Tekerlekli Eğlenceler


Uzun ve sert geçen bir kışın ardından sadece çocukların değil herkesin özlemle beklediği yaz tatili nihayet geldi. Havaların belirgin bir şekilde güzelleştiği andan itibaren bisikletlerini, kaykaylarını, patenlerini alıp sokağa çıkanlar için de şimdi tatil olması nedeniyle çok daha geniş zamanlar söz konusu. İster evinizin ya da yazlığınızın çevresinde, ister uzak doğa gezilerinde olsun, yeni çıkan kaliteli ürünler ile siz de yazın eğlencesini doya doya yaşayanlardan olabilirsiniz.

Yazın yapılabilecek aktiviteler içerisinde önceliğini “tekerlekli eğlenceler” olarak adlandırdığımız bu aktivitelere yer verenler için Oyuncaklar.TV olarak yeni ürün modellerinden bir derleme hazırladık.

Tarihten Bugüne “Tekerlek”

 

Alternatif (4)

Rivayet odur ki ilkel toplumlarda yaşayan uyanık bir avcı, yokuş aşağı yuvarlanan bir ağaç parçası gördüğü zaman kafasında bir ışık yanmış ve bu doğal prototipten faydalanarak ağaçları yuvarlak şekillerde oymaya başlamış. Bilimsel olmayan bu iddianın gerçeklik payını bilemeyiz; fakat bildiğimiz şey, kolaylık sağlamak için bir araç olarak icat edilen tekerleğin bugün aynı zamanda bir eğlence, oyun ve spor aracı haline de gelmiş olması.

Dünyanın farklı ülkelerinde, tekerlekten güç alarak icat edilen ya da geliştirilen çok farklı modeller, çok eski yıllardan bu yana yapılsa da Türkiye’de “tekerlekli eğlence” yahut “tekerlekli araç” denildiğinde akla gelen ilk ürün, bisiklet olmuştur. “Velespit” adı verilen daha nostaljik modellerden bugünkü spor ve gezi amaçlı bisikletlere kadar aşama aşama gelişen bisikletlerin haricinde kalan tekerlekliler ise daha çok 80’li yıllardan sonra ülkeye gelmeye başladı. Amerika kaynaklı olan paten ya da kaykaylar memlekete hemen girmese de çocukluk ve gençlik dönemleri takriben 90’lar ve 80’ler öncesini yakalamış olanların kendi çabalarıyla yaptıkları araçlar olan “tornet”leri anmadan geçmek ayıp olur. Yokuş üzerine kurulmuş olan mahalle çocuklarının büyük eğlenceyle oynadıkları tornetler, gelişen küreselleşme nedeniyle yerini artık markalı kaykay, scooter ve patenlere bıraktı.

Nostaljinin güzelliği ayrı konu, fakat geliştirilmiş mühendislik ürünü olan bugünkü tekerlekli araçlar, elbette çok daha sağlam, emniyetli ve ergonomik bir kullanım sağlıyor. Değişen moda ve ilgiler ile şekilleniyor. Doksanlı yılların çocukları için akülü araba bir mucize gibiyken, daha minimal bir zevke sahip olan bugünkü kuşağın çocukları, tercihlerini çoğunlukla scooter’lardan yana yapacaklardır.

Bu bakış açılarından hareketle Türkiye’den ve dünyadan en güncel “tekerlekli eğlenceler” modasına birlikte göz atalım.

 

Yerli Markalar

 

Bisiklet kategorisinde olduğu kadar elektrikli scooter ve elektrikli motosiklet alanlarında da öne çıkan yerli markalardan olan STMAX, ST Grup’un markaları arasında yer alıyor. Elektrikli bisiklet modelleri içerisinde güçlü ve kaliteli seçenekler sunan markanın yeni modellerinde iki ürün göze çarpıyor.

City Zero adlı verilen STMAX ürünü elektrikli bisiklet, çevreci ve kaliteli bir teknolojiyle hazırlanmış. Standart bisiklet sürüşünün yanı sıra elektrikli sürüş de sunan fron hub motor donanımına sahip olan ürün, V fren sistemi ile de ani ve kısa fren mesafesi sağlıyor. Kolay katlanabilen, 4-5 saatlik şarj süresi ile 40 ila 70 KM arasında sürüş sunan, 20 inç lastik ebatına, 25 km hız ve 120 kg taşıma kapasitesine sahip olan City Zero’nun fiyatı ise 3090 TL.

City Zero Sayfası İçin Tıklayın

 

Bir diğer STMAX ürünü olan MTB-ALPAN da güçlendirilmiş bir dağ ve doğa bisikleti işlevi sunuyor. City Zero ile aynı özelliklere sahip olan modelin lastik ebatı 27,5 inç olduğu için donanımsal olarak olduğu gibi tasarım olarak da City Max’den farklı bir seçenek oluyor. Ürünün fiyatı 3890 TL.

1

MTB Alpan Sayfası İçin Tıklayın

 

 

Bir gezi bisikleti olarak dünyanın en iyi bisiklet markaları arasında yer alan  Bianchi etiketine sahip olan Bianchi Touring 613 MD 28 Jant bisiklet de bu yılın yeni modellerinden. 24 vites ve 28 inç tekerleği olan bisikletin fiyatı ise 949 TL.

bianchi-touring-613-md-28-bisiklet

 

 

Sıradışı Kaykay Tasarımları

 

Kaykay eğlencesi kültürü de özellikle büyük şehirlerde ve şehirleşmiş bölgelerde oldukça ilgi kazanmaya devam ediyor. Belki dünyanın başka ülkelerinde olduğu gibi kişisel bir ulaşım aracı haline getirebilmek için uygun yol ve peyzaj yapısı yok, ama eğlence ve hobi olarak da ilgi görmüyor değil.

Klasik kaykay tasarımları üzerine modern dokunuşlar yapan kaykay modelleri olduğu gibi, son derece sıra dışı tasarımlar da bu alanda karşımıza çıkıyor.

Türkiye’de satılan kaykay markaları ve modelleri arasında en yeni ve göz alıcı seçeneklerden olan Sunset Skateboard markasının yeni siyah tasarımları, bu yılın öne çıkanlarından. Kaliforniya menşeli bir marka olan Sunset’in Mini Fish Wood Kaykay modeli 545 TL gibi uygun bir fiyatlar satılıyor. 7 katmanlı akçaağaç kontrplaktan hazırlanan ve 25×79 cm gövde ile 59mm tekerleklere sahip olan model, ani ve hızlı manevralar için içe bükülmüş profille tasarlanmış. Dingillerin arasındaki kısa mesafe de onu farklı kılanlardan.

sunset

Mini Fish Wood Sayfası İçin Tıklayın

 

Elektrikli Kaykaylar

 

2014103123402_electric__skateboard__kaykaytutyakalaelektrikli

Kaykaylara elektrik gücünün güzelliğini katan ve ülkemizdeki satışıyla da epey popüler olan elektrikli kaykaylar da dikkate değer ürünler. Farklı ölçülerde üretilerek hemen her yaştan kullanıcının eğlence, spor ve oyun aracı olarak kullanılan elektrikli kaykaylar, 150 Watt ile 800 Watt arasında değişen güçleri ile öne çıkıyor. 87 cm ile 166 cm arası uzunluklar ile 30 ve hatta 48 km/sa hıza ulaşabilen modeller sunan elektrikli kaykaylar, tasarım itibariyle de hem estetik, hem kullanışlı.

Elektrikli Kaykaylar İçin Tıklayın

 

Post-Modern Kaykaylar

 

Son dönem tasarımlarının tekerlekli eğlenceler dünyasında ilginç örnekleri olduğunu tahmin etmek zor değil. Son yıllarda üretilmeye ve aynı oranda ilgi görmeye başlayan ve “post-modern” olarak tabir edebileceğimiz tasarımlar olan kaykaylardan da bahsedelim. Klasik kaykayların dört tekerli tasarımlarının aksine bu kaykay modelleri, ayakların basılacağı arka ve ön kısımların ayrı tutulduğu ve bir çelik boru ile entegre edildiği, dolayısıyla kullanıcı dengesini sağlamaya çalıştıkça güçten ivme alan ve kontrolü kolaylaşan tasarımlara sahipler.

Daha da ilginci ise bu tür kaykaylarda yalnızca iki tekerlek olması. Öndeki ve arkadaki iki tekerlek 360 derece dönebildiği için, denge sağlamaya alışıldığı andan itibaren sürüş çok daha eğlenceli ve güvenli hale geliyor. İsteğe bağlı olarak takılıp çıkarılabilen direksiyon ile kaykay yerine bir scooter’a dah sahip olmuş oluyorsunuz.. Street Surfing markasının “The Wave” olarak isimlendirdiği bu kategori kapsamında her yaştan sürücü için uygun tasarımlar mevcut.

5-Post-Modern

Scooter Modası Devam Ediyor

 

9-ScooterTekerlekli eğlenceler alanında son 20 yılın en  önemli atılımını yapan ürün tipi, hiç kuşkusuz ki scooter’lar. Türkiye’de önceleri komik ve ilginç olarak karşılansa da sonraları oldukça yaygın bir kullanıma sahip olmaya başlayan scooter’lar, elbette en çok minikler tarafından ilgi görüyor.

Tanınmış markalardan Puky markası, hem donanım açısından güçlü hem de tasarım açısından estetik hale getirilmiş tasarımları ile her açıdan cazip bir marka oluyor. Çocukların fiziksel olarak gelişimini ve sportif alışkanlıklarını da güçlendiren modeller dikkat çekiyor.

Puky’nin en popüler modellerinden R7L, 105 cm uzunluğu, yeşil ve siyah renk  seçenekleri, ergonomik kullanımı, güvenli sürüşü  ile 5 yaş ve üzeri tüm çocuklara hitap ediyor. En dikkat çeken özelliği ise son dönemlerde scooter tasarımlarında moda haline gelen büyük tekerlek modası. Bisiklet tekerine yaklaşan, bu sayede daha pratik ve işlevsel kullanım sağlayan bu modelin genişliği 116 cm iken yüksekliği ise 85-91 cm arasında değiştirilebiliyor.

 

Bir Alternatif Olarak Go-Kart

 

11-Go Kart

Alternatif bir ürün tipi olsa da go-kart’ı da unutmamak gerekir. Bisiklet, kaykay ve scooter gibi ürünlere karşılık daha güvenli, daha kapsamlı ve bir anlamda “havalı” olan go-kart’lar da artık üretimin yoğun olduğu bir alan.

Puky etiketi taşıyan go-kart ürünleri de hem estetik tasarımları hem de dayanıklı donanımları ile arabalara ilgisi olan çocukların ilgisini çekiyor. Koltukların ayarlanabilir olması, çamurluk, el freni, otomatik serbest tekerlere sahip olması da ekstra özelliklerden.

Patenler

 

sptfire

Aslında vadettiği eğlence diğer seçeneklere göre çok daha fazla olsa da patenler hem sürüş alanlarının kısıtlı olması, hem de öğrenmesi ve güvenli bir sürüş kazanması zaman almasından ötürü hep biraz çekinilen tekerlekli eğlencelerden oldu. Neyse ki son yıllarda gelişmiş şehirlerde çok daha fazla paten alanı bulunabiliyor.

En iyi paten markaları arasında yer alan Roxa ve Rollerblade ürünleri Türkiye’de birçok mağazada ve online satış sitesinde yer alıyor.

Birkaç örnek vermek gerekirse, Rollerblade’in yeni ayarlanabilir çocuk pateni modeli olan Spitfire’ı sayabiliriz. Ürün fiyatı ortalama 350 TL.

Roxa markasının yeni modellerinden olan Roxa Fire Black modeli de 38 numaradan başlayarak 49 numaraya kadar bulunabiliyor ve fiyat itibariyle 370 TL gibi bir bütçe gerektiriyor.

 

Tekerlekli Eğlenceleri Neden Sevmeliyiz?

  1. Bisiklet, paten, scooter, kaykay gibi tekerlekli eğlencelerin hepsi satın alma ve bakımları haricinde masrafsız, güvenli ve eğlenceli aktivitelerdir.
  2. Öncelikle çocuklar olmak üzere her sürücüye sadece eğlence ve boş zaman doldurma gibi unsurlar sunmaz. Ayrıca spor, fiziksel gelişim, denge ve yön duygusu ile kontrol mekanizması açısından da iyi birer geliştiricidirler.
  3. Elektrik gücü ve fiziksel güç haricinde hiçbir yakıt tipi kullanmadığı için çevre ve doğa için de zararsızdırlar.
  4. Bunların yanı sıra birçok tekerlekli eğlence aracı, kendi alanında bir kültür oluşturmuş olan birer hobi, hatta spor disiplini olmuştur.

 


Koray Sarıdoğan
Editör

2010 yılından bu yana yayın yapan KalemKahveKlavye.com web sitesinin kurucu editörü. “Kadran Kadraj” adlı ilk romanı Mart 2015 tarihinde Esen Kitap etiketiyle yayımlandı.

Oyuncaklara olan ilgisini, severek yapılacak bir iş haline getirmek isteyerek 2009 yılında oyuncak haber ve inceleme dergisi “Toys” ekibine katılarak editörlük ve yazarlık yaptı. Nisan 2017'ye dek sektörel oyuncak dergisi haline gelen Toyder’de devam etti. Şimdilerde Oyuncaklar.TV projesinin editörlüğünü sürdürüyor.
**
Saridogan is the founding editor of the website and publication KalemKahveKlavye since 2010. He’s published his first novel Kadran Kadraj in March 2015 by Esen Kitap Publications.
Desiring to turn his enthusiasm for toys into an occupation, Koray joined the toy news and review magazine Toys as an editor and author in 2009. Until April 2017, Sarıdoğan was one of the editor of Toyder. Currently, he is the the editor of the project Oyuncaklar.TV
Benzer Yazılar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir