacağı için Thor’un bilgi dolu bir şekilde dünyaya döneceğinden emin olabiliriz.

2008’de tohumları atılan bu dev projenin düğümü ise iki ayrı filmde çözülecek. Avengers: Infinity War iki bölüm halinde çıkacak. Birinci bölüm 2018’in ilk Marvel filmi olacak.

Sonsuzluk Taşları Hikayesine Devam

Yapımcılar bize filme de adını veren sonsuzluk taşlarını uzun bir süredir tane tane gösterdi. İlk Captain America filminde Uzay Taşı, ilk Avengers filminde Akıl Taşı, Thor: The Dark World’de Gerçeklik Taşı ve Guardians of The Galaxy’de Güç Taşı’nı gördük. Bu taşların gücünü kullanmak için gerekli olan Sonsuzluk Eldivenleri’nden birinin Thanos’ta olduğunu da biliyoruz. Diğeri ise Asgard’ın güvenli hazinesinde ve koruma altında. Eğer Thanos tüm taşları ele geçirebilir ve onları eldivene yerleştirirse Avengers’tan çok çok güçlü olacak ve kahramanlarımızın büyük bir desteğe ihtiyacı olacak. Bu desteğin bir kısmını şu ana kadar zaten tahmin edebiliyor olmalıyız. Bir sürü kahramanla tanıştık. 2018’in geri kalan bölümünde Avengers ekibinin iki kilit üyesini daha kendi filmlerinde göreceğiz ve eminim ki bu iki karakter de Thanos’a karşı verilecek dev savaşta yer alacaklar.

Sonsuzluk Taşları’ndan Orb, yani Güç Taşı. Guardians of The Galaxy'den.

Sonsuzluk Taşları’ndan Orb, yani Güç Taşı. Guardians of The Galaxy’den.

Öncelikle Afrika’da hayali bir ülke olan Wakanda’nın kralı T’Challa isimli kahraman ile tanışacağız. Wakanda’yı bu kadar özel kılan ise Vibranyum madenleri. Captain America’nın her darbeye karşı dayanıklı, yüksek titreşimli kalkanı bu maddeden yapılıyor. Yine Age of Ultron filmi ile ekibe katılan Vision’ın vücudunun hammaddesi de Vibranyum. T’Challa’nın süper kahraman kimliği ise Black Panther (Kara Panter). Muazzam bir savaşçı, parlak bir bilim adamı, bir mucit ve politikacı olan T’Challa aynı zamanda dünyanın da en güçlü ordularından birine sahip. Ancak oldukça karakterli ve barışsever bir insan.

Wakanda’da geçen maceramızın ardından Marvel tarihinin ilk kadın süper kahraman filmi sinemalara gelecek. Dünyalı sıradan bir insan Carol Davers’ın kozmik güçler elde ederek Captain Marvel’a dönüşmesini izleyeceğiz. Aslında Captain Marvel, Kree gezegeninden gelen ve kozmik güçlere sahip bir uzaylı. Ancak Danvers ile bir patlamaya yakalanacak ve güçleri kadın kahramanımıza geçecek. Böylece dünyanın en güçlü kahramanlarından biri Marvel Sinematik Evreni’ne ve Avengers’a katılacak. Danvers’tan sonra başka isimler de Captain Marvel kimliğini kullanacak ve hatta bu isimler arasında müslüman bir kadın karakter de yer alıyor. Ancak Marvel Sinematik Evreni’nde Kamala Khan’ı görme şansımız pek yok.

Karakter Figür Oyuncaklar

Black Panther ve Captain Marvel ile gücüne güç katan kahramanlarımız, 2019’un Mayıs ayında ekranlara gelecek Avengers: Infinity War – Part 2 filmi ile Thanos’a karşı son savaşlarını verecekler.  Böylece 12 senelik dev bir hikayenin sonu gelmiş olacak.

12 Temmuz 2019’da vizyona girecek olan ve Kree-Dünyalı karışımı, ilk olarak Agents of SHIELD dizisinde tanıştığımız karakterlerin oluşturduğu Inhumans ırkını konu alan film ile birlikte Marvel’ın üçüncü fazı son bulacak.

Kevin Feige, 2020 yılına kadar çekilecek tüm film ve dizileri planladıklarını belirtirken dördüncü faz hakkında pek fazla bilgi vermedi. Ancak pek çok oyuncunun kontratının sona ereceğini, ve oyuncuların da yaşlanacağını düşünürsek, kemik kadroda zaman zaman farklı isimler göreceğimizi de rahatça söyleyebiliriz.

Filmlerin yanında sinematik evrene doğrudan bağlı olan Agents of SHIELD dizisinin yanı sıra Netflix yapımı Daredevil dizisi de ilk sezonunda çok büyük başarı elde etti. Süper bir güce sahip olmayan ve küçük yaşta kör olan Matt Murdock‘ın diğer duyularını geliştirmesi ve suça karşı savaşını konu alan bu dizi başarısının yanında Marvel Sinematik Evreni’ne de rahatça bağlanılabilir. Zira senaristler, dizinin temellerini çekilmiş filmlere ve Agents of SHIELD dizisinde gerçekleşen olaylara göre attılar.

Üstelik Daredevil dizisini takip eden diğer kahraman dizileri de yolda ve aynı gerçeklikte yer alıyorlar. Bu sene içerisinde Marvel’s Jessica Jones ekranlara gelecek. Dizi, emekli süper kahraman Jessica Jones ve süper güçlü, yara almaz bir vücudu olan Luke Cage’in birlikte dedektiflik maceralarını ve insanlara yardım edişlerini konu alacak. 2016’da ise Luke Cage’in kendi dizisi yayımlanmaya başlayacak.

 

Televizyon dizisi olarak çok beğenilen Daredevil’in kostümünü, ancak ilk sezonun son bölümünde görebilmiştik.

Televizyon dizisi olarak çok beğenilen Daredevil’in kostümünü, ancak ilk sezonun son bölümünde görebilmiştik.

Cage’in yakın dostu, dövüş sanatları uzmanı Iron Fist (Demir Yumruk) ise muhtemelen ya 2016 ya da 2017’de kendi dizisi ile ekranlara gelecek. Bu dört kahramanın dizileri tamamen başladıktan sonra hepsini bir arada izleyeceğimiz ve tahminen 2018’de ekranlara gelecek olan The Defenders adlı yapım ekranlardaki yerini alacak. Sokak kahramanlarımızın New York’u daha güvenli bir hale getirmek için birlikte çalışmalarını izleyeceğiz. Kim bilir belki de Thanos’a karşı verilecek savaşta onlar da kendilerine yer bulabilirler.

Fantastic Four Yeni Filmiyle Geliyor

Son olarak Marvel Sinematik Evreni’nin dışına çıktığımızda, 20th Century Fox Stüdyoları’nın haklarını elinde bulundurduğu Fantastic Four, X-Men ve Deadpool gibi yapımları izleme şansı bulacağız.

Fantastic Four’un eski filmleri pek beğenilmediği için seri sıfırlandı. Keza X-Men’de de durumlar farklı değil. Eski seri noktayı koydu ve materyali tüketti. Çekimleri sona eren Fantastic Four (Fantastik Dörtlü) filminde kozmik ışınlara maruz kalarak farklı güçler elde eden dört kahramanımız var. Reed Richards ve Susan Storm, evli iki bilim insanı, Susan’ın kardeşi Johnny Storm ve Ben Grimm’in kahramanlara dönüşümünü göreceğiz. Reed Richards’ın vücudu insanüstü bir esneklik kazanırken, Susan ise görünmezlik gücü elde ediyor. Johnny ‘İnsan Meşale’ye dönüşürken Ben ise inanılmaz güçlere sahip, ancak vücudu bozulan bir kahramana dönüşecek. Filmin çekimi sona ereli çok oluyor ve 7 Ağustos 2015’te vizyona girecek.

2015 yapımı Fantastic Four filmi 7 Ağustos’ta gösterime girecek.

2015 yapımı Fantastic Four filmi 7 Ağustos’ta gösterime girecek.

Deadpool’un da çekimlerinin tamamlandığı biliniyor. 2016 yılında vizyona girecek olan bu yapıma adını veren, tam olarak kahraman da kötü adam da diyemeyeceğimiz Deadpool’u izleyeceğiz. Çenesi düşük, akli dengesini çoktan yitirmiş, neşeli ve komik, kendini çizgi roman dünyasında yaşadığına inandırmış bir karakter olan Deadpool, muhtemelen seyircileri oldukça memnun edecek. Şu ana kadar sızan görüntüler filmin üzerinde büyük beklentiler yarattı.

Deadpool’u X-Men: Apocalypse ve X-Men üyelerinden Gambit’in kendi filmi takip edecek. Bu iki yapımın da 2016’da beyazperdeye gelmesi bekleniyor.

Sinematik evrenin dışında kalan son projeleri ise 2017 yılında vizyona girmesi planlanan ve ismi henüz belirlenmemiş bir Wolverine ile Fantastic Four’un devam filmi olacak.

Marvel Sinematik Evreni genişleyerek, yoluna tam gaz devam edecek ve hayran kitlesini artıracak gibi gözüküyor. Yakın gelecekte tıpkı Sony ile olduğu gibi 20th Century Fox ile de bir anlaşma yapılırsa diğer kahramanları da Sinematik Evren’e dahil etme ihtimalleri var, ancak halihazırda bu ihtimaller oldukça düşük.

DC COMICS’TE SON GELİŞMELER

Eğlence sinemasını ele geçiren çizgi roman sektörünün bir diğer devi de DC Comics. Christopher Nolan’ın Batman Üçlemesi ve bu serinin son demlerinde çekilen Man of Steel (Superman) filmi DC adına çok iyi ışıklar vermedi.

 

Gelecek yıl vizyona girecek olan Batman v Superman- Dawn of Justice filminin afişi

Gelecek yıl vizyona girecek olan Batman v Superman- Dawn of Justice filminin afişi

Nolan’ın ilk iki filmi hem gişede hem de eleştirilerde büyük başarılar elde etse de Dark Knight Rises, serinin sevenlerini pek de tatmin etmedi, izleyicilerin büyük kısmı bu mutlu sonu eksik ve zayıf buldu da diyebiliriz. Araya sıkıştırılan Green Lantern (Yeşil Fener) filmi de hem gişede başarısız oldu, hem de kötü eleştiriler aldı. Üstelik DC yapımlarında Marvel Sinematik Evreni’nin benzeri bir çizgi de yok. Şu ana kadar çekilen ve vizyona giren tüm filmler birbirinden bağımsız, farklı evrenlerde geçiyordu.

Bu çizgi sonunda bozuluyor tabii. Nolan ve Bale’in Batman’i artık geçmişte kaldı ve Ben Affleck ile yeni bir evrende yeni bir Batman izleyeceğiz. Hatta sonunda beyazperdede Superman ve Batman’i aynı karede, karşı karşıya görme şansımız olacak.

 

Batman ve Superman, beyaz perdede ilk defa karşı karşıya geliyor.

Batman ve Superman, beyaz perdede ilk defa karşı karşıya geliyor.

DC Comics sinema sektöründe zayıf kalsa da dizi sektöründe oldukça başarılı adımlar attı ve Marvel’ı bu alanda uzun süre geride bıraktı. Fakat Daredevil’ın elde ettiği muazzam başarı, Agents of SHIELD’in sezon finalinde yarattığı büyük heyecan ve ana evrene doğrudan bağlantılı olması da DC’nin dizi hükümdarlığını kısa süreli tutabilir.

Batman ve Superman Karşı Karşıya

Çizgi roman severleri gelecek sene iki muhteşem DC filmi bekliyor. İlk filmde pek çok önemli kahraman kendine yer bulacak. Batman v Superman: Dawn of Justice filminde tarihin en eski ve en popüler iki kahramanı karşı karşıya gelecek. Filmin tam hikayesi bilinmese de Man of Steel’in üzerinden uzunca bir süre geçtiğini tahmin etmek güç değil.

Ben Affleck'in Batman'i ve yeni seri için tasarlanmış Batmobil.

Ben Affleck’in Batman’i ve yeni seri için tasarlanmış Batmobil.

Ben Affleck’in Batman’i de genç değil, otuzlarının sonunda olacak muhtemelen. Belki daha da yaşlı olabilir. İlk fragmana bakarsak Superman, dünya üzerinde omnipotent, diktatöryel bir hüküm kurmuş gibi gözüküyor. Batman ise bu duruma dur diyebilecek yegane insan olarak karşımıza çıkacak diyebiliriz. Batman ve Superman’in yanı sıra DC’nin ikonik kahramanlarından Aquaman ve Wonder Woman gibi iki ismi de görecek olmak, büyük heyecan yarattı şimdiden. Cyborg’u da yine bu filmde bir iki minik sahnede göreceğiz. DC böylece beş önemli kahramanını bir filmde toplayacak ve Marvel’ın İntikamcılar’ına yanıt olarak Justice League (Adalet Ligi) filmini çekmek için gereken kahraman sayısına da ulaşacak.

 

Gal Gadot'nun canlandıracağı Wonder Woman, filmdeki görüntüsü bu şekilde olacak.

Gal Gadot’nun canlandıracağı Wonder Woman, filmdeki görüntüsü bu şekilde olacak.

Çok Kahramanlı Filmlere Devam

Bu yapımı ise yine 2016 yılında Suicide Squad (İntihar Ekibi) izleyecek. Amerikan Hükümeti’nin gizli ajanlarından Amanda Waller’ın, eski suçlulardan oluşturduğu ve başarı ihtimali neredeyse sıfır olan, imkansız görevlere yollayacağı bu ekibin maceralarında Joker (Jared Leto) ve Batman’i de göreceğiz.

Bu filmde ABD Hükümeti için savaşacak olsa da sayısız kötü adam ve bir iki de kahraman izleme fırsatımız olacak. Filmin sızan görüntüleri ve fotoğrafları, açıklanan kadrosu DC’nin cesurca adımlar attığını ve Marvel ile aradaki farkı kısa sürede kapatmak istediğini kanıtlar cinsten. Yoksa bir senede vizyona sokacakları iki film ile bu kadar fazla sayıda karakteri izleyicilerle buluşturmaları oldukça riskli olurdu.

Oyuncaklar.TV Haftalık Katıl Kazan Yarışmaları İçin Tıklayın

2017 yılında ise DC önce Wonder Woman’a kendi filmini çekecek, ardından da tohumlarını attığı Justice Leage Part One filmini bizlere sunacak. Muhtemelen Wonder Woman filminde de birden fazla kahraman göreceğiz. En azından Justice League’i tamamlamak için bir Green Lantern’a ihtiyaç duyacaklar ve tahminimce Lantern göndermeleri de Justice League filminden önce birkaç defa yapılacak.

Karakterlerin kendi filmleri de gelecek yıllarda çekilmeye devam edecek. 2018 yılına da iki farklı kahramanının filmiyle girecek olan DC, yine Warner Bros ortaklığında önce The Flash’ı ardından da Aquaman’i hayranlarıyla buluştuacak. Flash’ı da kendi filminden önce Justice League Part One’da görmemiz oldukça yüksek bir ihtimal.

Amanda Waller'ın İntihar Timi(Suicide Squad)

Amanda Waller’ın İntihar Timi(Suicide Squad)

Projeler 2020’ye Kadar Uzanıyor

Süper hızlı kahraman (hatta çizgi roman dünyalarının da en hızlısı) Flash, dünya üzerindeki tüm okyanusların ve denizlerin kralı Aquaman’in kendi filmlerini görecek olmamız da heyecan verici. Flash’ın hangi düşmanı ile savaşacağını tahmin etmek güç olsa da Aquaman’i taht savaşında görme ihtimalimiz yüksek.

2019 yılında ise Shazam’ı ilk defa beyaz perdede izleyeceğiz. Asıl ismi Billy Batson olan Shazam, küçük bir çocuk aslında. Shazam dediğinde üzerine bir yıldırım düşüyor. Bu yıldırım büyücü Shazam tarafından Billy’e altı mitolojilik karakterin güçlerini vermesi için gönderiliyor. Bu altı özellik arasında Solomon’un bilgeliği, Herkül’ün kuvveti, Atlas’ın direnci, Zeus’un gücü, Achilles’in cesareti ve Mercury’nin hızı yer alıyor.

Tabii ki bunca kahramanın kendi filmi art arda patlarken Justice League Part Two, Shazam’ı takip edecek. Justice League’in düşmanı kim olursa olsun oldukça güçlü olacak gibi gözüküyor. Superman’in en büyük düşmanlarından biri Darkseid’ı bu filmlerde görebiliriz. Kendine ait bir gezegeni ve dev bir ordusu olan Darkseid ideal bir düşman olacaktır. Marvel’ın Thanos’una karşılık Darkseid oynanabilecek bir koz.

2020 yılında ise New 52 çizgi roman serisi ile oldukça popüler olan Cyborg ve ardından da Green Lantern filmleri vizyona girecek. Ancak bu filmlerinde konuları henüz açıklanmadı. İkilinin de Justice League’de yer aldığını düşünürsek bu filmler karakter tanıtımını çabucak geçecek ve doğrudan konuya gireceklerdir.

Arrow ve The Flash, televizyon dizisi olarak halihazırda devam eden ve çok izlenen iki yapım.

Arrow ve The Flash, televizyon dizisi olarak halihazırda devam eden ve çok izlenen iki yapım.

 

Televizyon dünyasındaki DC egemenliği de yeni dizilerle perçinlenecek. Halihazırda Arrow ve The Flash dizileri devam etmekte. Gotham farklı bir evrende geçse de yine DC’nin güçlü kozlarından biri. Flash ve Arrow’a ek olarak Legends of Tomorrow dizisi de gelecek sezon başlayacak. RIP Hunter’ın liderliğinde Green Arrow, Flash, Atom, White Canary, Captain Cold, Heat Wave, Hawkgirl ve Firestorm, zamanda yolculuk edip Vandal Savage’ı durdurmaya çalışacaklar.

Yine bu dizilerle aynı evrende geçen Supergirl dizisi de CBS ekranlarında yayın hayatına başlayacak. Superman’in kuzeni Kara’nın onun izinden gidişini ve ardından kendini buluşunu anlatacak bu dizi, daha renkli tonları ve karakterleriyle DC’nin şu anki dizilerinden bir nebze ayrılmakta.

Bunların dışında bazı kahramanların da kendilerine ait dizileri yolda. Ancak bu projelerden çok azı kesinleşmiş durumda ve çoğu onları satın alacak bir kanal ve stüdyo bekliyor.

Yine farklı evrenlerde geçmesi beklenen, ancak birbirlerine hikaye olarak bağlanma ihtimali olan diğer diziler de yayın hayatına gelecek sezonda başlıyor. Lucifer ve Preacher’ın yanı sıra, süper kahramanların yardımcılığını yapan veya yaşları genç olan kahramanların bir araya geleceği Blackbirds (Teen Titans) dizisi de 2016’da bizlerle olacak.


Atıl Aydoğan
İçerik Yöneticisi | Head of Content

​Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik Mühendisliği mezunu. Discovery l​i​sansl​ı​ ​keşif oyuncakları, Haynes motor ​model kitleri, Wild Science, 4D Master, Make2Play marka​larının temsilciliğini yapan ​bir oyuncak firmasının sahibi.
2012 ​Kasım'da t​üketiciye y​önelik ​"​Toys​"​ dergisini kurarak oyuncak yayıncılığı yapmaya başladı. Ağustos 2014'e kadar Toys dergisi, haberleri, incelemeleri, makaleleri, dünyadaki popüler ürünler ve yeni teknolojilerin yanı sıra çocuk güvenliği ve gelişimi ile Türkiye'nin önde gelen oyuncak dergilerinden biri oldu.
Eylül 2014 tarihinde "Toys", Oyuncakçılar Derneği (OYDER) tarafından satın alınarak sektörel içeriğe sahip, uluslararası fuarlara geniş yer veren ve daha fazla ilan sayfası olan "Toyder" isimli resmi dernek dergisi haline geldi.
Nisan 2017'ye dek OYDER'in resmi dergisi olan Toyder'i hazırlamakla ve yayın koordinatörlüğünü yapan Aydoğan, şimdilerde Oyuncaklar.TV'nin kurucusu ve yöneticisidir.

toyder'i buradan okuyabilirsiniz: http://issuu.com/toyder
toys'u buradan inceleyebilirsiniz: http://issuu.com/toysmagazin

**

​Aydogan was graduated from Yıldız Technical University, Department of Mathematical Engineering. He owns a toy company which holds agency of brands such as Wild Science, 4D Master, Make2Play and Discovery licensed exploration and Haynes engine kits.
In November 2012, he stepped into toy-related publishing by establishing Toys magazine. By August 2014, Toys has become one of Turkey's most trusted toy publications with news, reviews, articles on popular products, new technologies and child safety.
In September 2014, Toys was acquired by the Turkish Toy Association (OYDER) and transformed into Toyder, the official publication of the association as well as a sectoral magazine which largely covers international exhibitions and more advertisements.

Atil Aydogan was the publishing coordinator of Toyder until April 2017 and currently, he is founder&manager of Oyuncaklar.TV website.

Toys Magazin Archive: http://issuu.com/toysmagazin
Toyder Archive: http://issuu.com/toyder
Benzer Yazılar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir