Türkiye Oyuncak Sektörü İçin İhtisas Bölgesi Kuruluyor


Türkiye oyuncak sektörü alanında yaşanan gelişmeler, sektördeki alışverişin gelişmesi ve yoğunlaşması gibi durumların sonucu olarak yerli üretimi hızlandırmak amacıyla devletin resmi kurumları harekete geçti.

Yapılması düşünülen çalışmalar sonucunda Türkiye’de yerli oyuncak üretimi için bir ihtisas bölgesi kurulması planlanıyor.

Erzurum’daki Kongrede Konuşuldu

başkan sekmen

 

Türkiye’de bir oyuncak ihtisas bölgesi kurulması konusu yakın zamanda ilk olarak Erzurum Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Açıköğretim Fakültesi işbirliğiyle hazırlanan Uluslararası Oyun ve Oyuncak Kongresi’nde gündeme gelmişti

Söz konusu kongrede konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, bu kongrenin çok önemli olduğunu vurgulayarak oyun ve oyuncak konusundaki uzun süren inceleme ve araştırmaların ardından girişimlerini başlattıklarını ve Sanayi Bakanı ile birlikte Erzurum’a Oyuncak İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurdurma kararı aldıklarını açıkladı.

Tüm Sektör Haberleri İçin Tıklayın

Oyuncak İhtisas Bölgesinde Neler Olacak?

430290

Bu açıklamanın ardından harekete geçen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı; yerli oyuncak sektörünü geliştirmek amacıyla yeni Sanayi Stratejisi Belgesi uyarınca kurulması düşünülen ihtisas bölgesi ile yerli oyuncak markaları ortaya çıkarılacak.

Oyuncak tasarımlarının yapılacağı bir birimin de oluşturulacağı oyuncak ihtisas bölgesinde piyasada yer alan ithal oyuncak yoğunluğunun azaltılması ve hem yerli hem de milli oyuncakların popülerleştirilmesi düşünülüyor.

Bir değişiklik olmazsa merkez olmasına karar verilmesi beklenen Erzurum’daki bu merkezde oyuncakların metal, elektronik ve plastik parçalarını üreten firmaların toplanmasının yanı sıra burada bir de meslek lisesinin kurulması düşünülüyor.

Yerli oyuncak üreticiler ayrıca vergi ve prim alanındaki devlet destekleri ile de teşvik edilerek bölgede Ar-Ge desteği sunacak bir birim de kurulması düşünülüyor. Planlara göre yerli oyuncak sektörü, dünyanın her yerinde koleksiyonlar yapan yetişkinler ve çocuklar için yüksek fiyatlı ve kaliteli model oyuncaklar üretecek ve yeni tasarımlara da imza atılacak.


Atıl Aydoğan
İçerik Yöneticisi | Head of Content

​Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik Mühendisliği mezunu. Discovery l​i​sansl​ı​ ​keşif oyuncakları, Haynes motor ​model kitleri, Wild Science, 4D Master, Make2Play marka​larının temsilciliğini yapan ​bir oyuncak firmasının sahibi.
2012 ​Kasım'da t​üketiciye y​önelik ​"​Toys​"​ dergisini kurarak oyuncak yayıncılığı yapmaya başladı. Ağustos 2014'e kadar Toys dergisi, haberleri, incelemeleri, makaleleri, dünyadaki popüler ürünler ve yeni teknolojilerin yanı sıra çocuk güvenliği ve gelişimi ile Türkiye'nin önde gelen oyuncak dergilerinden biri oldu.
Eylül 2014 tarihinde "Toys", Oyuncakçılar Derneği (OYDER) tarafından satın alınarak sektörel içeriğe sahip, uluslararası fuarlara geniş yer veren ve daha fazla ilan sayfası olan "Toyder" isimli resmi dernek dergisi haline geldi.
Nisan 2017'ye dek OYDER'in resmi dergisi olan Toyder'i hazırlamakla ve yayın koordinatörlüğünü yapan Aydoğan, şimdilerde Oyuncaklar.TV'nin kurucusu ve yöneticisidir.

toyder'i buradan okuyabilirsiniz: http://issuu.com/toyder
toys'u buradan inceleyebilirsiniz: http://issuu.com/toysmagazin

**

​Aydogan was graduated from Yıldız Technical University, Department of Mathematical Engineering. He owns a toy company which holds agency of brands such as Wild Science, 4D Master, Make2Play and Discovery licensed exploration and Haynes engine kits.
In November 2012, he stepped into toy-related publishing by establishing Toys magazine. By August 2014, Toys has become one of Turkey's most trusted toy publications with news, reviews, articles on popular products, new technologies and child safety.
In September 2014, Toys was acquired by the Turkish Toy Association (OYDER) and transformed into Toyder, the official publication of the association as well as a sectoral magazine which largely covers international exhibitions and more advertisements.

Atil Aydogan was the publishing coordinator of Toyder until April 2017 and currently, he is founder&manager of Oyuncaklar.TV website.

Toys Magazin Archive: http://issuu.com/toysmagazin
Toyder Archive: http://issuu.com/toyder
Benzer Yazılar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir