Sphero SPRK Edition: Programlanabilir uzaktan kumandalı robot top


Suya, ateşe dayanıklı, aynı zamanda uzaktan kumanda olarak kullanılabilen uzaktan kumandalı top kisvesi altındaki robot Sphero’yu hatırladınız mı? 2.0 versiyonu o kadar büyük başarı yakaladı ki üreticisi Orbotix, yeni model ile eğlence ve eğitimin ters uçlarını birleştirmeye karar verdi.

Yeni versiyonda kullanılan şeffaf kaplama sayesinde içindeki elektronik aksamın her hareketi anında görülebiliyor.

Yeni versiyonda kullanılan şeffaf kaplama sayesinde içindeki elektronik aksamın her hareketi anında görülebiliyor.

Şimdiki haliyle bile Sphero zaten gayet dayanıklı, atik ve becerikli, iOS veya Android cihazlarla yönetilebilen bir oyuncak. Sphero için geliştirilen sanal gerçeklik uygulamaları ve oyunları da öyle kapsamlı ki bıkmak neredeyse imkansız. Ama belli ki tasarımcılarına göre Sphero’nun sakladığı daha birçok maharet var ve bu haliyle kalması haksızlık. Bu nedenle SPRK programını ve bu programa uyumlu Sphero SPRK Edition versiyonunu çıkardılar.

Oyuncaklar.TV Haftalık Katıl Kazan Yarışmasına Katılmak İçin Tıklayın

Sphero SPRK, Sphero 2.0 için üretilen aksesuarlarla da uyumlu.

Sphero SPRK, Sphero 2.0 için üretilen aksesuarlarla da uyumlu.

SPRK programı, çocuklara bilgisayar kodlamasının öğretildiği yerel bir grup olarak başladı. Bir yıl içinde ücretsiz dersler de verilmeye başladı. Böylece çocuklara ve öğretmenlere Sphero ile neler yapılabileceği gösterildi. Dersler gayet eğlenceli ve her beceri seviyesi için farklı eğitimler içeriyor. Ama başlangıç olarak Sphero SPRK Edition kutusundan basit ve kısa bir eğitim kitapçığı ile birlikte gönye ve 3 adet numaralandırılmış etiket gibi kodlamaya yardım edecek araçlar (tabii ki şarj cihazı vekablolar da) çıkıyor. Sphero’nun bu versiyonunda, 2.0’daki beyaz mat kaplama yerine şeffaf polikarbon kullanılmış. Bu sayede komutu aldığı anda içindeki elektronik aksamın verdiği her tepki anında izlenebiliyor. Uygulama çalıştırılıp telefonla eşleştiği anda Sphero SPRK kullanıma hazır.

SPRK uygulaması örnek programlar ve basit kullanımlı, sürükle-bırak tarzı bir arayüze sahip.

SPRK uygulaması örnek programlar ve basit kullanımlı, sürükle-bırak tarzı bir arayüze sahip.

Tüm Oyuncak İncelemeleri İçin Tıklayın

SPRK uygulaması, kodları temsil eden görsel bloklarla robotunuza komutlar vermenize yardımcı oluyor. Sphero SPRK istenenleri yapabilmek için C tabanlı, OVAL adı verilen bir programlama dili kullanıyor. Uygulamada, daha derin programlama işlemlerinden önce alıştırma olarak kullanabileceğiniz basit örnekler mevcut. Komutlar genellikle “dön”, “yuvarlan”, “ters çevir”, “renk değiştir”, “bekle” gibi basit fiiler ve ilgili parametrelerden oluşuyor. İsterseniz kodunuzun gerçek metin tabanlı halini görüp robotunuzu daha detaylı bir şekilde programlayabilirsiniz. Sphero komutlarınıza anında cevap verebiliyor; böylece çıktıyı hemen görebiliyorsunuz. Uygulama hem acemilerin kullanabilecekleri kadar basit, hem de deneyimli programcılara yetecek kadar gelişmiş. Bu sayede SPRK topluluğu da her seviyede hızla büyüyor. Programlamadan sıkıldıysanız mobil cihazınızı yan çevirerek klasik tarzda oynamaya başlayabilirsiniz. Başkalarının neler yarattığını görmek isterseniz uygulamadaki topluluk sekmesine dokunmanız yeterli. SPRK, İngilizce “okullar, aileler, robotlar, çocuklar” kelimelerinin baş harflerinden meydana gelmiş bir kısaltma. Sphero SPRK, STEM eğitim prensiplerini tam anlamıyla destekliyor.

Sphero SPRK, daha önceki versiyon için üretilmiş Chariot, Nubby ve Turbo Cover gibi tüm aksesuarları, ayrıca tüm uygulama ve programları destekliyor. Yani bu versiyonla da oynayabileceğiniz 10’dan fazla oyun mevcut.


Tan Bodur
Yazar | Writer

İngiliz Dili ve Edebiyatı ve Reklamcılık eğitimi alan Tan Bodur, diplomatik, akademik, tıbbi ve edebi çevrelerde mütercim tercümanlık yaptı. Teknoloji ve oyuncağa olan hevesi nedeniyle halihazırda BT alanında birçok firma için yazarlık, editörlük, danışmanlık, inceleme ve tercüme yapmaktadır. Tan aynı zamanda kitap kapağı ve poster tasarlamakta, jingle bestelemekte ve bisiklete binmektedir. Kendisi profesyonel bir bilek ağrısı yakınıcısıdır.
**
Tan studied English Language&Literature and Advertising; worked as an instant translator for diplomatic, academic, medical and literary circles. He was obliged by his appetite for technology and toys to currently work as an author, consultant, reviewer, translator,editor for various IT companies and a freelance nerd. He’s also designing book covers and posters, composing jingles and riding his bicycle. Tan is a professional wrist pain sufferer.
Benzer Yazılar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir